رنگين کمان

                         

 
شاخص جهاني عملكرد زيست‌محيطي سال 2008 كه در مجمع جهاني اقتصاد منتشر شد، نشان مي‌دهد كه رتبه ايران در ميان 149 كشور جهان در مقايسه با سال 2006 ميلادي با 14 پله نزول به رتبه 67 رسيده است.

به گزارش ايسنا بر اساس گزارش شاخص عملكردي محيط‌زيست، ايران از ميان 149 كشور جهان با نمره 9/76 در مقام 67 جهان قرار گرفته است.

EPI بر دو هدف اصلي حفاظت از محيط‌زيست از جمله كاهش فشارهاي زيست‌محيطي بر سلامت انسان‌ها و ارتقاي وضعيت زيست‌بوم‌ها و مديريت صحيح منابع طبيعي تأكيد دارد كه اين دو مؤلفه توسط 25 شاخص در 6 زمينه "سلامت محيط‌زيست"، "آلودگي هوا"، "كيفيت منابع آب"، "تنوع زيستي و زيستگاه"، "كيفيت منابع طبيعي مولد" و "ژ«تغييرات جوي" اندازه‌گيري مي‌شود.

شاخص عملكرد زيست‌محيطي اهداف گسترده قابل دسترسي براي عملكرد محيط‌زيستي را نشان مي‌دهد و ارزيابي مي‌كند كه هر يك از كشورهاي جهان تا چه ميزان به اين اهداف نزديك شده‌اند.

در اين تقسيم‌بندي سوئيس با امتياز 5/95 و پس از آن نيز به ترتيب سوئد و نروژ با 1/93 در مقام‌هاي اول تا سوم قرار دارند. كمترين امتياز در اين شاخص به ترتيب متعلق به نيجريه با 1/39، آنگولا با 5/39 و سيرالئون با 40 امتيازبوده است.

براساس اين شاخص رتبه ايران در ميان كشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا پس از قبرس، ارمنستان و تونس در مقام ششم است و پس از ايران نيز كشورهاي اردن، مصر و تركيه قرار دارند. در اين شاخص ارتباط بين درآمد ناخالص ملي و شاخص EPI در زمينه‌هايي مانند آلودگي هواي داخل منازل، بهداشت عمومي، آب سالم، مرگ و مير كودكان، آلاينده‌هاي هواي شهر و ميزان برداشت چوب معني‌دار و مثبت است.

همشهری آنلاین

 
  

 
  

نوشته شده در ۸ بهمن ۱۳۸٦ساعت ٤:٠٧ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()


Design By : Pichak