رنگين کمان

دانشمندان با بررسی وضعیت بالا آمدن آب اقیانوس ها در آخرین عصر بین یخبندان دریافتند ، گرمای روزافزون زمین بسیار بیشتر از آنچه پيش بيني مي شود سبب بالا آمدن آب اقیانوس ها خواهد شد. به گزارش خبرگزاري فرانسه ، دانشمندان اعلام کردند، بين دو عصر يخبندان يعني 120 هزار سال قبل، دماي جزيره گروئنلند 3 تا 5 درجه سانتي گراد گرم تر از دماي کنوني آن بود. دمايي که اکنون پيش بيني مي شود زمين در 50 تا 100 سال آينده به آن برسد.

بين دو عصر يخبندان در هر قرن سطح آب اقیانوس ها به طور متوسط 60 سانتی متر تا 2 متر و 60 سانتی متر بالا می آمد که علت آن ذوب شدن یخ های گروئنلند بود.
اين تحقيق با سرپرستي پروفسور الکو رولينگن توسط مرکز ملي اقيانوس نگاري ساوتهمپتون انگلستان انجام شده است.

براساس اين تحقيق تا سال 2100 سطح آب اقيانوس ها يک متر بالا خواهد آمد.گرم شدن زمين بين دو عصر يخبندان ناشی از تغییر موقعیت زمین نسبت به خورشید بود در حالی که تغییرات آب و هوایي کنونی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای است.

منبع:جام جم آنلاین

نوشته شده در ٢٧ آذر ۱۳۸٦ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

فرانسه براي چندمين سال متوالي در صدر جدول رده بندي جذب گردشگران خارجي قرار گرفت و متعاقب آن، اسپانيا، آمريكا، چين و ايتاليا حائز رتبه هاي برتر شدند .به گزارش پرشين ژئو (WTO) در گزارش جديد خود آورده است: هر چند آمريكا در رده سوم جذب گردشگري قرار گرفت اما با به دست آوردن بيش از 78 ميليارد دلار، در كسب درآمد رده اول را به خود اختصاص داد.اسپانيا با جذب 57 ميليون نفر و كسب 48 ميليارد دلار، فرانسه با جذب 77 ميليون گردشگر وكسب 44 ميليارد دلار، چين با جذب 45 ميليون نفر و درآمد 28 ميليارد دلار و ايتاليا با 41 ميليون گردشگر و درآمد 37 ميليارد دلار در مقام هاي بعدي قرار گرفتند.

در ادامه اين گزارش آمده است: هنگ كنگ با افزايش 40 درصدي آمار گردشگر، مقام اول پيشرفت در صنعت گردشگري را نصب خود كرد و با جذب 28 ميليون گردشگر، موقعيت خود را بهبود بخشيد اما در آمد اين كشور جزء10 كشور اول نبوده است.

در رده بندي 12 كشور جذاب براي گردشگران به قرار زير است:

1ـ فرانسه، 77 ميليون نفر
2ـ اسپانيا، 57 ميليون نفر
3ـ آمريكا، 54 ميليون نفر
4ـ چين، 45 ميليون نفر
5ـ ايتاليا، 41 ميليون نفر
6ـ انگليس، 32 ميليون نفر
7ـ هنگ كنگ، 28ميليون نفر
8ـ مكزيك، 25 ميليون نفر
9ـ آلمان، 24 ميليون نفر
10ـ اتريش، 23 ميليون نفر
11ـ كانادا، 900/22 ميليون نفر
12ـ تركيه، 600/22 ميليون نفر

رده بندي درآمدي 10 كشور اول از لحاظ درآمد توريستي:

1ـ آمريكا، 78 ميليارد دلار
2ـ اسپانيا، 48 ميليارد دلار
3ـ فرانسه، 44 ميليارد دلار
4ـ ايتاليا، 37 ميليارد دلار
5ـ آلمان، 33 ميليارد دلار
6ـ انگليس، 32 ميليارد دلار
7ـ چين، 29 ميليارد دلار
8ـ تركيه، 21 ميليارد دلار
9ـ اتريش، 17 ميليارد دلار
10ـ استراليا، 14 ميليارد دلار

