سیر تحولات اقلیم در دورانهای گذشته زمین

اقلیم در پره کامبرین

 

ارزیابی شواهد نه چندان فراوان اقلیمی در دوران پیش از پالئوزوئیک (پره کامبرین )حاکی از وقوع یک سلسله یخبندان های گسترده در نیمکره شمالی ،بویژه در امریکای شمالی و افریقای جنوبی است.بعلاوه ،وجود بعضی از رسوبات مشخص کننده اقلیم خشک یا نیمه خشک نشان می دهد که دما در اواخر این دوران گهگاه پایین تر از دما در دوران های بعدی بوده است. این بدان معنی است که حالت گرم اولیه زمین (اگر چنین حالتی وجود داشته باشد )باید به زمانهای بسیار دورتر تعلق داشته باشد.

رسوبات فراوان تلیت (1) در دوره گذار از پره کامبرین به کامبرین (مربوط به ائوکامبرین )بیانگر وقوع یخبندان گسترده در این زمان است.شواهد این یخبندان را به طور پراکنده در سرتاسر کره زمین (جاهایی که سنگهای پره کامبرین بیرونزدگی دارند.)یافته اند.

 

(1)Tillite :سنگهایی یخچالی که سطوح آنها بر اثر عبور یخچال ها مخطلط شده است.این شیارها اصولا جهت حرکت یخچال را نشان می دهند.

 

منبع :مبانی آب و هواشناسی

/ 6 نظر / 15 بازدید
آرام

گلشیفته فراهانی با بی حجابی خود فریاد زد: من آزادم .. با عکس های گلشیفته به روزم... www.shokolatebadmaze.blogfa.com

مجید

سلام خوب هستین وبلاگ جالبی دارید من شما رو لینک کردم ولی تازه وبلاگتون رو دیدم خوشحال میشم پیش منم بیایین منم رشته جغرافی اقلیم شناسی دانشگاه آزاد شیراز هستم http://cheshmaks2.mihanblog.com/

امید

سلام من لینک شما رو تو وبلاگ قرار دادم. شما هم در صورت تمایل لینک ما رو قرار بدید. تشکر

اديب نيا

سلام دوست عزيز ذوستدار جغرافيا خوشحال مي شم تبادل لينک کنيم

ناصر

سلام از محبت شما ممنونم و حاضر به تبادل لینک با شما دوست خوبم هستم[گل]

حمیدرضاوجدانی

سرکار خانم جوانشیری با سلام خدمت شما و تشکر از مطالب خوبتان - با مطلبی در مورد عروسک ژنتیکی تحت عنوان :سرمایه مداران برای کسب سود بیشتر این بار شالوده های حیات را بازیچه کرده اند. دستاورد جدید نظام لجام گسیخته: عروسک ژنتیکی به نام جن پتس (gen pets) به روزم - تشریف بیاورید و حتماً نظر دهید.[گل]