رنگين کمان

گنبدهای نمکی

 

 

گنبدهای نمکی حاصل بالا آمدن توده های نمک از میان نهشته های رسوبی می باشند. نمک ها هنگام بالا آمدن ، طبقات رسوبی روی خود را نیز بالا می آورند یا آن را کنار می زنندوبدین ترتیب به صورت یک عارضه نقش موثری در شکل ناهمواری پیدا می کنند.

ساختمان گنبدهای نمکی از دو بخش تشکیل شده است:

یکی هسته مرکزی که از نمک است و دیگری سنگهای رسوبی اطراف آن.

پراکندگی گنبدهای نمکی در ایران:

گنبدهای نمکی در بیشتر نقاط ایران از جمله حاشیه و داخل دشت کویر ، جنوب قزوین ، اطراف قم ، شمال غربی زنجان ، اطراف آوج ، جنوب سمنان و گرمسار ، جنوب میانه ، شمال غربی لوت ، دامغان ، مشرق تبریز ، نیشابور ، حاشیه خلیج فارس در استانهای ساحلی و فارس و همچنین داخل خلیج فارس دیده می شوند.

مهمترین تجمع اصلی این عارضه در دو ناحیه زاگرس جنوب شرقی و شمال دشت کویر است.

منشا گنبدهای نمکی زاگرس ، حوضه تبخیری هرمز ( مربوط به پرکامبرین ) و منشا گنبدهای نمکی دشت کویر و آذربایجان ، رسوبهای تبخیری نئوژن ( میوسن ) می باشند.

منشا گنبدهای نمکی

چگونگی عمل و حرکت نمک به سمت بالا و خلاف جهت نیروی جاذبه زمین کاملا روشن نیست . عده ای نیروهای زمین ساختی را عامل اصلی حرکت و جابجایی نمک می دانند.

قرار گیری برخی از گنبدهای نمکی در کنار گسلها (زاگرس میانی ) به خوبی این ارتباط را نشان می دهد.

گروهی نیز عامل بالا آمدن نمک را اختلاف چگالی نسبی نمک و سنگ های رسوبی اطراف می دانند.

منشا گنبدهای نمکی ایران را به هر دو عامل نسبت می دهند. مثلا منشا گنبدهای نمکی جنوب ایران (زاگرس ) بیشتر نتیجه دخالت زمین ساخت است . به طوری که حدود 75 گنبد از 111 گنبد نمکی شناخته شده زاگرس در کنار گسلها قرار دارند.

منبع :کتاب ژئومورفولوژِی ایران      دکتر محمود علایی طالقانی

نوشته شده در ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٧ساعت ٤:٤٦ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

سال گذشته اولین نوشته وبلا گم رو با این مطلب (اشک های تو همیشه از چشم های من بزرگترند) آغاز کردم .و با این  متن روز معلم رو به عزیزترین معلم زندگی خودم یعنی مادر تبریک گفتم .

 امسال هم می خواهم همین مطلب را دوباره بنویسم با این تفاوت که دیگر اون عزیز در کنارم نیست تا بوسه بر دستهایش بزنم و بگویم :معلم دوست داشتنی من ! متشکرم که با عشق بزرگم کردی .... با حوصله ، هزار و یک درس عشق به من دادی ، هزار ویک مشق عشق !

دیگر اون عزیز مهربان در بین ما نیست که به او بگویم :متشکرم که به من عشق هدیه دادی !متشکرم که به من عشق هدیه دادی، عشقی بدون توقع و بی پایان .

 

کاش بودی و با تمام وجود روزت را تبریک می گفتم ای مهربان ترین و عزیزترین معلم زندگی من !!!