نوشته شده در ٢٤ آذر ۱۳۸٦ساعت ۳:٠٠ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

اگر امكان دارد برای چندمین بار به كره جغرافیایی زمین نگاه كنید. رنگ آبی كه نشانگر دریاها و اقیانوس ها در زمین است بیشتر از رنگ های تیره جلب توجه می كند یعنی بیش از دو سوم كره خاكی را آب فرا گرفته است. با این همه فكر نكنید كه انسان ها نیاز چندانی به آب نخواهند داشت. این طور نیست چون فقط یك درصد از آب های موجود در زمین قابل شرب و مصرف است. رودخانه ها، چشمه ها و آب های زیرزمینی تنها منابع آب شرب در جهان هستند. فكر می كنید چرا برخی از شهرهای كشور كه در كنار خلیج فارس و دریای عمان هستند از كم آبی رنج می برند فكر می كنید چرا مردم بندرلنگه كه در كنار خلیج فارس هستند فقط ۳ روز در هفته از نعمت آب شرب بهره مندند خلیج ها، دریاها و اقیانوس ها آب سالم و قابل خوردن ندارند. با این وجود كشورمان منابع آب شیرین فراوانی دارد اما با آب سالم چه كار می كنیم
● هشدار آلودگی آب را جدی بگیرید
آلودگی آب ها یكی از عمده ترین معضلات جوامع امروزی محسوب می شود. این مسأله علاوه بر این كه در سلامت انسان ها تأثیر غیرمستقیم دارد، اكوسیستم دریاها را برهم می زند. در كشورمان آلودگی دریاها (مخصوصاً در سواحل جنوب) به حدی رسیده كه مردم بومی، علت بیماری های ناشناخته را به آن نسبت می دهند.
دكتر محمدباقر نبوی معاون زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در این باره به «ایران» می گوید: «آلودگی آبها موجب شده چند منطقه بحرانی در این زمینه مثل خورموسی داشته باشیم. آلودگی در آنجا به حدی بوده كه حتی بر اكوسیستم دریایی مناطق نیز تأثیر گذاشته است. قبلاً به این مسأله كمتر بها داده می شد اما در سال های اخیر با صرف هزینه و وقت مناسب به مطالعات پایه ای در این زمینه پرداختیم. همچنین یكی از مشكلات در این زمینه مربوط به آلودگی آب رودخانه هاست كه در بخش های دیگر سازمان حفاظت محیط زیست در دست بررسی است.»
● مرجان ها می میرند
آب سنگ های مرجانی نقش بسزایی در اكوسیستم دریایی دارد. مرجان ها منبع غذایی بسیار مهمی برای آبزیان محسوب می شوند و تخریب آنها ضربات جبران ناپذیری به ماهیان وارد می كند. نبوی در این باره می گوید: «در سال های اخیر در سواحل جزیره هندورابی، جزیره كیش و بوشهر شاهد سفیدشدگی كه همان مرگ و میر آب سنگ های مرجانی است بودیم كه افزایش دمای آب دریا یكی از علت های این مسأله ذكر شده است. از نظر ما آلودگی آب در این مناطق موجب مرگ و میر مرجان ها شده است . آب سنگ های مرجانی بسیار حساس اند و با كوچكترین محركی تحت تأثیر قرار می گیرند برای همین آلودگی های ساحلی باید از بین برود.»
● تنوع رنگی
در دنیا دو اكوسیستم وجود دارد كه از لحاظ تنوع زیستی منحصر به فرد است. در خشكی جنگل هایی كه از باران های حاره ای به وجود آمده و محیط زیست بسیاری از جانداران است و در دریا آب سنگ های مرجانی كه گفته می شود ۵۰ درصد از انواع موجودات دریایی را می توان لابه لای آنها یافت. آب سنگ های مرجانی را می توان جنگل دریایی نامید.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست در این باره می گوید: «به علت وجود منابع غذایی مناسب در لابه لای آب سنگ های مرجانی، این توده ها برای ماهی های زینتی كه ارزش زیادی دارند از اهمیت فراوانی برخوردار است.
آب سنگ های مرجانی محیط آرامی برای این نوع ماهی ایجاد می كند. مدتی پیش غواصان به طور غیرقانونی ماهیان زینتی خلیج فارس را صید می كردند و در كشورهای عربی به فروش می رساندند. در كمیسیون زیربنایی دولت یكی از ارگان ها پیشنهاد كرد برای این كار غیرقانونی مجوز صادر شود كه این پیشنهاد با مخالفت جدی سازمان حفاظت محیط زیست مواجه شد و در كمیسیون زیربنایی دولت این پیشنهاد رأی نیاورد.»
