رنگين کمان

      انرژی زمین گرمایی (geothermal energy) در نتیجه جمع شدن طبیعی بخار آب و آب گرم در زیر زمین و مناطقی که درجه حرارت زیر زمین به دلیل فعالیت های آتشفشانی نسبتا جدید بالاست ، تشکیل می شود .گر چه استفاده از نیروگاهها ی زمین گرمایی در سالهای اخیر توسعه زیادی یافته است ، اما کاربرد بخار طبیعی در تولید الکتریسیته چندان هم جدید نیست . در اوایل سال 1904 شکافهای دارای بخار طبیعی در لاردرلو در ایتالیا برای تولید برق به کار گرفته شد . در سال 1985 سازمان زمین شناسی امریکا گزارش داد که 188 واحد مجزای تولید برق در 17 کشور جهان در حال بهره برداری است .

علاوه بر ایالات متحده آمریکا کشورهای فیلیپین ، مکزیک ، ایتالیا و زلاندنو از جمله کشورهای پیشرو در زمینه استفاده از نیروگاههای زمین گرمایی به شمار می روند .

اولین نیروگاه برق زمین گرمایی تجاری در سال 1960 در آبفشانهای شمال سانفرانسیسکو واقع در ایالات متحده ساخته شد

انرژی زمین گرمایی صرفا به منظور تولید الکتریسیته مورد استفاده قرار نمی گیرد . در پایتخت ایسلند ، شهر ریکیاویک بخار و آبگرم جهت گرمایش به تمام ساختمانهای شهر لوله کشی شده و نیز برای گرم کردن گلخانه ها که در آنها در تمام فصول سال میوه و سبزی رشد  می دهند ، به کار می رود .

عوامل زمین شناسی مناسب جهت اقتصادی شدن یک مخزن زمین گرمایی عبارتند از :

1-     وجود منبع حرارتی مناسب مثل آشیانه ماگمایی بزرگ : آشیانه بایستی به قدر کافی عمیق باشد تا بتواند ضمن  مهیا نمودن فشار لازم به آرامی سرد شود . اما در ضمن چندان هم عمیق نباشد که مانع چرخش طبیعی آب شود . این نوع آشیانه های ماگمایی بیش از همه در نواحی دارای فعالیت آتشفشانی جدید وجود دارند .

2-     مخزن بزرگ و متخلخل حاوی کانانهای مرتبط با منبع  حرارتی ، که آب بتواند در آن گردش نموده و در مخزن ذخیره شود .

3-     پوش سنگهایی که تراوایی آن کم بوده به نحوی که مانع جریان آب و بخار به سطح زمین شوند .یک مخزن عمیق و کاملا عایق بندی شده به مراتب دارای انرزی بیشتری نسبت به مخزنی مشابه و بدون عایق بندی است .

همچون سایر شیوه های تولید برق ، انتظار نمی رود منابع زمین گرمایی نیز درصد زیادی از نیروی برق مورد نیاز جهان را فراهم کند . البته در نقاطی که پتانسیلی موجود باشد ، بدون شک استفاده از آنها گسترش خواهد یافت.

نوشته شده در ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۳:٤۸ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()


Design By : Pichak