رنگين کمان

 

 

چاله ارومیه معرف بزرگترین چاله ساختمانی در آذربایجان است.دریاچه کنونی آن از بقایای حوضه رسوبی دریاچه ای نئوژن می باشد.که سطح وسیعی از مناطق داخلی آذربایجان را می پوشانده است.

وسعت دریاچه ارومیه حدود 6 هزار کیلومتر مربع است. طول آن از شمال تا جنوب حدود 140 کیلومتر و عرض متوسط آن تقریبا 40 کیلومتر می باشد. عمق متوسط

 دریاچه ارومیه 6متر و گودترین قسمت آن 15 متر عمق دارد.سطح آب آن در حال حاضر در ارتفاع 1275 متری از سطح آبهای آزاد قرار دارد.

 

 

آب دریاچه ارومیه شور است و میزان املاح آن بین 220 (در فصل بهار )تا 280 گرم در لیتر (در آخر تابستان ) در نوسان می باشد. البته غلظت آب در نزدیک ساحل بیشتر و در مصب رودخانه ها کمتر است. به علت شوری زیاد ،سطح آب در زمستان یخ نمی بندد. تحت همین شرایط نیز تنها حیات آبزی آن را یک نوع سخت پوستع به نام "آرتمیا " تشکیل می دهد.

سواحل دریاچه ارومیه در بعضی نقاط به صورت لجنزار است و بوی تعفن دارد.مردم محلی از این لجن ها برای معالجه امراض پوستی استفاده می کنند. در داخل دریاچه ارومیه جزایر متعددی وجود دارد .این جزایر توده های کوهستانی هستند که بوسیله آب محصور شده اند.

 بعضی از آنها از منابع آب شیرین برخوردار می باشند و به این دلیل دارای سکونتگاههای روستایی شده اند. تعدادی از این جزایر از توده های آتشفشانی تشکیل شده اند.(جزیره شاهی ) و برخی دیگر نیز مانند مشت عثمان از رسوبهای نئوژن می باشند.

 

 

 

 

نوشته شده در ۱٩ تیر ۱۳۸٧ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()


Design By : Pichak