رنگين کمان

وبلاگ رنگین کمان در مسابقات وبلاگ نویسی گروه جغرافیا استان به عنوان وبلاگ برگزیده انتخاب شد .و رتبه اول رو کسب کرد.تشویق

 

[ ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٩ ] [ ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ ] [ جوانشیری ] [ نظرات () ]


خدای من

گفتم: خدای من، دقایقی بود در زندگانیم که هوس می کردم سر سنگینم را که پر از دغدغه ی دیروز بود و هراس فردا، بر شانه های صبورت بگذارم، آرام برایت بگویم و بگریم، در آن لحظات شانه های تو کجا بود؟
گفت: عزیزتر از هر چه هست، تو نه تنها در آن لحظات دلتنگی، که در تمام لحظات بودنت برمن تکیه کرده بودی، من آنی خود را از تو دریغ نکرده ام که تو اینگونه هستی، من همچون عاشقی که به معشوق خویش می نگرد، با شوق تمام لحظات بودنت را به نظاره نشسته بودم.

گفتم: پس چرا راضی شدی من برای آن همه دلتنگی، اینگونه زار بگریم؟
گفت: عزیزتر از هر چه هست، اشک تنها قطره ای است که قبل از آنکه فرود آید عروج می کند، اشکهایت به من رسید و من یکی یکی بر زنگارهای روحت ریختم تا باز هم از جنس نور باشی و از حوالی آسمان، چرا که تنها اینگونه می شود تا همیشه شاد بود.

گفتم: آخر آن چه سنگ بزرگی بود که بر سر راهم گذاشته بودی؟
گفت: بارها صدایت کردم، آرام گفتم از این راه نرو که به جایی نمی رسی، تو هرگز گوش نکردی و آن سنگ بزرگ فریاد بلند من بود که عزیزتر از هر چه هست از این راه نرو که به ناکجاآباد هم نخواهی رسید.

گفتم: پس چرا آن همه درد در دلم انباشتی؟
گفت: روزیت دادم تا صدایم کنی، چیزی نگفتی، پناهت دادم تا صدایم کنی، چیزی نگفتی، بارها گل برایت فرستادم، کلامی نگفتی، می خواستم برایم بگویی و حرف بزنی. آخر تو بنده ی من بودی چاره ای نبود جز نزول درد که تنها اینگونه شد تو صدایم کردی.

گفتم: پس چرا همان بار اول که صدایت کردم درد را از دلم نراندی؟
گفت: اول بار که گفتی خدا آن چنان به شوق آمدم که حیفم آمد بار دگر خدای تو را نشنوم، تو باز گفتی خدا و من مشتاق تر برای شنیدن خدایی دیگر، من می دانستم تو بعد از علاج درد بر خدا گفتن اصرار نمی کنی وگرنه همان بار اول شفایت می دادم.

گفتم: مهربانترین خدا، دوست دارمت ...
گفت: عزیزتر از هر چه هست من دوست تر دارمت ...

[ ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸٩ ] [ ٩:٠۳ ‎ب.ظ ] [ جوانشیری ] [ نظرات () ]

من ستایشگر

 معلمی هستم که

اندیشیدن را به من بیاموزد

نه اندیشه ها را

[ ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٩ ] [ ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ ] [ جوانشیری ] [ نظرات () ]

[ ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸٩ ] [ ٢:٥٢ ‎ب.ظ ] [ جوانشیری ] [ نظرات () ]

به بهانه روز جهانی زمین پاک
(22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت)


7
نکته برای داشتن زمین پاک از نگاه نشنال‌جئوگرافیک :

1. در استفاده از کاغذ صرفه جویی کنید و سعی کنید کارهایتان را بدون استفاده از کاغذ انجام دهید. به طور مثال تا حد امکان قبض‌هایتان را از طریق اینترنت پرداخت کنید. صرفه جویی در کاغذ در واقع به معنای کمتر بریده شدن درختان اطراف شماست که هر ساله هزاران هزار از آنها برای تولید انواع کاغذهایی که در طول روز در اختیار شما قرار می‌گیرد تلف می‌شوند و در عین حال با این کار زباله کمتری تولید شده و دی اکسید کربن کمتری تولید می‌گردد و خلاصه کلام اینکه درخت ضامن سلامت زمین است.