                      روحت شاد مادر

نوشته شده در ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٧ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ توسط نسرین نظرات ()

نوشته شده در ۸ اردیبهشت ۱۳۸٧ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

نوشته شده در ٤ اردیبهشت ۱۳۸٧ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

حرکت و جابجایی بخشی از مواد دامنه در امتداد یک سطح گسیختگی مشخص را «لغزش» می‌نامیم. در لغزشهای دامنه‌ای تغییر شکل از نوع «برش ساده» است. لغزش انواع مختلف داشته و در هر نوع مصالحی می‌تواند ایجاد شود. ویژگیهای توده متحرک و شکل سطح گسیختگی معمولا به عنوان عوامل طبقه بندی لغزشها بکار گرفته می‌شوند.

انواع لغزشهای دامنه‌ای          

لغزش انتقالی یا ساده

در لغزش انتقالی ، توده‌ای از مواد به روی یک سطح کم و بیش مسطوی به سمت پایین دامنه می‌لغزند. شرایط زمین شناسی و در راس آن وجود ناپیوستگیهای ساختی دارای جهتیابی مناسب ، از جمله عوامل ایجاد یک لغزش انتقالی است.

لغزش دایره‌ای یا چرخشی

لغزش دایره‌ای یا چرخشی عمدتا در دامنه‌های خاکی و خرده سنگی طبیعی و مصنوعی و به مقدار کمتر در دامنه‌هایی که از سنگ خرد شده یا ضعیف و هوازده ساخته شده‌اند، دیده می شود. در این حالت گسیختگی در راستای سطوحی منحنی و قاشقی شکل ، که حداکثر تنش برشی را تحمل می کنند، صورت می‌گیرد. برای ایجاد یک لغزش دایره‌ای معمولا نیاز به شرایط زمین شناسی ویژه و گسستگیهای ساختی نیست.

لغزش مسطوی در سنگ             

این نوع لغزش انواع مختلفی دارد. از آن جمله است لغزش یک یا چند واحد سنگی در امتداد یک یا چند سطح مسطوی ، سر خوردن یک قطعه کوچک یا ورقه‌ای از سنگ به روی دامنه ، لغزش توده عظیمی از سنگ و سرانجام لغزش گوه‌ای در امتداد فصل مشترک دو صفحه متقاطع.

شرایط مناسب برای لغزش مسطوی

 • سنگهای لایه‌لایه رسوبی که شیبشان به سمت خارج دامنه و مقدار آن مساوی یا کمتر از شیب دامنه است.
 • گسل‌ها ، درزها و فولیاسیونهایی که سطوح ضعیف ممتدی را ساخته و سطح دامنه را قطع می‌کنند.
 • درزهای متقاطع که گسیختگیهای گوه‌ای را می‌سازند.
 • سنگ سخت و درزدار که سر خوردن قطعات سنگ را به همراه دارد.
 • پوسته پوسته شدن در توده‌های گرانیتی که سرخوردن ورقه‌هایی از سنگ را باعث می‌شود.
 • لغزش چرخشی در سنگ

  در این نوع لغزش توده‌ای قاشقی شکل از سنگ ، بر اثر لغزش در امتداد سطحی استوانه‌ای ، گسیخته می‌شود. ایجاد ترکهایی در راس بخش ناپایدار و برآمدگیهایی در پاشنه آن نشانه‌های حرکات آغازین‌اند. پس از گسیختگی نیز معمولا پرتگاهی در بالای دامنه و به هم ریختگیهایی در پایین آن متساعد می‌شود. افزایش شیب دامنه ، هوازدگی و نیروهای آب نشستی از دلایل اصلی این نوع لغزشند.

  لغزش چرخشی در سنگهای سخت یکپارچه دیده نمی‌شود. در مقابل درستیهای دریایی و دیگر سنگهای نرم ، همچنین در سنگهای رسوبی لایه‌لایه به شدت درزدار و دارای لایه‌های ضعیف ، فراوان ایجاد می شود. شیب طبیعی شیلهای دریایی متورم شونده و به شدت ترکدار ، کم و پایدارسازی آنها معمولا مشکل است. این نوع گسیختگیها معمولا پیشرونده و وسیع اند.

