رنگين کمان

 

 

چاله ارومیه معرف بزرگترین چاله ساختمانی در آذربایجان است.دریاچه کنونی آن از بقایای حوضه رسوبی دریاچه ای نئوژن می باشد.که سطح وسیعی از مناطق داخلی آذربایجان را می پوشانده است.

وسعت دریاچه ارومیه حدود 6 هزار کیلومتر مربع است. طول آن از شمال تا جنوب حدود 140 کیلومتر و عرض متوسط آن تقریبا 40 کیلومتر می باشد. عمق متوسط

 دریاچه ارومیه 6متر و گودترین قسمت آن 15 متر عمق دارد.سطح آب آن در حال حاضر در ارتفاع 1275 متری از سطح آبهای آزاد قرار دارد.

 

 

آب دریاچه ارومیه شور است و میزان املاح آن بین 220 (در فصل بهار )تا 280 گرم در لیتر (در آخر تابستان ) در نوسان می باشد. البته غلظت آب در نزدیک ساحل بیشتر و در مصب رودخانه ها کمتر است. به علت شوری زیاد ،سطح آب در زمستان یخ نمی بندد. تحت همین شرایط نیز تنها حیات آبزی آن را یک نوع سخت پوستع به نام "آرتمیا " تشکیل می دهد.

سواحل دریاچه ارومیه در بعضی نقاط به صورت لجنزار است و بوی تعفن دارد.مردم محلی از این لجن ها برای معالجه امراض پوستی استفاده می کنند. در داخل دریاچه ارومیه جزایر متعددی وجود دارد .این جزایر توده های کوهستانی هستند که بوسیله آب محصور شده اند.

 بعضی از آنها از منابع آب شیرین برخوردار می باشند و به این دلیل دارای سکونتگاههای روستایی شده اند. تعدادی از این جزایر از توده های آتشفشانی تشکیل شده اند.(جزیره شاهی ) و برخی دیگر نیز مانند مشت عثمان از رسوبهای نئوژن می باشند.

 

 

 

 

نوشته شده در ۱٩ تیر ۱۳۸٧ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

 

بورالان منطقه ای است واقع در نقطه صفرمرزی ایران و ترکیه . با 68 هزار هکتار وسعت که علاوه بر ترکیه با جمهوری نخجوان و ارمنستان هم، مرز مشترک دارد. بورالان دشتی پهناور است که 32 روستا و 1410 خانوار روستایی و عشایری را با نزدیک به یکصد هزار واحد دامی که تقریبا بیش از 3 برابر توان اکولوژیک مراتع است در خود جای داده است . در قدیم این منطقه به بهشت گمشده آذربایجان معروف بوده است.

                 

 

نوشته شده در ۱۸ تیر ۱۳۸٧ساعت ۳:٠٤ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

هم‌اکنون نزدیک به دوسوم کشور‌های جهان با مشکل کمبود آب مواجه هستند که در بین آنها، کویت با دارا بودن سرانه 10 مترمکعب منابع آبی، یکی از کشور‌‌‌های فقیر به شمار می‌رود. امارات متحده عربی با 58 مترمکعب، با‌هاماس با 66 مترمکعب، فلسطین 52 مترمکعب، قطر 94مترمکعب، مولداوی 103 مترمکعب، لیبی 113مترمکعب و عربستان سعودی با 118 مترمکعب ازجمله کشور‌های فقیر از نظر منابع آب در جهان ‌محسوب می‌شوند. این در حالی است که استاندارد‌های بین‌المللی، کشوری که سالانه کمتر از 500 مترمکعب آب برای هر نفر از ‌شهروندان خود در اختیار داشته باشد، از نظر منابع آبی فقیر محسوب‌ می‌شود.

 در این میان نروژ با 85 هزار مترمکعب آب برای هر نفر در سال پرآب‌ترین کشور جهان است. در مراحل بعدی می‌توان از ‌کشور‌های کانادا با بیش از 9 هزار مترمکعب، نیوزیلند با بیش از 8 هزار مترمکعب، گویان با بیش از 8 هزار مترمکعب، ‌ایسلند با بیش از 6 هزار مترمکعب، گینه با بیش از 3 هزار مترمکعب، سورینام حدود 3 هزار مترمکعب و جمهوری کنگو با ‌حدود 3 هزار مترمکعب نام برد. بنا بر بررسی‌‌های انجام شده از سوی کارشناسان بین‌المللی امور آب، روزانه نزدیک به 2 میلیون تن آشغال و مواد زاید به رودخانه‌‌ها، چشمه‌‌ها و دریاچه‌‌‌های جهان ریخته‌ می‌شود که خود عامل اساسی به خطر افتادن ‌منابع ارزشمند آب است.

در حالی که هر یک لیتر آب آلوده، 7 لیتر آب قابل مصرف را نیز آلوده می‌کند. همچنین بر پایه این آمار، نزدیک به 12 هزار کیلومتر مکعب آب آلوده در جهان وجود دارد که با توجه به افزایش جمعیت، امکان ‌دارد این مقدار آلودگی در سال 2050 میلادی به 18 هزار کیلومترمکعب افزایش یابد.

 همچنین با توجه به محدودیت منابع آب در جهان، سازمان ملل در یک اقدام جدی، ضریب کیفیت آب را در کشور‌های مختلف بررسی ‌کرده است. در همین راستا، بلژیک با ضریب کیفیت منهای 25/2 در بین 122 کشوری که کیفیت آب آنها از سوی سازمان ملل ‌درجه‌بندی شده، از آلوده‌ترین آب برخوردار است.

