رنگين کمان

 

علاوه بر مسئله تغییر آب و هوا و گرمی زمین و کمبود آب شیرین که از مسائل پیش روی بشر در قرن اخیر می باشد.مسئله بیابانزایی و مهار آن نیز یکی از چالش های دیگریست که حیات انسان را تهدید می کنه و انسان به چاره ای برای رفع آن می باشد.

به همین دلیل هر سال روز 17 ژوئن به عنوان روز مهار بیابانزایی نامیده شده است.معمولا در این روز همایش هاو کنفرانس ها و نشست های مختلفی برگزار می شود ،اما چیزی که مهم است این است که این فعالیت ها تا بحال چقدر مفید بوده و چه مشکلاتی را توانسته راهگشا باشد.

بیابانزایی :فرآیند تخریب زمین با تغییر منابع گیاهی ،خاک و... است که فعالیت های انسان عامل مهم این تخریب محسوب می شود.

با توجه به طبقه بندی دکتر کردوانی از آب و هوای خشک ،بیابان واقعی به جایی اطلاق می شود که بارندگی در سال کمتر از 50 میلیمتر باشد و پوشش گیاهی نیز خیلی فقیر باشد .بر خلاف مناطق خیلی خشک که معمولا خالی از سکنه است ،مناطق خشک و نیمه خشک دارای جمعیت روستایی و شهری می باشد و فعالیت های مختلف اقتصادی مخصوصا کشاورزی و دامداری و باغداری در این مناطق رونق دارد.

اگر بدلیل عوامل طبیعی یا انسانی ،مناطق خشک و نیمه خشک منابع آب و پوشش گیاهی خود را از دست بدهد بطوریکه امکان تجدید این منابع در کوتاه مدت وجود نداشته باشد این مناطق نیز ،به مرور زمان تبدیل به بیابان می شود ؛که این فرایند بیابانزایی نامیده می شود.

پیامدهای بیابانزایی

گسترش بیابان ها می تواند مسائل و مشکلات زیادی را در جوامع شهری و روستایی ما ایجاد کند ،و حتی می تواند اقتصاد کشور را نیز به مخاطره بیاندازد :

  • با از بین رفتن پوشش گیاهی و کاهش منابع آب شیرین در روستاها ،فعالیت های کشاورزی ،دامداری و باغداری نیز از رونق می افتد.
  • از بین رفتن فعالیت های اقتصادی در روستاها منجر به فقر ،و در نتیجه مهاجرت می شود.
  • با مهاجرت روستاییان به سمت شهر ها ،مشکلات زیادی از جمله :بیکاری ،کمبود امکانات و خدمات شهر ی،شغل های کاذب ،زاغه نشیینی ،و مشکلات و نابهنجاریهای اجتماعی در شهر ها ایجاد می شود.
  • از طرف دیگر با کاهش فعالیت های کشاورزی و دامداری ،دولت از لحاظ اقتصادی دچار مشکل می شود .و برای رفع نیازهای غذایی جمعیت در حال افزایش چاره ای جز واردات وجود ندارد.
  • بعد از انقلاب با تلاش های جهاد سازندگی امکانات زیادی به روستاها ی ایران داده شده که تامین این امکانات مستلزم صرف هزینه های هنگفتی بود ،با خالی از سکنه شدن روستاها عملا یان هزینه و امکانات نیز هدر می رود.

    با توجه به مطالب بالا که در واقع بخشی از مسائل و مشکلاتی بود که در مناطق خشک و نیمه خشک با آن روبرو هستیم ،متوجه می شود که برای رفع این مشکلات تنها راه چاره مهار بیابانزایی است .

    با حفظ و مراقبت از پوشش گیاهی و افزایش آن ،و همچنین با استفاده درست از منابع آب می توانیم با بیابانزایی مبارزه کنیم.

نوشته شده در ٢۸ خرداد ۱۳۸۸ساعت ٢:٢٤ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()


Design By : Pichak