● مبارزه با آلودگی آب در خشكی
منشأ بسیاری از آلودگی های ساحلی، خشكی است. پساب های صنایع پتروشیمی، كارخانه های مختلف و فاضلاب از علت های اصلی آلودگی آب ها محسوب می شود. شناسایی عوامل آلودگی می تواند گام مهمی در كاهش آن باشد. نبوی دراین باره می گوید: «عسلویه یكی از بی نظیرترین مناطقی است كه تنوع زیست دریایی در آن وجود دارد اما پساب های خروجی دراین منطقه آن را یكی از آلوده ترین مناطق خلیج فارس كرده است. بسیاری از مناطق بحرانی نیز با این معضل مواجه هستند. سال گذشته در اجلاس محیط زیست پكن از اقدام ایران در شناسایی نقاط و منابع آلودگی بامنشأ خشكی استقبال شد و در این یك سال باهزینه ای معادل یك میلیارد تومان مطالعه زیربنایی این آلودگی ها در ایران انجام شده است. طرح ملی شناسایی آلودگی دریا با منشأ خشكی از دو روز آینده در استان های شمالی و جنوبی اجرا می شود و كمیته بررسی به استان های مازندران ، گیلان و خوزستان سفر خواهند كرد.»
● كاهش آلودگی هزینه دارد
اجرای طرح ملی كاهش آلودگی های آبی با منشأ خشكی در ایران حدود ۱۲ میلیارد تومان هزینه دارد كه كمیته كاهش آلودگی دریا در سازمان ملل نیمی از این هزینه ها را می پردازد. نبوی دراین باره می گوید: «آلودگی های زیست محیطی تنها به یك نفر ضرر نمی رساند. مثلاً آلودگی هوا به افرادی كه درخیابان ولیعصر (عج) تهران تردد می كنند ضرر نمی رساند و برای تمام شهروندان مضر است . آب قابل شرب و سالم فقط یك درصد از آب های كل جهان را تشكیل می دهد. كشور ما با وجود این كه منابع آب بسیاری دارد اما به علت بی توجهی به آن در بعضی نقاط با مشكل اساسی مواجه هستیم. الآن برخی از كشورهای منطقه به علت كمبود آب ، از آب معدنی استفاده می كنند كه سلامت آن هم به تأیید نرسیده است.چرا ما باید به این نقطه بحرانی برسیم همیشه گفته می شود هزینه پیشگیری كمتر از درمان است اما به آن عمل نمی كنیم. آلودگی آب، آب سنگ های مرجانی را از بین برده و موجب مرگ آبزیان شده است. این زنگ خطری برای ما محسوب می شود. كاهش آلودگی آب فقط منجر به نجات ماهی ها و محیط زیست دریایی نمی شود بلكه در زندگی ماهم تأثیر مستقیم خواهدداشت. هم اكنون بسیاری از صنایع كه پساب تولید می كنند، ایستگاه پایش و پالایش ندارند واگر هم دارند تأثیر چندانی در پالایش پساب ندارد. با اجرای طرح ملی شناسایی آلودگی های دریا با منشأ خشكی ، محدودیت برای ورود پسابها به آب های روان و سواحل محدود می شود. همچنین استفاده از ایستگاه های پالایش فاضلاب و پساب ها به صورت قانون در می آید.»
● فردا نوبت ماست
دیروز ماهی ها و آبزیان از بین رفتند، امروز مرجان ها و ماهیان زینتی می میرند و فردا نوبت خودمان است. مسئولان صنایع بزرگ، استفاده از ایستگاه های پالایش پساب ها را هزینه ای اضافی می دانند. پرونده آلودگی نفتی شركت توانیر در بندرعباس هنوز بسته نشده است . مسئولان شركت پیمانكار توانیر پس از دفع غیرقانونی مواد نفتی در خلیج فارس مجبور شدند هزینه بسیاری برای رفع آلودگی آب بپردازند.
اگر مسئولان صنایع بدانند كه كارشناسان سازمان ملل پیش بینی كرده اند تا سال ۲۰۲۵ جنگ های جهانی برای تصاحب منابع آب شرب و سالم آغاز می شود آیا بازهم اجازه می دهند پساب های شیمیایی به آب سالم وارد شود
گزارش: روزنامه ايران
نوشته شده در ٢٢ آذر ۱۳۸٦ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

