بازگشت دانشجوي ايراني از قطب جنوب

آيرين شيوايي، دانشجوي ايراني كه در قالب يك برنامه علمي دوهفته‌اي به همراه گروهي از محققان و دانشجويان از كشورهاي مختلف به سرزمين‌هاي يخ‌زده قطب جنوب سفر كرده بود، بامداد چهارشنبه به تهران بازگشت.

3834_346.jpg

‌به گزارش ايسنا، شيوايي كه نخستين زن ايراني است كه از مبدا ايران به قاره جنوبگان سفر کرده است، بامداد دوشنبه 3 دي 86، تهران را به مقصد پاريس ترك كرد و پس از آن به بوينوس آيرس آرژانتين رفت تا با پيوستن به گروه بين‌المللي در برنامه «دانشجويان بر روي يخ» (Students On Ice) سفرش را به سوي جنوبگان آغاز كند.

برنامه «دانشجويان بر روي يخ» (SOI)، برنامه‌اي آموزشي براي شناخت شمالگان و جنوبگان و افزايش آگاهي عمومي درباره اين منطقه و جلب توجه جهانيان به موضوع «گرمايش زمين» است.

در سفر امسال اين گروه به جنوبگان، 64 دانش‌آموز و دانشجو به همراه 25 دانشمند، كارشناس و راهنما از سراسر جهان شركت داشتند و انوشه انصاري، نخستين فضانورد ايراني، حمايت مالي از حضور يك دانشجو از ايران در اين سفر را برعهده گرفته بود.

آيرين شيوايي، دانشجوي فيزيك دانشگاه تهران كه براي اين سفر انتخاب شده بود، همچنين همكار تحريريه ماهنامه نجوم و برنامه تلويزيوني آسمان شب است.

راهنماي اين سفر جف گرين(Geoff Green) ماجراجو،‌ محيطدان و معلم کانادايي بود که 15 سال راهنمايي گروه‌ها و هيات‌هاي اعزامي به قطب و سفرهاي ماجراجويانه از قطب تا قطب است.

فرد روتز از پيشگامان مطالعات زمين‌شناسي در جنوبگان كه در نخستين بررسي علمي بين‌المللي قاره جنوبگان در سال هاي 1949-52 به عنوان زمين‌شناس ارشد حضور داشته و همچنين ميخائيل تورين فضانوردي كه 215 روز در ايستگاه فضايي به سر برده و در آخرين سفر نيز انوشه انصاري را همراهي كرده است از ديگر اعضاي هيات علمي اعزامي به قطب بودند.

آيرين شيوايي و ديگر مسافران برنامه «دانشجويان بر روي يخ»، در ابتداي سفرش عازم «اوشوآيا» جنوبي‌ترين شهر جهان در جنوب آرژانتين شده و پس از اقامتي دو روزه و بازديد از منطقه‌اي پر از گل و لاي كه سال‌هاي دور پر از يخ بوده است و در اثر گرم شدن زمين ذوب شده‌اند دوباره‌ به اوشوآيا بازگشتند.

بعد از ظهر جمعه هفتم دي ماه به وقت آرژانتين، گروه، سفر خود را با كشتي «اوشوآيا» كه جزو معدود كشتي‌هايي است كه مي‌تواند در ميان يخ‌ها شناور باشد به سوي بکرترين قاره جهان آغاز كرد.

آنها پس از دو روز با عبور از گذرگاه دريک (Drake Passage) به نخستين جزيره در جنوبگان به نام جزيره فيل (elephant) رسيدند و پس از بازديد يك شب در آنجا ماندند.

صبح روز بعد، اين مسافران از منطقه‌اي از جزيره موسوم به point wild (نقطه وحشي) كه آب و هوايي بسيار توفاني دارد بازديد كردند و روز سه شنبه به جزيره «نيرنگ» (Deception) رسيدند. اين جزيره کالدرايي آتشفشاني است (زميني که در اثر فعاليت آتشفشاني نشست کرده است) و به دليل همين فعاليت‌هاي آتشفشاني محدود با وجود قرار داشتن در عرض هاي زير منفي 60 درجه در نواحي ساحلي آن، آب گرم است.

اين گروه از تنگه «نپتون بيلوز» (Neptune Bellows) به خليج «صياد وال» (Whaler) رسيدند.

از فيل تا نيرنگ مجموعه جزايري است كه shetland نام دارد. اين افراد پس از گذشتن از اين مجموعه جزاير به سمت شبه جزيره جنوبگان رسيدند كه خشكي‌هاي اصلي جنوبگان است و طي روزهاي بعد از جزايري نظير جزيره «دانكو»(Danco) و قله دانكو كه مرتفع‌ترين بلندي اين جزيره است ديدن كردند.

به گزارش ايسنا، گروه در خط ساحلي دانكو از پناهگاه هاي نکو (Neko) و خليج بهشت (Paradise) نيز ديدن کردند و بلافاصله عازم کانال ليمير (Lemair) شدند.

گروه دانشجويان بر روي يخ، ‌پنجشنبه گذشته به بازديد جزيره Yalours و پورت لاکروي (Port Lockroy) رفت و سپس روز جمعه عازم آخرين مقصد خود در جنوبگان يعني خليج ويلهل مينا (Wilhelmina) شد. آن‌ها پس از دو روز دوباره به اوشوآيا بازگشتند.

جنوبگان، سردترين، خشکترين، مرتفع ترين و بکرترين قاره جهان است که بيش از 90 درصد آب شيرين جهان به صورت يخ در اين قاره جمع شده است و نقش حياتي در اقليم زمين دارد. به جنوبي ترين نقطه اين قاره (عرض 90- ) قطب جنوب گفته مي شود.

گفتني است، پيش از اين چهار ايراني ديگر به قطب جنوب سفر كرده‌اند كه آخرين آنها حميد جديري خداشناس و بابك امين تفرشي (منجمان آماتور) بودند.

منبع:سایت خبری تابناک

/ 6 نظر / 23 بازدید
~ah

سلام اميدوارم که خوب باشين به کارتون ادامه بدين خوب دارين کار می کنيد شاد و موفق باشين

jassi

سلام دوست عزیز خيلی زيبا بود موفق و پايدار باشيد .

چوبينه

دومين مسابقه online معلمان جغرافيا دومين مسابقه علمی معلمان جغرافيا از ۳۰ دی ماه سال جاری به مدت دوهفته برگزار می شود و جوايزی به برندگان اين مسابقه اهدا خواهد شد . پيشنهاد می کنم تا فرصت باقی است منابع مسابقه را مشاهده نماييد و آنها را ذخيره نموده تا بتوانيد با فرصت کافی آنها را مطالعه نماييد . برای کسب اطلاع بيشتر به آدرس گروه جغرافيای دفتر برنامه ريزی و تاليف کتب درسی مراجعه نماييد . آدرس گروه را در ستون سمت ملاحظه نماييد

jassi

سلام دوست عزيز ممنون اومدي كلبه ي من خيلي زيبا بود براي همه وقت هايي كه به تو احتياج داشتم و تو با من بودي. براي همه وقت هايي كه دلتنگم بودي. براي همه وقت هايي كه به

لاله

خوب خدا رو شکر ! رو من که نمی تونستند حساب کنن! ..نه کنه نتونم اآآآ!...دچار بحران شخصيت می شم! ...يعنی از خودم می پرسم که چی بشه بعد جوابی ندارم بدم و ....ولی جدای از شوخی ! همه اين کارا اراده قوی می خواد! /