تبخیر و تعرق

تبخیر(evaporation)

بر حسب تعریف، تبخیر پدیده ای است که از هر گونه سطح مرطوب مانند سطوح آزاد آب یا سطح مرطوب خاک صورت گرفته و طی آن آب مایع به بخار(که حالتی بین گاز و مایع می باشد)تبدیل شده و مجددا به جو زمین باز می گردد.از عوامل موثر بر تبخیر می توان دمای هوا،سرعت باد ، تابش خورشید و رطوبت هوا را نام برد که همگی بر میزان تبخیر موثرند.

به طور متوسط هر سال از سطح دریاها 1400 میلی متر آب تبخیر می شود.

تعرق(transpiration )

پس از آنکه آب وارد خاک شد بخشی از آن توسط ریشه ها جذب شده و وارد گیاه می شود .آب موجود در گیاه از طریق روزنه های موجود در برگ ها خارج و وارد جو می شود. این پدیده فیزیکی -بیولوژیک را تعرق گویند که از نظر ماهیت مشابه تبخیر بوده و در واقع یکی از تولیدات جانبی عمل فتوسنتز و تنفس گیاه به شمار می رود.

تبخیر -تعرق (evapotranspiration)

به دلیل اینکه در حوضه های آبریز دو پدیده تبخیر از سطح مرطوب خاک و تعرق از سطح گیاهان را نمی توان از همدیگر مجزا ساخت غالبا این دو فرایند توام با یکدیگر و بنام تبخیر و تعرق توصیف می شوند.  تقریبا نیمی از آبی که وارد خاک می شود دوباره از طریق تبخیر-تعرق ه جو زمین باز می گردد. در ایران بیش از 70 درصد آبی که بصورت نزولات جوی فرو می ریزد بلافاصله و در مدت کوتاهی از طریق تبخیر یا تبخیر و تعرق مجددا به اتمسفر باز می گردد.

/ 2 نظر / 94 بازدید
صحبت اله حکمتی

سلام همکار گرامی از اینکه وبلاگ شما بسیار فعال شده و مطالب با ارزشی در آن قرار داده اید بسیار خوشحال شدم. برای شما در کلیه مراحل زندگی بویژه در تحصیلات تکمیلی آرزوی توفیق دارم. امیدوارم مراحل انتخاب موضوع،نوشتن پورپوزال و تدوین و نگارش و دفاع پایان نامه را هر چه سریع تر به انتها برسانی و در این راه به شما خسته نباشی می گویم.

علی

سلام یکی به من می گفت ادم باید مواظب عرق ریزی روحش باشه ممنونم سرزدید