نشانه های حیات در خارج از زمین

  آب در سیاره ای دور دست

           محققان برای نخستین بار موفق شدند نشانه هایی از وجود آب در سیاره ای خارج از منظومه شمسی را به دست آورند . این سیاره که به HD209458b  معروف است ، در صورت فلکی "پگاسوس " قرار گرفته که در فاصله 150 سال نوری از زمین واقع شده است .این در حالی است که پیش از این محققان اعلام کرده بودند نتوانسته اند به شواهدی مبنی بر وجود آب در سیارات دیگر دست یابند .در نتیجه این اکتشافات برای دانشمندانی که در جستجوی نشانه های حیات در خارج از زمین هستند ، حائز اهمیت خواهد بود .پیش از این نیز تصور می شد در اغلب سیاره های شناخته شده که در فا صله نسبتا زیادی از زمین و خارج از منظومه شمسی قرار گرفته اند بخار آب وجود دارد .همچنین وجود بخار آب در سیاراتی که در فاصله نسبتا کمی در اطراف ستاره خود در حال چرخش هستند نیز محتمل به نظر می رسید .

         در سیاراتی که در مجاورت ستاره مادری خود در حال چرخش هستند ، جستجوی آب و دیگر ترکیبات به سختی صورت می گیرد و کشف وجود بخار آب در این  سیاره به دلیل ویزگی خاص آن که هر سه روز و نیم زمینی یک بار به دور ستاره خود می چرخد امکان پذیر شده است .

         در حالی که یک سیاره از مقابل ستاره ای عبور می کند ، فضای اطراف این سیاره از تابش مقادیر متفاوتی از نور ستاره مجاور در طول موجهای مختلف جلوگیری می کند .بخصوص جذب این امواج نوری توسط آب موجود در فضای اطراف یک سیاره بزرگ ، سبب می شود .این سیاره در قسمت مشخصی از طیف مادون قرمز نسبت به طول موجهای طیف مرئی نور بزرگتر به نظر برسد .بر این اساس محققان اعلام کردند به نشانه هایی از وجود بخار آب در جو یک سیاره بزرگ گازی که به مشتری شباهت دارد ، دست یافته اند .

          این نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده از تلسکوپ فضایی هابل توسط ستاره شناسان دانشگاه هاروارد و همچنین مدلهای تئوری جدیدی است که توسط دیگر محققان ارائه شده است و نشان می دهد علی رغم اعلام نظر دیگر محققان مبنی بر نبود آب در این سیاره و دیگر سیاره ای که آن هم به مشتری شباهت دارد ، در دیگر سیاراتی که در خارج از منظومه شمسی قرار دارند نشانه هایی مبنی بر وجود آب بدست آمده است .

           در یک سیاره گازی که حدس زده می شود مانند زمین از جنس سنگ است ، احتمال وجود حیات هر گونه موجود زنده بعید به نظر می رسد و به یقین چنین یافته هایی در آگاهی از چگونگی توزیع آب در دیگر منظومه ها برای اطلاع از وجود حیات نقش مهمی را ایفا می کند .

این اولین سیاره خارج از منظومه شمسی است که چنین ویزگی هایی دارد ؛ در حالی که تاکنون بیش از 200 سیاره خارج از منظومه شمسی کشف شده است .فناوری به کار رفته در تلسکوپ های امروزی نور ضعیف منتشر شده از این اجسام را به عنوان نشانه هایی از وجود حیات جستجو می کنند .

این علائم مشابه دیگر علائم وجود حیات است که در نور منعکس شده از سطح زمین نیز وجود دارد و شامل آب و گازهایی مانند اکسیزن ، متان و دیگر مولکول های پیچیده مانند کلروفیل (رنگدانه ای که در عمل فتوسنتز نقش دارد )است.

منبع :روزنامه همشهری

/ 4 نظر / 17 بازدید
رامين

سلام. من در مورد اين مطلبتون نمی خوام نظر بدم فقط يه سوال دارم. اين ساعت سايتتون به وقت کجاست؟ خيلی دوست دارم بدونم. فقط لطف کنيد نگيد واسه ايرانه!!!!!!!!!!!!!!!!!! ممنون.

برای فردا

سلام مطالب جالبی در وبلاگتون می نويسيد. خيلی خوبه که وقت می گذاريد و مطالب مرتبط و مفيدی رو گلچين می کنيد. موفق باشيد

دبير

سلام دوست عزيز از اينکه به وبلاگ من سر زديد ممنون وبلاگ بسيار خوبی داريد من چون دبير جغرافيا هستم از مطالب جغرافيايی بسيار لذت می برم در آينده وبلاگی از مطالب جغرافيا خواهم داشت اگر کمکی راجب به مطالب جغرافيايی داشتيد بنده در خدمت هستم موفق باشيد

منيره و بهاره

منيره:سلام. چه جالب.يعنی غير ما کسی ديگه هم وجود داره. بهاره:خيلی خوبه. دوست دارم نخاله ها رو جمع می کرديم می برديم اونجا. منيره:رضا نظرات جيگری می دی.