نقش جنگل در کنترل آلودگی هوا

آلودگی هوا چه در مناطق شهری به وسیله وسایل دودزا و کارخانجات و سایر منابع آلوده کننده و چه در مناطق بیابانی در اثر حرکت و جابجایی ریگ و گرد و غبار به وسیله باد وجود دارد.بررسی ها نشان داده است مواد سمی موجود در هوای شهرها فقط از لوله اگزوز اتومبیل ها یا دودکش کارخانه های داخل شهر خارج نمی شود بلکه بادهایی که از اطراف می وزند ،گرد و غبار و گازهای کارخانه های اطراف را هم وارد شهر می کنند و به غلظت مواد سمی هوای مناطق مسکونی می افزایند.

درختان در جلوگیری و کاهش آلودگی هوا و پراکنده شدن ذرات نقش اساسی دارند. به طور مثال یک درخت 100 ساله راش با 5/2 تن وزن (وزن چوب خشک )در طول عمر خود بیش از یک هزار میلیون متر مکعب گاز کربینک هوا را جذب کرده است تا بتواند این مقدار چوب را تولید کند.کارشناسان معتقدند ،درختان باعث می شوند باد حامل ذرات ریز را شانه کنند و می توانند در هر هکتار جنگل تا 68 تن گرد و غبار را هر بار در خود رسوب دهند.

این موضوع برای مناطق بیابانی و شهرهایی که مورد تهاجم ریگ روان قرار می گیرند ،بسیار حائز اهمیت است چون با ایجاد کمربند سبز می توان از ورود گرد و غبار به داخل شهر جلوگیری کرد .همگام با شانه کردن گرد و غبار هوا ،جنگل مقدار زیادی از باکتری ها و میکروب های معلق در هوا را در لای شاخ و برگ خود رسوب می دهد چرا که مقدار باکتری های موجود در هوای جنگل به مراتب کمتر از مناطق غیر جنگلی است.

طبق بررسی دانشمندان روسیه درختان کاج ،چهار مغز ،پیسه آ،آبیس سیبری ،بلوط ،فندق ،اوکالیپتوس ،ارس ،افرا ،بید ،زبان گنجشک ،و داغداغان از خود موادی در هوا پخش می کنند که باعث از بین رفتن بسیاری از باکتری ها و قارچ های تک سلولی و برخی از حشرات مضر می شود.

پس اهمیت جنگل ها فقط در تصفیه هوا از گرد و غبار نیست ،بلکه در ضد عفونی هوا هم نقش موثری دارد و این مساله ایجاد فضای سبز در اطراف بیمارستان ها ،مدارس و اماکن عمومی را به خوبی گویا می سازد.

چراگاه ها نیز در مناطق بیابانی به منظور جلوگیری از انتشار گرد و غبار و پراکنده شدن ذرات خاک نقش موثری دارند ،چراگاه ها همچون پوششی روی خاک ها ،ریگ و سنگ های ریز را گرفته و اجازه حرکت به آنها نمی دهند و در مناطقی که حرکت خاک وجود داشته باشد مقادیر زیادی از آن را در پای بوته ها رسوب می دهد.

/ 1 نظر / 20 بازدید
anahita

سلام خوبین؟ اگه دوست داری بازدید وبلاگت بره بالا کد لینک باکس ما رو توی وبلاگت بزار و لینک و موضع لینکتو برام بفرست تا توی لینک باکس ثبت کنم منتظرتون هستم مرسی