اقلیم شناختی، آب و هواشناسی، اقلیم شناسی

 

 

 

مطالعه آب و هوا در این دو قرن بیشتر جنبه ی توصیفی داشته و در آن بر جمع آوری دانسته ها درباره مناطق مختلف روی زمین تاکید بسیار می شده است.

استفاده از نقشه برای مطالعه تفاوتهای مکانی آب و هوا در قرن نوزدهم میلادی توسط هامبولت آغاز شد.او با استفاده از خطوط همدما، نقشه پراکندگی دما را در نیمکره شمالی ترسیم کرد.فون باخ با استفاده از نقشه های هامبولت در سال 1828 میلادی با اعلام این که بادها ، هواهای متفاوت را می آورند، اولین قدم را در تعیین آب و هوا برداشت.

تا اواخر قرن نوزدهم میلادی موسسه اسمیتیسونین نقشه های پراکندگی فشار، بارش، دماو...را در مورد سطح زمین منتشر کرد که به تدوین آب و هوا توجه بسیار دارد.

موری در دهه ی 1850 میلادی اولین مدل گردش عمومی هوا را ارائه کرد. قوانین فیزیکی تدوین کننده آب و هوا مانند جذب، تابش، هدایت گرمایی، تبخیر و ... به مرور در قرن نوزدهم کشف شد.

قرن نوزدهم میلادی ،گشتنگاهآب و هواشناسی توصیفی به آب و هواشناسی علمی است.قرن بیستم میلادی دوران شکوفایی آب و هواشناسی علمی می باشد. اکتشافات مهمی بخصوص در مکتب   برگن صورت پذیرفت.که از آن جمله می توان به نظریه جبهه قطبی،تشکیل سیکلون و توده های هوا اشاره کرد.

مهمترین کشف آب و هوایی در مکتب شیکاگو به سرپرستی رزبای انجام گرفت.در این مکتب طی دهه های 1930 تا 1940 میلادی فرآیندها و روابط سه بعدی جو کشف گردید و با طرح ثابت بودن چرخندگی مطلق توده ی هوا در طول مسیر حرکت خود، مدل موجها ارائه شد.

در نتیجه اکتشافات قرن بیستم میلادی، ثابت شده که تغییرات آب و هوایی در این زمینه تنها نتیجه تاثیر مستقیم انرژی خورشیدی نمی باشد بلکه تغییرات فشار اتمسفر هم تاثیر عمده ای بر آن دارد.

گسترش و توسعه این یافته ها به پیدایش آب و هواشناسی دینامیک و آب و هواشناسی سینوپتیک انجامید.

در طول تاریخ در علم آب و هواشناسی، نگرش هلای متفاوتی به وجود آمده است که نتیجه آنها را می توان در آب و هواشناسی توصیفی، آب و هواشناسی فیزیکی، آب و هواشناسی دینامیک و آب و هواشناسی سینوپتیک مشاهده کرد.

/ 1 نظر / 69 بازدید
MyTheme.ir

سلام دوست عزيز وب سايت MyTheme.ir (قالب من) گرافیک منحصر بفرد و بسیار جذابی برای قالب های رایگان وبلاگ در همه موضوعات و زمینه ها ارائه داده. اگه مي خواي وبلاگت جذابيت زيادي واسه بازديد كنندگان داشته باشه پيشنهاد مي كنم حتما يه سر بزن قالب ها رو ببين و انتخاب كن. موفق باشي