رنگين کماندر گزارش دفتر آمار جمعیت آمده است، جمعیت جهان تا سال 2050 ممکن است به نه میلیارد و چهارصد میلیون نفر برسد. این رقم نزدیک به برآورد سازمان ملل است که جمعیت جهان را در سال 2050 نه میلیارد و یکصد میلیون نفر پیش بینی کرده بود.

بر اساس این گزارش، در فاصله سالهای 2009 تا 2050 کشورهای کمتر توسعه یافته شاهد افزایش جمعیت خواهند بود زیرا وضع بهداشتی این کشورها طی این مدت بهبود خواهد یافت و از میزان مرگ و میر کاسته خواهد شد.

پیش بینی می شود رشد جمعیت در قاره آسیا تا نیمه قرن کنونی به اوج خود برسد به گونه ای که جمعیت این قاره که اکنون چهار میلیارد نفر است به رغم کاهش زاد و ولد در چند کشور از جمله ژاپن، به میزان یک میلیارد و سیصد میلیون نفر افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین پیش بینی می شود جمعیت افریقا که بالاترین نرخ زاد و ولد و بالاترین نرخ افزایش جمعیت را در بین قاره های جهان دارد تا سال 2050 دو برابر شود. هم اکنون جمعیت این قاره حدود یک میلیارد نفر است.

پیش بینی می شود جمعیت امریکای لاتین و کارائیب با بیست و پنج درصد افزایش به 724 میلیون نفر تا سال 2050 برسد.

جمعیت امریکا نیز از سیصد و هفت میلیون نفر کنونی به چهارصد و سی و نه میلیون نفر تا سال 2050 افزایش خواهد یافت که بخش قابل ملاحظه ای از ان ناشی از افزایش مهاجرت به این کشور خواهدبود.

در عین حال، پیش بینی می شود جمعیت اروپا به رغم ادامه مهاجرت به این قاره کاهش یابد و از 738 میلیون نفر کنونی به 702 میلیون نفر تا سال 2050 برسد.

منبع :سایت تابناک

نوشته شده در ٢٢ امرداد ۱۳۸۸ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ توسط نسرین نظرات ()

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

کارشناس ارشد آب و هواشناسی ، دبیر جغرافیا
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
لینک های مفید
امکانات وب


ساعت فلش

[ طراحی : وبلاگ اسکین ] [ Weblog Themes By : weblog skin ]