رنگين کمان

بادهای محلی

بادهای محلی به بادهایی گفته میشوند که در بعضی از مناطق سطح کره زمین با تناوب منظمی می وزند.حوزه گسترش این بادها محدود بوده ،غالبا اسامی محلی دارند. علت عمده ایجاد بادهای محلی اختلاف های حرارتی محلی است و البته عوامل دینامیکی دیگر هم در ایجاد آنها بی تاثیر نیست.

از بادهای محلی معروف که بر اثر ایجاد شیب تغییرات فشار به وجود می آید ،می توان میسترال (Mistral) ،سیراکو (Sirocco) ،هارماتان (Harmattan) ،و باد صدو بیست روزه سیستان را نام برد.

 باد میسترال ،در جنوب فرانسه ،در دره ی رن (Rhone) ،موقعی که مرکز پرفشار در اقیانوس اطلس و مرکز کم فشار بر روی غرب مدیترانه به وجود می آید ،از شمال به جنوب می وزد.

 باد سیراکو از بیابان افریقا به طرف دریای مدیترانه می وزد و عامل به وجود آورنده آن سیکلون های خمسین است .که از روی صحرا عبور می کنند. باد سیراکو در سواحل الجزایر و تونس بسیار گرم و خشک است.و در آنجا به نام سموم ،در لیبی با عنوان قبله ،و در مصر با نام خمسین معروف است.این باد پس از عبور از دریای مدیترانه ،رطوبت می گیرد و در سواحل شمالی آن ایجاد بارش می کند.

باد هارماتان نتیجه وزش بادهای بسامان در غرب افریقاست. در زمستان که این بادها از روی صحرا عبور می کنند،گرد و غبار و شن را بلند کرده ، با خود به سواحل غربی افریقا ،تا سواحل خلیج گینه می برند .این غبار و شن باعث غبار آلودگی هوا در این نواحی می شود.

باد صدو بیست روزه سیستان ،در جنوب شرقی ایران ،زمانی به وجود می آید که فراباری محلی روی دریای خزر و ارتفاعات افغانستان و فروباری روی پاکستان و جنوب ایران به وجود می آید. این شرایط در تابستان حاصل می شود .در این زمان ،هوای قسنتهای شمال ایران به طرف سیستان می وزد.این باد از حدود اوایل خرداد تا اواخر شهریور به مدت 120 روز ادامه دارد و چون در مسیر خود از بیابان های گرم و خشک مرکز ایران عبور می کند ،رطوبت خود را از دست می دهد و بسیار گرم و سوزان می شود ،به طوری که در جنوب شرقی ایران ،آثار حیاتی را با خطر جدی مواجه می کند.

منبع :مبانی اقلیم شناسی

نوشته شده در ۱٥ آبان ۱۳۸٧ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

_برای فکر کردن وقت می گذارم :چون از این طریق میدانم چه چیزهایی ممکن است .

_برای برنامه ریزی وقت می گذارم :چون برای اثربخشی مهم است.

_برای ساختن وقت وقت می گذارم :چون منجر به بهبود ایده ها می شود.

_برای تفویض اختیار وقت می گذارم :چون دیگران و زبرمجموعه را رشد میدهد.

_برای خوابیدن وقت میگذارم :چون فشارهای عصبی را کاهش میدهد.

_برای تفریح وقت میگذارم :چون به خلاقیت کمک می کند.

_برای مطالعه وقت میگذارم :چون دانش مرا به روز نگه میدارد.

_برای آموزش وقت میگذارم :چون به من اجازه میدهد کارها را واگذار کنم.

_برای تشویق وقت میگذارم :چون موجب تقویت روحیه و انگیزش افراد است.

                                       

نوشته شده در ۳ آبان ۱۳۸٧ساعت ٤:٤٦ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

کارشناس ارشد آب و هواشناسی ، دبیر جغرافیا
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
لینک های مفید
امکانات وب


ساعت فلش

[ طراحی : وبلاگ اسکین ] [ Weblog Themes By : weblog skin ]