رنگين کمان

                                          جاذبه های گردشگری ایران

                                                      کندوان     

موقعیت

 روستای باستانی تاریخی و کم نظیر کندوان ، واقع در نزدیکی شهرستان اسکو از توابع شهرستان تبریز ،در با صفاترین و خوش آب و هواترین منطقه ی آذربایجان در دامنه های غربی کوهستان های سهند ، بنا شده است .این دهکده در فاصله ی 18 کیلومتری جنوب اسکو ، در میان دره ی آبرفتی و پر آبی واقع شده است .فاصله کندوان تا تبریز 50 کیلومتر و جاده ی آن آسفالته است .

دهکده کندوان در دامنه ی شمالی "ارشد داغ " و قسمت غربی " نوور داغ " از توده ی کوهستان آتشفشان خاموش سهند قرار دارد .خانه های روستایی بسیار جالب توجه آن همگی در ساحل شرقی رودخانه بنا شده اند وقسمت غربی دره ی کندوان را باغات و مزارع ، به صورت تراس ، پوشانده اند . کندوان روستایی ییلاقی ، کوهستانی و سردسیر با آب و هوایی مطبوع در تابستان است .

وجه تسمیه

کلمه ی کندوجان از دو جزء "کند " و " جان " تشکیل شده است که در ترکی "کند " به معنای "ده " و " جان " به معنای "وجود وخود " است . این کلمه رفته رفته به صورت کندوان در آمده است .

جاذبه های گردشگری کندوان

جاذبهای کندوان در سه محور زیر خلاصه می شود :

1.آب معدنی کندوان

2.معماری صخره ای کم نظیر

3.محیط طبیعی زیبا ، دست نخورده و به دور از مشکلات شهری

ویزگی آب معدنی کندوان

آب معدنی کندوان از چشمه جاری می شود . موقعیت دهانه ی چشمه ، کف دره ای و تک دهانه است .استفاده از آب چشمه از طریق انتقال آب از حدود 100 متری به وسیله لوله ی پلیکا صورت می گیرد . جریان آب این چشمه دائمی و دبی آن یکنواخت است . فقط در فصول پر باران سال تغییراتی جزئی در آن به وجود می آید . دبی آب 5/0 لیتر در ثانیه است .

 از خاصیتهای آب معدنی کندوان ، یکی از بین بردن سنگ کلیه است که از این نظر در سطح کشور شهرت دارد .براساس آزمایش هایی که از این آب در دانشکده ی دارو سازی دانشگاه تبریز به عمل آمده ، آب معدنی کندوان در ردیف آب های معدنی سولفاته کلسیک سرد شناخته شده است که روی سنگ فسفات یا آپاتیت اثر می کند و سبب متلاشی شدن آن می شود . علت آن را اسیدی بودن آب تشخیص داده اند . PH آن در حدود 8/6 درصد  است . بنابراین ، آب این چشمه به عنوان یکی از موثرترین منابع طبیعی در درمان بیماران محسوب می شود .

معماری صخره ای

معماری صخره ای ، حاکی از صحنه های مبارزه و جدال انسان با طبیعت و در خدمت گرفتن صخره های طبیعی است .  معماری صخره ای کندوان در رابطه با کران های طبیعی و مناظر اطرافش ، دنیایی از زیبایی را آفریده است .

در ساخت مجموعه ی کندوان ، هیچ گونه نظر خاص معنوی و مذهبی نمی تواند وجود داشته باشد .بررسی نمونه شناسی یا تیپولوزی خانه های صخره ای کندوان نشان می دهد که  مهم ترین خصوصیات آنها ، ایجاد فضا در پیروی اجباری از طبیعت و فرم صخره هاست که به فراخور حال ، به یک واحد مسکونی و یا چند واحد عمومی تعلق د ارند .این خانه ها ، دارای نمای خارجی هستند و پنجره و نور گیر در آن ها تعبیه شده است . در کل مجموعه ، به مواردی خاص از معماری صخره ای نوع دوم نیز بر می خوریم که تماما در دل خاک حفر شده و تنها به وسیله ی درب ورودی با خارج ارتباط می یابند .

محیط طبیعی دور از مشکلات شهری

کندوان در انتهای دره ای که از کناره ی دریاچه ی ارومیه شروع می شود و در نهایت به نوورداغی می رسد ، واقع شده است .آب و هوای این دره ، به خصوص محیط طبیعی آن ، جالب و بسیار مطبوع است ؛ تا حدی می توان پوشش گیاهی و سر سبزی این دره ی با صفا را با شمال کشور ( نواحی اطراف دریای مازندران )مقایسه کرد .و از این مقایسه نتیجه می شود ، این است که شش ماه از سال ، یعنی از آغاز اردیبهشت تا اواخر مهر ، آب وهوای این منطقه بسیار دل پذیرتر از شمال کشور است . چون شرجی هوای شمال که به خصوص در فصل تابستان  خفه کننده است ، در این جا دیده نمی شود .

 

نوشته شده در ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۸:۳٧ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()


Design By : Pichak