Google Earth چیست؟

کمپانی گوگل اولین بار با موتور جستجوی ساده‌ي خویش، خود را به جهان معرفی کرد. این کمپانی از زمان تاسیس خلاقیت، نوآوری و در عین حال سادگی را پیشه‌ی خود نمود تا امروز به عنوان یک غول اینترنتی درآید.
چندی پیش گوگل با آخرین برنامه‌ی اینترنتی خود جهان را شگفت زده کرد و البته تا حدی هم ترساند! سرویس Google Earth با تصاویر ماهواره‌ای خود در آغاز امریکای شمالی و اینک  تمام نقاط جهان را پوشش داده است. گوگل با این کار جهان را بی‌اندازه کوچک کرده و مرزها را برداشته است.

این سرویس که سال‌ها فقط در اختیار سازمان‌های جاسوسی قرار داشت، امروز به شکل رایگان در اختیار همه‌ی مردم قرار گرفته است و هر کس می‌تواند در هر نقطه از جهان این تصاویر را دریافت کند.

                    google-earth-17.jpg

گوگل ارت يک نقشه‌ي معمولي نيست! کافی است نام کشور، شهر و یا حتی کدپستی محل مورد نظرتان را در کادر جستجوی این برنامه وارد کنید، تا تصاویری رویای و کاملا واقعی از محل مورد نظر در اختیار شما قرار گیرد.

اگر خطوط تلفن و امکانات ضعیف اینترنتی در ایران اجازه دهد شما می‌توانید بر فراز شهرتان پرواز کنید، خیابان محل زندگی‌تان را چنان که هست ببینید و حتی سری هم به مدرسه‌ی دوران کودکی‌تان بزنید. این‌ها همه امکاناتی هستند که گوگل به رایگان در اختیار همه در هر جای دنیا که باشند قرار داده است.

تاریخچه Google Earth چاپ ايميل

زماني حق اشتراک گوگل ارت که"keyhole" ناميده مي‌شد 90 دلار بود. وقتي گوگل  keyhole را خريداري کرد چيزي حدود يک تريليون بايت سوابق اطلاعاتي نقشه برداري ديجيتال را به "ارت" برد و شروع به ايجاد نسخه‌هاي پايه اي نرم افزاري نمود که بتوانند بصورت رايگان دانلود شوند. و اکنون در اختیار شما قرار گرفته است.

                 google-earth-14.jpg

تصاوير نقشه هاي گوگل ارت از دو منبع ارسال و هدایت مي شوند: ماهواره و هواپيما؛ گوگل اينگونه نقشه‌ها و ديگر اطلاعات نقشه برداري ديجيتالي را از منابعي چون TeleAtlas و EaetSat که هردو از پدیدآورندگان تصاوير و نقشه هاي هوایی و ماهواره‌ای هستند بدست مي آورد.این تصاویر در اشکال ديجيتالي براي استفاده تجاري گرفته مي شوند.

به دليل اينکه اين اطلاعات و داده ها از منابع مختلفي بدست مي آيند ، جهت تحليل تفاوت‌ها می‌توانند به راحتی مورد استفاده قرار گیرند. اينکه چرا بر روي برخي از مناطق کره زمين  موج هايي ظاهر شده است، حتي بر روي سطح برخي خيابان‌ها ، در حالي که ديگران بدون استفاده از این امکان براي تحلیل اين نقاط ابهام، مشکلات  زيادي پيش رو دارند.

زماني که شما از گوگل ارت استفاده مي‌کنيد نمي‌توانيد تصاوير گرفته شده از ماهواره  را در همان لحظه‌ی ارسال به شکل(Online) مشاهده کنید. به عبارت دیگر بر خلاف تصور رایج تصاویر ماهواره‌ای گوگل ارت بین دو تا سه سال پیش گرفته و ارسال شده‌اند. در عین حال گوگل اعلام کرده است قدمت اين اطلاعات بيش از 3 سال نيست و بطور متناوب به روز مي شوند و همواره جديدترين اطلاعات در دسترس هستند.

                 google-earth-11.jpg

بخش ديگري از آنچه گوگل ارت را اعتياد آور مي‌سازد همکاري این برنامه با موتور جستجوي گوگل است!

هنگامي که شما شهري را از نظر مي‌گذرانيد ،مي‌توانيد کافي شاپ ها،رستوران ها،بقالي ها و هزاران گونه مرکز تجاری در مجاورت آنها را بيابيد. شما مي توانيد با کليک کردن بر روي هر کدام از آنها جزئي ترين اطلاعات در مورد هر کدام را از Google search engine دريافت کنيد.

همچنين به کاربران اجازه داده شده است بوسيله‌ي کليک کردن بر روي:"Add/Edit a Business Listing" اماکن تجارتي را به نقشه اضافه کنند.

حالا اجازه بدهيد برگرديم بر سر مقوله‌ي کار با گوگل ارت. در ادامه با انجام اعمال پايه اي و اوليه آغاز مي‌کنيم.

گام به گام با Google Earth چاپ ايميل

بهترین راه برای یاد گرفتن روش کار با گوگل ارت کار کردن با آن است. پس اجازه دهيد یکبار با هم کار با این برنامه را تجربه کنیم می‌خواهیم تصویری ماهواره‌ای از مرکز علمی "HowStuffWorks" در آتلانتا دریافت کنیم. اگر شما گزينه‌ي "HowStuffWorks" و یا آدرس آن "3350 Peachtree Rd. Atlanta, GA" در قسمت جستجوي گوگل ارت تايپ کنيد و کليد جستجو را بزنيد شما روي اين ناحيه متمرکز مي شويد و مي‌توانيد عکس آن منطقه را ببینید.

                 google-earth-8.jpg

براي بدست آوردن اطلاعات بيشتر و تبديل عکس به يک نقشه‌ي واقعي، گام بعدي به جريان انداختن لايه ها در اين قسمت است. این لايه ها شامل غذا خوري‌ها ، بانک‌ها، جاده ها، نواحي، مجتمع هاي تجاري، سوپر مارکت‌ها، ايستگاه‌هاي گاز، انبارها، پارک‌ها، جاده هاي ترانزیت، مدارس و جزئيات جغرافيائي ديگر است.