 •    

  • لغزش چرخشی در خاک : رایجترین نوع لغزش در خاک ، حرکت چرخشی یک یا چند قطعه از آن در امتداد سطوح استوانه‌ای است.
  • علل اصلی لغزش چرخشی در خاک

   • نیروهای آب نشستی
   • افزایش شیب دامنه
   • ساختهای قبلی باقیمانده در خاک برجا

   لغزشهای چرخشی از ویژگیهای رسوبات نسبتا صخیم خاک چسبنده و بدون سطوح ضعیف است. عمق سطح گسیختگی وابسته به شرایط زمین شناسی است. لغزشهای عمیق در زمینهای رسی و لغزشهای کم عمق در واریزه‌ها انجام می‌شود. نشانه‌های اولیه این نوع لغزش ، ترکهای کششی در راس و برجستگیهای در قاعده دامنه است
  • گسترش جانبی و گسیختگی متوالی

   نوعی گسیختگی صفحه‌ای است که سنگ و خاک دیده می‌شود. در اینجا مواد در امتداد یک سطح ضعیف بطور جانبی تحت تنش قرار گرفته و متوالیا بصورت قطعاتی می‌شکنند. علل اصلی این نوع لغزش عبارت است از نیروهای آب نشستی و افزایش شیب و ارتفاع دامنه. این نوع گسیختگی را معمولا نمی‌توان با روشهای ریاضی پیش بینی کرد. زیرا از قبل نمی‌توان محل تشکیل اولین ترک و در نتیجه اولین قطعه را مشخص کرد. با این حال ، چون در انواع خاصی از سنگ و خاک ایجاد می‌شود، تشخیص حالات ناپایدار بالقوه امکان پذیر است. گسترش جانبی معمولا به تدریج توسعه یافته و می‌تواند حجم زیادی داشته باشد.

   این نوع گسیختگی در دره رودها رایج است و بطور مشخصی در رسهای سخت شکاف‌دار ، شیلهای رسی و لایه‌های افقی یا کم شیب ، که حاوی مناطق ضعیف ممتدی هستند، دیده می‌شود. واریزه‌هایی که به روی خاک برجا یا سنگ دارای شیب ملائم قرار گرفته‌اند، متوالیا بصورت گسترش جانبی گسیخته می‌شوند. نشانه این نوع گسیختگی در مراحل آغازین ترکهای کششی است، البته در برخی شرایط مثل بارگذاری ناشی از زمین لرزه ، ممکن است ناگهانی باشد. در خلال گسترش پیشرونده ، ترکهای کششی بار شده و پرتگاههایی ایجاد می‌شود. گسیختگی نهایی ممکن است تا سالها اتفاق نیافتد.


   • لغزش واریزه

    این نوع لغزش به حرکت توده‌ای از خاک ، یا خاک و قطعات سنگ که بطور یکجا یا در واحدهای جداگانه در روی یک سطح مسطوی پرشیب می‌لغزند، اطلاق می‌شود. این لغزش اغلب حالت پیشرونده داشته و ممکن است به بهمن یا جریان منتهی شود. علل اصلی لغزش واریزه‌ای عبارتست از افزایش نیروی آب نشستی و شیب دامنه. این نوع لغزش در جاهایی که واریزه‌ها یا خاک برجا به روی سطح شیبدار و نسبتا کم عمق سنگی قرار گرفته باشد، ایجاد می‌شود. آغاز حرکت در این نوع لغزش هم با ترکهای کششی مشخص می‌شود.

نوشته شده در ٤ اردیبهشت ۱۳۸٧ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

کارشناس ارشد آب و هواشناسی ، دبیر جغرافیا
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
لینک های مفید
امکانات وب


ساعت فلش

[ طراحی : وبلاگ اسکین ] [ Weblog Themes By : weblog skin ]