دریاچه ارومیه

 

 

چاله ارومیه معرف بزرگترین چاله ساختمانی در آذربایجان است.دریاچه کنونی آن از بقایای حوضه رسوبی دریاچه ای نئوژن می باشد.که سطح وسیعی از مناطق داخلی آذربایجان را می پوشانده است.

وسعت دریاچه ارومیه حدود 6 هزار کیلومتر مربع است. طول آن از شمال تا جنوب حدود 140 کیلومتر و عرض متوسط آن تقریبا 40 کیلومتر می باشد. عمق متوسط

 دریاچه ارومیه 6متر و گودترین قسمت آن 15 متر عمق دارد.سطح آب آن در حال حاضر در ارتفاع 1275 متری از سطح آبهای آزاد قرار دارد.

 

 

آب دریاچه ارومیه شور است و میزان املاح آن بین 220 (در فصل بهار )تا 280 گرم در لیتر (در آخر تابستان ) در نوسان می باشد. البته غلظت آب در نزدیک ساحل بیشتر و در مصب رودخانه ها کمتر است. به علت شوری زیاد ،سطح آب در زمستان یخ نمی بندد. تحت همین شرایط نیز تنها حیات آبزی آن را یک نوع سخت پوستع به نام "آرتمیا " تشکیل می دهد.

سواحل دریاچه ارومیه در بعضی نقاط به صورت لجنزار است و بوی تعفن دارد.مردم محلی از این لجن ها برای معالجه امراض پوستی استفاده می کنند. در داخل دریاچه ارومیه جزایر متعددی وجود دارد .این جزایر توده های کوهستانی هستند که بوسیله آب محصور شده اند.

 بعضی از آنها از منابع آب شیرین برخوردار می باشند و به این دلیل دارای سکونتگاههای روستایی شده اند. تعدادی از این جزایر از توده های آتشفشانی تشکیل شده اند.(جزیره شاهی ) و برخی دیگر نیز مانند مشت عثمان از رسوبهای نئوژن می باشند.

 

 

 

 

/ 4 نظر / 25 بازدید
علی

سلام دوست عزیز ! از محتوای وب تان بهره بردیم مخصوصن اطلاعات دریاچه ی ارومیه کاش بیشتر می نوشتید! بدرود

شبان نیا

سلام خسته نباشید ایام خجسته مبعث را به شما همکار ارجمند تبریک عرض میکنم مطالبتان بسیار جالب وتازه هست موفق باشید .

حمیدرضاوجدانی

سرکار خانم جوانشیری سلام و ممنون از مطالب خوب و به ویژه عکس های زیبا در مورد دریاچه ارومیه و قضایایی که بر آن گذشته و می گذرد حتماَ شنیده اید. اگر دلسوزان محیط زیست این سرزمین کاری انجام ندهند به ویژه کاری جمعی - این دریاچه به سرعت به تاریخ و به افسوس خواهد پیوست. امضا برای نجات دریاچه ارومیه را در سایت ها ببینید و در صورت علاقه آن را در سایتتان تبلیغ کنید. موفق باشید