تعريف النينو ( يك جريان آب گرم )

النينو يك نام اسپانيايي براي نوزاد پسر است كه اشاره دارد به هفته اي كه جريان آب گرم سالانه در نزديكي كريسمس در امتداد سواحل اكوادور و پرو ظاهر مي شود و از يك هفته تا يك ماه يا بيشتر به طول مي انجامد. هر سه تا هفت سال النينو ممكن است كه براي ماه هاي زيادي باقي بماند كه اثرات قابل توجهي بر روي اقتصاد منطقه  و شرايط جوي خواهد داشت .
در طول 40 سال گذشته 10 عدد از اين گونه النينو ها ثبت شده است كه بدترين آنها ، در سال 1998 – 1997 رخ داد .قبل از آن نيز النينوي سال 1983 – 1982 قوي ترين النينو بوده است.
برخي از پديده هاي النينو حتي بيشتر از يك سال طول مي كشد.
 
سال هاي وقوع النينو
1902-1903
1905-1906
1911-1912
1914-1915
1918-1919
1923-1924
1925-1926
1930-1931
1932-1933
1939-1940
1941-1942
1951-1952
1953-1954
1957-1958
1965-1966
1969-1970
1972-1973
1976-1977
1982-1983
1986-1987
1991-1992
1994-1995
 
درمناطق حاره اقيانوس آرام بادهاي تجارتي آبهاي سطحي را به سمت غرب مي رانند. آب هاي سطحي به تدريج كه به سمت غرب مي روند گرم مي شوند زيرا در مدت زمان بيشتري در معرض تابش خورشيد قرار مي گيرند . النينو هنگامي مشاهده مي شود كه بادهاي تجارتي غربي ضعيف مي شوند و به آبهاي گرم غرب اقيانوس آرام اجازه مي دهند كه به سمت شرق حركت كنند و سر انجام به سواحل آمريكاي شمالي برسند.
آب سرد پر از املاح و مواد غذايي كه به طور معمول در سواحل پرو يافت مي شود با آب هاي گرم تهي از مواد غذايي جايگزين مي شود كه منجر به كاهش قابل توجه جمعيت ماهي ها ي دريايي و زندگي جانوري مي شود.
در مقابل النينو لانينو ( نوزاد دختر ) مربوط به يك نا هنجاري غير معمول دمايي در سطح دريا است كه در نواحي شرقي مناطق حاره اي اقيانوس آرام يه وقوع مي پيوندد. لانينو تقربا نصف النينو رخ مي دهد
سال هاي وقوع لانينو
1904-1905
1909-1910
1910-1911
1915-1916
1917-1918
1924-1925
1928-1929
1938-1939
1950-1951
1955-1956
1956-1957
1964-1965
1970-1971
1971-1972
1973-1974
1975-1976
1988-1989
1995-1996
 
 
 
