رنگهای آسمان

                      پرتوهای خورشید در برخورد به موانع موجود در آتمسفر به همه سو پراکنده می شوند .این مانعها از جمله ملکولهای هوا ، قطرات آب (ابر ،مه ، غبارتر)،بلورهای یخ در ابرهای مرتفع و اجزای غیر گازی یا آئروسولهای مختلف موجود هوا هستند .در نتیجه ، قسمتی از انرزی تا بش که به سمت خارج از سطح زمین متوجه است ، در فضای خارج از آتمسفر از دست می رود و تنها بخشی از تابش که به سمت سطح زمین متوجه است به سطح زمین می رسد . همین قسمت از تابش که به سمت زمین می آید جلوه ی زیبای آسمان را سبب می شود .

          بازتاب این تاثیرات با ایجاد شکلهای رنگارنگ مختلف در ابرها و آسمان جلوه می کند . میزان این تاثیر به قطر و بزرگی موانع آتمسفری بستگی دارد .

فرایند پخش توسط ذرات جو ممکن است به سه طریق انجام گیرد .

42-15314406.jpg

پخش رالی

          در پخش رالی ، اندازه ذرات خیلی کوچکتر از طول موج تابش خورشید است .میزان این پخش ، با توان چهارم طول موج ، رابطه عکس دارد ، یعنی این که امواج کوتاهتر ،بسیار بیشتر از امواج بلندتر منعکس می شود (قانون رالی ).به همین جهت آسمان با پخش بیشتر نور آبی به رنگ آبی دیده می شود .

پخش مای

          هنگامی که قطر ذرات مساوی طول موج تابش خورشید است پخش نور قرمز بیشتر صورت می گیرد ، که به چخش مای موسوم است .علت قرمزی آسمان به هنگام شفق و فجر (زمان بین الطلوعین )، پخش بیشتر امواج در باند نور قرمز است. در این مواقع از روز ، امواج خورشید ، به طور مایل  از طبقات پایین جو عبور می کند و چون ذرات درشتتر ، با طول موج مساوی نور قرمز ، در این طبقات بیشتر است ، لذا پخش مای سبب قرمز دیده شدن آسمان میشود.

پپخش غیر انتخابی

           ذرات درشتر جو ، مانند قطرات آب ، تمام امواج را به طور یکسان باز می تابانند ، که به پخش غیر انتخابی موسوم است ، و زمانی صورت می گیرد که قطر ذره ، بزرگتر از طول موج تابش خورشید باشد . علت سفید دیده شدن ابرها از بالا و یا رنگ شیری آسمان گرد آلود ، پخش غیر انتخابی تابش در باند مرئی است .

منبع: مبانی اقلیم شناسی دکترعلیجانی

 

/ 5 نظر / 88 بازدید
رضا

سلام ببينم اينا که گفتين ربطی به رنگين کمان هم داره

رامين

آخه رضاجون جواب همه چيزو که به همين راحتی نميشه گير آورد. خوب اگه ربطشو ميگفتن تو اونجا بيکار می خواستی چيکار کنی؟ هر که طلاووس خواهد.................

جعفرزنگنه

رنگين كمان يك نماد است . نماد زمين وباران واسمان . درضمن مادرتعريف اين وبلاگ به اين نكته به عنوان شعار اصلي اعلام كرديم كه اين سايت فقط جهت ارتقاي آموزش جغرافيا است . اسم يك چيز نمي تواند ماموريت يك چيزو تحت شعاع قراربده .

رضا

منظورم خود رنگين کمان بود آخه نوشته بودين رنگهای آسمان البته ربطی هم به رنگين کمان نداشت ولی خ.ب مثل اینکه من اشتباه متوجه شدم()

منيره و بهاره

بهاره:سايت نو مبارک خيلی مفيده.همشونو خونديم. منيره:مطلب رنگين کمان خيلی قشنگ بود ولی من جريان طاووس رو نفهميدم.بيشتر توضيح بدين به رنگين کمان چه ربطی داره. بهاره:شايد منظورشون رنگهای زيبای رنگين کمانه که شبيه طاووسه.چه می دونم.اصلا به من چه؟ منيره:مطالب زيبايی می نويسيد خيلی.موفق باشيد.