کشور‌های مراکش، هندوستان، اردن، سودان، نیجر، بورکینافاسو و روآندا ازجمله کشور‌هایی هستند که ضریب منفی کیفیت آب ‌آنها بسیار بالاست. در حالی که فنلاند با ضریب کیفیت مثبت 85/10 بهترین منابع آب را در اختیار دارد. کانادا، نیوزیلند، انگلیس، ژاپن، نروژ، روسیه، کره جنوبی، سوئد، فرانسه، پرتغال، امریکا و آرژانتین ازجمله کشور‌های هستند که ‌با داشتن ضریب مثبت کیفیت آب در سطح حدود 10 از وضعیت خوبی برخوردار هستند. همچنین ایران از نظر ذخایر و منابع آبی با سرانه حدود مترمکعب در ردیف 131 کشور جهان قرار دارد.

 در همایش‌های جهانی آب همواره بر لزوم توجه دولت‌ها به مشکل آب تاکید شده است. ‌زیرا استفاده عاقلانه از آب می‌تواند به از میان ‌بردن فقر در جهان نیز کمک کند‌.

منبع :سایت تابناک

نوشته شده در ۱۱ تیر ۱۳۸٧ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ توسط نسرین نظرات ()

ریزش

 نوع دیگر از حرکتهای توده ای وجود دارد که آب نقش چندانی در حرکت توده ندارد و می توان به آن حرکت توده ای خشک و یا ریزش نام نهاد. ریزش عبارت است از: ریزش یکجای قسمتی از مواد به صورت یک توده در روی یک دامنه با شیب تند. تخریب مکانیکی عامل اصلی ایجاد ریزش است که در آب و هواهای مختلف متفاوت می باشد .ولی به طور کلی اگر طبقات سخت و نرم به طور متناوب قرار گرفته باشند در نتیجه از بین رفتن طبقه نرم ،قسمت زیرین طبقه سخت خالی شده و ریزش توده را فراهم می سازد . در آب و هوای بیابانی و خشک ، تغییر دما موجب تخریب سنگها و در نتیجه ریزش گردیده و در مناطق کوهستانی یخبندان عامل اصلی می باشد ، ریزش موجب خسارت فراوان می گردد ، جاده ها را مسدود نموده و آبادیها و مزارع را در زیر خود مدفون می سازد. در ایران جاده های کوهستانی ، بویژه جاده هراز پدیده ریزش خسارات جانی و مالی فراوان ببار می آورد.

منبع :ژئومورفولوژی کاربردی

نوشته شده در ۱٠ تیر ۱۳۸٧ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

خزش

خزش عبارت است از سقوط بطئی مواد تشکیل دهنده یک دامنه .برخلاف لغزش که به صورت یکجا و توده انجام می گیرد ، در این پدیده مواد سازند ، دانه بدانه به طرف پایین می خزند ، البته باید توجه داشت که دامنه از سازند منفصل و ریز دانه و قابل انتقال مانند ماسه و یا خاک تشکیل شده باشد. سازند ریزدانه در آب و هوای خشک ،بسیار مناسب جهت خزش می باشد ،در روی شیب های کم ،عمل خزش بیشتر از شیب های متعادل صورت می گیرد ،در صورتی که تعادل شیب به هم بخورد عمل ریزش انجام می گیرد. در مناطق جنگلی و مخصوصا در روی دامنه ها پدیده خزش را از روی انحراف درختان بآسانی می توان تشخیص داد ،و یا از روی انحراف تیرکهای برق و یا تلفن می توان به عمل خزش پی برد .در آب و هوای سرد که یخبندان نقش اساسی دارد پدیده خزش بسیار فراوان یافت می شود. به طور کلی هرچه به سطح زمین نزدیک تر شویم خزش شدیدتر می گردد .زیرا عوامل تشدید کننده حرکت بیشتر اثر می نمایند و از طرفی سازندهای سطحی نیز ریزتر می شوند.

منبع کتاب: ژ ئومورفولوژی کاربردی تالیف دکتر حسن احمدی

نوشته شده در ٩ تیر ۱۳۸٧ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

لغزش

این پدیده نتیجه حرکت مواد در روی دامنه است که بر اثر عمل آب و نیروی ثقل ایجاد می گردد. مکانیسم این پدیده بدین گونه است که در سازندهای ریز دانه (رس ،مارن ،شیل ).در اثر جذب آب خاصیت کلوئیدی مواد به هم خورده و تا محلی که رطوبت نفوذ کرده باشد ، خاک از توده اصلی جدا شده و در نتیجه نیروی ثقل در روی دامنه حرکت میکند. اگر سازند دارای املاح گچ و نمک باشد ، پدیده لغزش تسریع می شود. در لغزش سرعت جابجائی توده در تمامی سطح یکسان است ،و سرعت از سطح توده به طرف عمق آن کاهش نمی یابد. در مناطق کوهستانی در اثر یخ زدگی قشر سطحی مواد ریزدانه و ذوب آن در فصول گرم پدیده لغزش را ایجاد می نمایند .دامنه فعالیت این لغزشها کم می باشد. در ایران پدیده لغزش در مناطق مختلف که دارای سازند ریزدانه باشند مشاهده می گردد. بهترین نمونه آن را می توان در حوزه آبخیز طالقان در منطقه شهرک مشاهده نمود.

 منبع :کتاب ژئومورفولوژی کاربردی

نوشته شده در ۸ تیر ۱۳۸٧ساعت ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ توسط نسرین نظرات ()

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

کارشناس ارشد آب و هواشناسی ، دبیر جغرافیا
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
لینک های مفید
امکانات وب


ساعت فلش

[ طراحی : وبلاگ اسکین ] [ Weblog Themes By : weblog skin ]