پدیده Upwelling (انتقال آبهای عمیق به سطوح بالاتر)
یکی از پدیده هایی که هنگام وقوع النینو رخ می دهد Upwelling است که عبارت است از انتقال آبهای سرد اعماق به سطوح بالاتر.
نمودار زیر نشان می دهد که چگونه پدیده Upwelling در امتداد سواحل پرو رخ می دهد . به خاطر تنش برشی ناشی از اصتکاک که بین لایه های اقیانوس به وجود می آید آبهای سطحی در امتداد یک زاویه 90 درجه به سمت چپ باد در نیمکره شمالی منتقل می شوند. این پدیده در نیمکره جنوبی 90 درجه به سمت راست باد اتفاق می افتد. به همین دلیل است که باد موازی با خطوط ساحلی پرو که به سمت شمال می رود ، آبهای سطحی را به سمت غرب ساحل منحرف می کند .
آب پر از املاح و مواد مغذی از اعماق بالا می آید تا جایگزین آب سطحی به اطراف رانده شده شود. این مواد مغذی دلیل اصلی جمعیت های بزرگ ماهی ها است که در سواحل این مناطق یافت می شود. اثر Upwelling و توانایی آن در پشتیبانی فراوان زندگی دریایی، به طور قابل توجهی به عمق ترموکلین (دمالایه) بستگی دارد.
ترموکلین لایه گذار بین لایه ترکیبی در سطح آب و لایه های عمیق آب می باشد . تعریف این لایه بر اساس دما می باشد. لایه ترکیبی در نزدیکی سطح و جایی است که دما تقریبا برابر دمای آب های سطحی است. در ترموکلین دما از لایه ترکیبی تا آبهای سرد اعماق به سرعت کاهش می یابد. لایه ترکیبی و لایه های عمیق آب از نظر دما تقریبا یکنواخت هستند ، در حالی که ترموکلین جایگزین منطقه گزار بین این دو تراز است
ترموکلین عمیقتر مقدار مواد غذایی را هنگام النینو به خاطر پدیده Upwelling به سطح می آید، محدود می کند و به شدت بر روی محصولات ماهی گیری اثر منفی میگذارد.
سال های بدون النینو
 
باد های شرقی مناطق حاره آبهای سطحی مناطق شرقی اقیانوس آرام را از سواحل آمریکا منتقل می کند. هنگامی که این آب جابجا می شود به سمت شمال منحرف می گردد و منجر میشود که آب از استوا به دو طرف منحرف شود. Upwelling در شرق اقیانوس آرام آبهای سرد را از اعماق بالا می آورد و جایگزین آبهای سطحی جابجا شده می کند. اطلاعات دمای سطح آب دریا وجود آبهای سرد را در شرق اقیانوس آرام نشان می دهد. نقشه دمای میانگین سطح دریا در سالهای 1993- 1994 نشان می دهد که میانگین (SST) در ماه دسامبر در شرق اقیانوس آرام سرد تر از غرب آن بوده است. و به مرور از غرب به شرق کاهش میابد.
بادهای تجارتی آبهای گرم سطحی را در غرب اندونزی متراکم می کنند و موجب می شوند که سطح آب دریا در غرب اقیانوس آرام نیم متر بالاتر باشد. هنگامیکه پدیده Upwellin رخ می دهد، تراز دمالایه در سواحل آمریکای جنوبی به اعماق کمتر منتقل می شود و در غرب اقیانوس آرام فشرده می شود. آب Upwellin سرشار از مواد غذایی است و جمعیت ماهی ها را پشتیبانی می کند.
 
هنگامی که آبهای سطحی به سمت غرب رانده می شوند، تحت شرایط جوی و تابش خورشید گرم و در غرب اقیانوس آرام متراکم می شوند. آب سرد تر در شرق اقیانوس آرام هوای بالای خود را سرد می کند . بنابراین هوا چگالیده شده و تولید ابر و باران می کند. از طرفی در غرب اقیانوس ارام ، هوای در بالای ابهای گرم، گرم شده و تراز های پایین جو را بی ثبات می کند و موجب افزایش بارندگی می شود.
 