براي ايجاد يک نقشه‌ي اصولی و خوب بهتر است از جاده ها شروع کنيد. اگر کمي نقشه را برجسته نمائيد به خودي خود در يک پهناي باند در منطقه ي 3350 Peachtree Rd آتلانتا قرار خواهيد گرفت.

                  google-earth-15.jpg

اجازه بدهید در اين قسمت در باره ي گردش شما در در آتلانتا توضيحاتي بدهيم: اين مرحله شامل يک توقف در فرمان مرکزي HowStuffWorks که بدنبال آن يک سفر کوتاه به جرجيا براي نظارت بر بازی‌های سرگرم کننده ي اين منطقه خواهد بود مي باشد.
يک کليک بر روي دکمه‌ي راهنمائي گوگل ارت دو شکاف را نمايان مي سازد:يکي براي آغاز بکار در آدرس (3350 Peachtree Rd. Atlanta, GA)  و ديگري براي پايان بکار در منطقه ي (1 Georgia Dome Dr NW, Atlanta, 30313) کليک کردن بر روي دکمه ي جستجو هم راهنمائي هاي نوشته شده در اين زمينه و هم مسيرهاي برجسته شده در نقشه را نمايان مي سازد.
هر يک از اين‌ها به صورت اتوماتيک بر روي مسير هاي داخلي يک استاديوم با تطابق کامل زوم شده اند.

                  google-earth-4.jpg


شما مي‌توانيد تمام اطلاعات و نقشه هائي را که دریافت و اطلاعات لایه‌های آن را به اختیار خودتان ایجاد  نموده ايد را بصورت فایل با یکی از فرمت‌های استاندارد ذخیره کنید و يا با ايميل ارسال کنید. در جعبه ابزار گوگل ارت دکمه اي وجود دارد که انجام هر يک از اين فعاليت ها را براي شما ممکن مي سازد.
خب اجازه دهيد براي صرف غذا به يک رستوران برويم. پس ما بايد به منطقه ي جستجو برويم.

اولين کاري که ما بايد انجام دهيم اينست که دو باره روي نقشه تمرکز کنيم . پس برويم به سراغ منطقه‌ي جورجيا. براي انجام اين کار ابتدا در هر کجاي نقشه که بخواهيم کليک چپ مي کنيم. منطقه‌ي جرجيا را انتخاب مي‌کنيم و آن را مرکزي مي‌نمائيم. در قسمت جايگزيني ما مي توانيم منطقه ي "1 Georgia Dome Dr" را در قسمت جستجو قرار دهيم و بر فراز آن به پرواز در‌آئيم. شما مي‌توانيد روي اين قسمت تمرکز کرده و نماي زيبائي را از اين منطقه بوجود بياوريد.


                  google-earth-5.jpg

براي يافتن يک رستوران که در منطقه ي ويکينتي در جورجيا روي دکمه ي جستجو کليک کنيد و داخل شويد.گزينه ي "restaurants" را در قسمت "What" و در گزينه ي "Current view" در قسمت  "Where" زماني که شما روي دکمه ي جستجو کليک کنيد هر آنچه که خواسته ايد خواهد آمد.

                 google-earth-2.jpg

قسمت هاي کوچکي که بر روي نقشه زوم و متمرکز شده است نتيجه ي جستجوي رستوران هاست ، ولي اين تنها راه براي يافتن رستوران نيست شما همچنين مي توانيد در دسته بندي رستوران هاي منطقه "Dining" را جستجو کنيد. در اينجا نيز همان اتفاق قبلي در مورد جستجوي رستوران ها خواهد افتاد.

                  google-earth-3.jpg

اکنون شما اختيارات بيشتري را در زمينه ي جستجو بدست آورده ايد.

در اين جلسه ، ما بيشترين کاربردهاي پايه اي گوگل ارت را پوشش داده ايم. اما بيشتر آنچه که ما در اين قسمت به پايان برده ايم کاربردهاي ديگري از نقشه برداري نيز بوده است. اگر چه اين ممکن است که تا حدي به اهداف گوگل ارت نزديک نباشد . آنچه در اين ميان بدست مي آيد شايد فقط در حد سرگرمي و وقت گذراني باشد و جنبه ي کاربردي نداشته باشد

/ 3 نظر / 223 بازدید
رضا

بابا وبلاگ چه خبره همه افتادن تو خط وبلاگ نويسی مطالب جالبی داره موفق باشين

رامين

بابا اين کاره کارتون درسته هااااااااااااااااااااا. دايی قرار نشد که تقليد کنين هاااااااااااااااا. ولی جدی خيلی وبلاگ باحاليه. اونم با مدير فنی مثل شما. شاد باشيد

منيره جوان

سلام وبلاگ بسيار زيبايی ذارين با وجود اينکه از جغرافی هيچی متوجه نمی شم ولی سايت جيگری دارين.نازشو برم من چه عکسای خوشکلی دارين جيگر.بازم از اين کارا بکنين. کاری هم از دست ما برمیاد خوشخال می شیم.راستی با این همه مطالب و وبلاگهای عاشقانه ای که رامین می زنه خوب وقت می کنه نظر بده.موفق باشید در سایه حق. بوس بوس بای