کمبود آب؛ مشکلی جهانی

هم‌اکنون نزدیک به دوسوم کشور‌های جهان با مشکل کمبود آب مواجه هستند که در بین آنها، کویت با دارا بودن سرانه 10 مترمکعب منابع آبی، یکی از کشور‌‌‌های فقیر به شمار می‌رود. امارات متحده عربی با 58 مترمکعب، با‌هاماس با 66 مترمکعب، فلسطین 52 مترمکعب، قطر 94مترمکعب، مولداوی 103 مترمکعب، لیبی 113مترمکعب و عربستان سعودی با 118 مترمکعب ازجمله کشور‌های فقیر از نظر منابع آب در جهان ‌محسوب می‌شوند. این در حالی است که استاندارد‌های بین‌المللی، کشوری که سالانه کمتر از 500 مترمکعب آب برای هر نفر از ‌شهروندان خود در اختیار داشته باشد، از نظر منابع آبی فقیر محسوب‌ می‌شود.

 در این میان نروژ با 85 هزار مترمکعب آب برای هر نفر در سال پرآب‌ترین کشور جهان است. در مراحل بعدی می‌توان از ‌کشور‌های کانادا با بیش از 9 هزار مترمکعب، نیوزیلند با بیش از 8 هزار مترمکعب، گویان با بیش از 8 هزار مترمکعب، ‌ایسلند با بیش از 6 هزار مترمکعب، گینه با بیش از 3 هزار مترمکعب، سورینام حدود 3 هزار مترمکعب و جمهوری کنگو با ‌حدود 3 هزار مترمکعب نام برد. بنا بر بررسی‌‌های انجام شده از سوی کارشناسان بین‌المللی امور آب، روزانه نزدیک به 2 میلیون تن آشغال و مواد زاید به رودخانه‌‌ها، چشمه‌‌ها و دریاچه‌‌‌های جهان ریخته‌ می‌شود که خود عامل اساسی به خطر افتادن ‌منابع ارزشمند آب است.

در حالی که هر یک لیتر آب آلوده، 7 لیتر آب قابل مصرف را نیز آلوده می‌کند. همچنین بر پایه این آمار، نزدیک به 12 هزار کیلومتر مکعب آب آلوده در جهان وجود دارد که با توجه به افزایش جمعیت، امکان ‌دارد این مقدار آلودگی در سال 2050 میلادی به 18 هزار کیلومترمکعب افزایش یابد.

 همچنین با توجه به محدودیت منابع آب در جهان، سازمان ملل در یک اقدام جدی، ضریب کیفیت آب را در کشور‌های مختلف بررسی ‌کرده است. در همین راستا، بلژیک با ضریب کیفیت منهای 25/2 در بین 122 کشوری که کیفیت آب آنها از سوی سازمان ملل ‌درجه‌بندی شده، از آلوده‌ترین آب برخوردار است.

کشور‌های مراکش، هندوستان، اردن، سودان، نیجر، بورکینافاسو و روآندا ازجمله کشور‌هایی هستند که ضریب منفی کیفیت آب ‌آنها بسیار بالاست. در حالی که فنلاند با ضریب کیفیت مثبت 85/10 بهترین منابع آب را در اختیار دارد. کانادا، نیوزیلند، انگلیس، ژاپن، نروژ، روسیه، کره جنوبی، سوئد، فرانسه، پرتغال، امریکا و آرژانتین ازجمله کشور‌های هستند که ‌با داشتن ضریب مثبت کیفیت آب در سطح حدود 10 از وضعیت خوبی برخوردار هستند. همچنین ایران از نظر ذخایر و منابع آبی با سرانه حدود مترمکعب در ردیف 131 کشور جهان قرار دارد.

 در همایش‌های جهانی آب همواره بر لزوم توجه دولت‌ها به مشکل آب تاکید شده است. ‌زیرا استفاده عاقلانه از آب می‌تواند به از میان ‌بردن فقر در جهان نیز کمک کند‌.

منبع :سایت تابناک

/ 2 نظر / 34 بازدید
مهدی شاهوردی

خانم جوانشیری مطالب شما خیلی مفید و ارزشمند بود ممنون.

مهدی شاهوردی

[[تایید]