بدین ترتیب در بیشتر سالهای بدون النینو، بارندگی های شدیدی در قسمت غربی اقیانوس آرام (نزدیک اندونزی) مشاهده می شود ، در حالی که قسمت شرقی آن نسبتا خشک است
دلیل وقوع النینو
 
باد های تجارتی شرقی توسط یک الگوی فشاری پر فشار در شرق اقیانوس آرام و یک الگوی کم فشار در غرب آن، رانده می شوند.
وقتی این گرادیان فشار ضعیف می شود، باد های تجارتی نیز ضعیف میشوند. باد های تجارتی ضعیف شده این امکان را فراهم می کنند که آبهای گرم از غرب اقیانوس آرام، به سمت شرق جابجا شوند.
این امر موجب شکل گیری لایه سطحی آب گرم و ته نشین کردن ترموکلین در شرق اقیانوس ارام میشود. دمالایه عمیقتر موجب می شود که آب پر از املاح و مواد غذایی که از اعماق توسط پدیده Upwelling به سطح می آید محدود شود. این امر بر روی جمعیت ماهی ها که به طور عادی در منطقه وجود داشته تاثیر گذاشته و باعث کاهش آنها می شود.
ابرهای همرفتی و بارش های سنگین ناشی از افزایش شناوری ترازهای پایین جو، به خاطر گرمای ناشی از آبهای گرم سطحی می باشند. هنگامی که اب های سطحی به سمت شرق جابجا می شوند، ابرها و توفان های تندری نیز با آنها به سمت شرق سوق داده می شوند و موجب ایجاد شرایط خشک در مناطقی مثل اندونزی و استرالیا می شوند. در حالی که باران های سیل آسا و طغیان و سیل در کشور های پرو و اکوادور به وقوع می پیوندد.
النینو می تواند موجب ایجاد انواع مختلف شرایط جوی شود . گاهی اوقات موجب ایجاد باران هایی در بیابان های ساحلی جنوب آفریقا میشود که در سالهای بدون النینو هرگز مشاهده نشده بوده است. سیل و طغیان خود موجب حجوم حشرات و شیوع بیماری های مختلف می شود.
 تقابل بین هوا و دریا که در سالهای وقوح النینو رخ می دهد، موجب تقویت شرایط جوی می شود. هنگامی که فشار در شرق افت می کند، در غرب افزایش می یابد، گرادیان فشار سطحی کاهش پیدا می کند و باد های تجارتی ضعیف می شوند . این امر مقدار بیشتری از آبهای سطحی را به سمت شرق منتقل می کندکه موجب افزایش بارندگی در شرق اقیانوس آرام می شود و فشار بیشتر افزایش می یابد.
منبع :cloudysky
نوشته شده در ۱۸ آذر ۱۳۸٦ساعت ٤:۳٥ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

    بیابان گُبی یک منطقه بیابانی بزرگ در شمال چین و جنوب مغولستان است. لغت گبی در زبان مغولی به معنای بیابان می‌باشد. این بیابان از اطراف با رشته کوه آلتای و چمنزارها و استپ های مغولستان در شمال، فلات تبت در جنوب غربی و دشت چین شمالی در جنوب شرقی احاطه شده و از دیدگاه بوم شناسی و جغرافیایی به چند منطقهٔ متمایز و منفک تقسیم می‌شود که از نظر تغییرات جوی و نیز از لحاظ موقعیت مکانی با یکدیگر متفاوت هستند. این بیابان به عنوان خاستگاه امپراتوری بزرگ مغول و در بر دارندهٔ چند شهر مهم واقع در جاده ابریشم در طول تاریخ حائز اهمیت فراوان بوده است.

نوشته شده در ۳ آذر ۱۳۸٦ساعت ٤:۱٥ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

          تَنگه آبراهی است باریک که دو توده آبی بزرگ تر را به هم پیوند می‌دهد، پس دو توده خاکی با این خط جدا خواهند شد. نام‌های تنگه ، کانال، گذرگاه آبی و آبراهه نام‌های دیگر آن‌اند . شماری تنگه‌ها ارزش اقتصادی دارند.

         

نوشته شده در ۳ آذر ۱۳۸٦ساعت ٤:٠٩ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

کارشناس ارشد آب و هواشناسی ، دبیر جغرافیا
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
لینک های مفید
امکانات وب


ساعت فلش

[ طراحی : وبلاگ اسکین ] [ Weblog Themes By : weblog skin ]