2. در ساخت و انبوه شدن جنگل‌ها شما هم کمک کنید. کاشت هر نهال می‌تواند سال‌های سال هم خاطره خوشی برای شما و هم کمکی به محیط زیستتان باشد.

3. به انجمن‌های حمایت از محیط زیست کمک کنید. آنها با تلاش بی وقفه خود سعی در نجات زمین دارند.

4. در محل کارتان هم به سبز بودن زمین فکر کنید. از مدیر بخش خود بخواهید که برنامه‌ای ترتیب دهد که کاغذ کمتری مصرف شده و اسراف نشود. برای نوشتن از هر دو روی کاغذ استفاده کنید.

5. اگر به سفر رفتن فکر می‌کنید حتما سفر با قطار را در اولویت قرار دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که دی اکسید کربنی که قطارها برای زمین تولید می‌کنند 4 تا 15 درصد کمتر از هواپیماهاست. (پس قطار را فراموش نکنید خصوصا اینکه دیگر اعتمادی به پروازهای توپولوف زده نیست.)

6. در مصرف آب صرفه‌جویی کنید. اسراف در آب می‌تواند به ضرر زمین تمام شود.
7. در محله خود جستجو کنید و مسئله چگونگی تولید و انباشت زباله ها را مهم تلقی کنید. می‌توانید از همین هفته به محله خود بروید و کمی کنکاش کرده و ببینید که سوپرمارکت‌ها و دیگر مغازه‌ها چطور زباله تولید می‌کنند و چقدر می‌توان به آنها نکات مفیدی را گوشزد کرد و اگر رودخانه‌ای نزدیک محل سکونت شماست آن را زیر نظر بگیرید و راه‌هایی برای تمیز نگه‌داشتن آن به همسایه‌ها پیشنهاد کنید.

روز زمین پاک، مجالى است براى اندیشیدن به آنچه هزاران سال، بشر را میزبانى کرده است چراکه زمین، نخستین کاشانه بشر بوده و همواره نیز خواهد بود.

در نهایت بهترین راه برای کمک به زمین می‌تواند لذت بردن از آن باشد. از خانه بیرون بروید و انگیزه خود را برای نجات این محیط اعجاب انگیز بیشتر کنید و از حفظ ارزشهای خدادادی زمین زیبایی که متعلق به شماست لذت ببرید ...

زمین را دوست بداریم

زمین سرمایه ماست

از سرمایه مان آنگونه مراقبت کنیم که شایسته زیستن است

[ ۱ اردیبهشت ۱۳۸٩ ] [ ٢:۱٥ ‎ب.ظ ] [ جوانشیری ] [ نظرات () ]

عکس های آقا کیاوش گل در بهار 89

 

 

[ ٢۳ فروردین ۱۳۸٩ ] [ ٤:٥٢ ‎ب.ظ ] [ جوانشیری ] [ نظرات () ]

[ ٢۱ اسفند ۱۳۸۸ ] [ ٩:٤٢ ‎ب.ظ ] [ جوانشیری ] [ نظرات () ]

کیاوش در مسجد النبی تیر 88

کیاوش در مسجد الحرام تیر88

 

 

[ ۱۳ اسفند ۱۳۸۸ ] [ ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ ] [ جوانشیری ] [ نظرات () ]

با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی می توان قبل از بروز بلایای مختلف، نیازهای مدیریت بحران را شناسایی کرد. کشور ما از نظر جغرافیایی بر روی خط زلزله در جهان قرار گرفته است.

اغلب بلایای طبیعی را می توان در GIS مدلسازی و نمایش داد.

در چند سال اخیر GIS به عنوان یک ابزار قدرتمند در بررسی بلایای طبیعی مانند زلزله ،طوفان،گردباد،سیل و... به کار گرفته شده است.استفاده از این فناوری ، اطلاعات مورد نیاز برای برنامه ریزی مدیریت بحران را در دسترس مدیران بحران قرار می دهد.

هنگامیکه بلایای طبیعی مانند زلزله اتفاق می افتد لازم است عملیات مختلفی برای نجات افراد مانند معرفی پناهگاهها،تدارکات پزشکی، ایجاد ایستگاهها و مسیرهای نجات ،آگاهی مردم و... به منظور حداقل رساندن خسارات صورت گیرد.

برای ارائه این خدمات لازم است اطلاعات مختلف در مرکزی وجود داشته باشد تا در اسرع وقت در دسترس قرار گیرد.این داده ها باید درست جمع آوری شده و به درستی سازماندهی شوند.GIS سیستمی برای متمرکز کردن و نمایش اطلاعات مهم در حین بحران فراهم می کند و می تواند برای نمایش همزمان فعالیت هایی که برای مقابله با بحران انجام می شود به کار رود.

با استفاده از این سیستم ،همه سازمان ها می توانند اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.زمانی که مسولین اطلاعات خطر را به همراه اطلاعات مربوط به خطر پذیری ملاحظه می کنند ، قادر به پیاده کردن برنامه های پیشگیری و پاسخ خواهند بود.

منبع:کتاب ARC GIS    نویسنده:مهندس سارا سنجری

 

 

[ ۱٢ اسفند ۱۳۸۸ ] [ ٩:٠۳ ‎ب.ظ ] [ جوانشیری ] [ نظرات () ]

تبخیر(evaporation)

بر حسب تعریف، تبخیر پدیده ای است که از هر گونه سطح مرطوب مانند سطوح آزاد آب یا سطح مرطوب خاک صورت گرفته و طی آن آب مایع به بخار(که حالتی بین گاز و مایع می باشد)تبدیل شده و مجددا به جو زمین باز می گردد.از عوامل موثر بر تبخیر می توان دمای هوا،سرعت باد ، تابش خورشید و رطوبت هوا را نام برد که همگی بر میزان تبخیر موثرند.

به طور متوسط هر سال از سطح دریاها 1400 میلی متر آب تبخیر می شود.

تعرق(transpiration )

پس از آنکه آب وارد خاک شد بخشی از آن توسط ریشه ها جذب شده و وارد گیاه می شود .آب موجود در گیاه از طریق روزنه های موجود در برگ ها خارج و وارد جو می شود. این پدیده فیزیکی -بیولوژیک را تعرق گویند که از نظر ماهیت مشابه تبخیر بوده و در واقع یکی از تولیدات جانبی عمل فتوسنتز و تنفس گیاه به شمار می رود.

تبخیر -تعرق (evapotranspiration)

به دلیل اینکه در حوضه های آبریز دو پدیده تبخیر از سطح مرطوب خاک و تعرق از سطح گیاهان را نمی توان از همدیگر مجزا ساخت غالبا این دو فرایند توام با یکدیگر و بنام تبخیر و تعرق توصیف می شوند.  تقریبا نیمی از آبی که وارد خاک می شود دوباره از طریق تبخیر-تعرق ه جو زمین باز می گردد. در ایران بیش از 70 درصد آبی که بصورت نزولات جوی فرو می ریزد بلافاصله و در مدت کوتاهی از طریق تبخیر یا تبخیر و تعرق مجددا به اتمسفر باز می گردد.

[ ٢٩ بهمن ۱۳۸۸ ] [ ٩:٠٥ ‎ب.ظ ] [ جوانشیری ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

کارشناس ارشد آب و هواشناسی ، دبیر جغرافیا
نويسندگان
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
لینک های مفید
امکانات وب


ساعت فلش

[ طراحی : وبلاگ اسکین ] [ Weblog Themes By : weblog skin ]