رنگين کمان

موقعیت جغرافیایی جزیره کیش

جزیره کیش با   90457کیلومتر مربع مساحت در 18 کیلومتری جنوب ایران بین مختصات جغرافیایی 53درجه و 53 دقیقه تا 54 درجه و 4 دقیقه طول شرقی و 26 درجه و 29 دقیقه تا 26 درجه و 35 دقیقه عرض شمالی واقع شده است.طول جزیره 15 کیلومتر در محور شرقی – غربی و پهنای آن 7 کیلومتر در محور شمالی –جنوبی و تقریبا بیضی شکل است .

موقعیت زمین شناسی جزیره کیش

از نظر پستی و بلندی تقریبا مسطح است . ارتفاع نسبی جزیره از سطح دریا حدود 32 متر است و مرتفع ترین نقطه ی آن در شرق حدود 45 متر از سطح دریا است . جزیره کیش دارای ساختار مرجانی است .جزایر مرجانی معمولا بر اثر گسترش انواع مرجانها و مواد آلی دیگر بر روی طاقدیس های گنبدهای نمکی و مواد آتشفشانی تشکیل می شوند .

 

آب و هوای جزیره کیش

بیشتر ماههای سال ، دارای آب و هوای معتدل است . دی و بهمن خنکترین و تیر و مرداد گرمترین ماههای سال هستند . آمار ثبت شده در طی یک دوره 17 ساله نشان می دهد که پایین ترین دما 8 درجه و بالاترین دمای کیش 45 درجه سانتیگراد می باشد .

 

معرفی جاذبه های توریستی کیش

ساحل کیش

زمین در ساحل ماسه ای کیش ، از جنس مرجان بوده و در زیر نور خورشید ، درخششی نقره فام دارد. پدیده ای که در سطح جهان بی همتاست. کیش دریای آبی رنگ شفاف و روشنی دارد که باعث می شود کف آن از سطح دریا هم پیدا باشد. کارشناس محیط زیست این خاصیت را به وجود مرجان ها در پیرامون جزیره نسبت می دهند و معتقدند که مرجان ها به صورت طبیعی موجب تصفیه آب و شفافیت و زیبایی سواحل جزیره هستند.

شهر زیر زمینی کاریز

قنات کیش بیش از 2500 سال قدمت دارد و از آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می کرده ولی اکنون به یک شهر زیرزمینی شگفت انگیز بدل شده که بیش از 10000 متر مربع وسعت دارد . کار گزاران با تجربه آن زحمت تمام طراحی های آن را کشیده و می کوشند تا در پروژه باز سازی قنات کیش که اکنون کاریز کیش خوانده می شود ضمن حفظ بافت تاریخی آن کاربری های جدیدی از این شهر زیرزمینی بدست آورند . شهر زیرزمینی کاریز در فاز یک خود به قسمتهای زیر تقسیم و قابل بهره برداری خواهد بود . غرفه های صنایع دستی ایران و جهان ، رستوران سنتی و جدید ، موزه سالن آمفی تئاتر  سالن کنفرانس ، گالری های هنری .شهر کاریز در عمق 16 متری زیر زمین قرار دارد .سقف آن هشت متر ارتفاع و بیشتر سقف آن مملو از سنگواره ، صدف و مرجانهایی است که با نظر کارشناسی 270 تا 570 میلیون سال قدمت دارد و تک تک آن شناسایی و دارای شناسنامه رسمی است .

شهر باستانی حریره

بقایایی در مرکز ساحل شمالی جزیره قرار دارد ، به احتمال بسیار قوی به دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلامی بر می گردد . بقایای شهر حریره در امتداد ساختمانهای بندرگاه و دفاتر آن ، قابل دیدن است .طبق نظر سازمان میراث فرهنگی ،شهر حریره هشتصد سال قدمت دارد .

کشتی یونانی

کشتی یونانی جاذبه توریستی دیگری از جزیره کیش است . در یک روز گرم تابستان ، چهارم مرداد سال هزار سیصدو چهل و پنج هجری شمسی ، بومیان جزیره کیش کشتی عظیمی را دیدند که در ساحل هزار و سیصد و بیست و دو شمسی توسط شرکت ویلیم همیلتون با هفت هزار و شصت و یک تن وزن و صد وسی و شش متر طول در بندر گلاسکو ساخته شده بود که ابتدا"شیپور امپراطور " ، " ناتور الیست " ، " سیروس فارس " ، " سیروس فارس" ، "همدان " و بعد "کولائف" ، نام گرفت. تماشای غروب خورشید در پشت " کشتی یونانی " فراموش نشدنی است

جاده جهان

جاده جهان به صورت يك جاده كمربندي، جزيره كيش را احاطه كرده است. در سرتاسر طول اين جاده 25 قطعه زمين به استان‌هاي كشور واگذار شده است تا در آن آثار هنري، مصنوعات و توليدات خود را به نمايش گذارند علاوه بر اين در برابر غرفه هاي هر استان، غرفه يك كشور خارجي در سوي ديگر جاده ايجاد مي شود و به اين ترتيب هر استان ايران با يك كشور خارجي همسايه مي‌گردد

 

مجموعه موجودات تاکسیدرمی شده

تاكسيدرمي روشي براي نگهداري از كالبد موجودات زنده با حفظ ظاهر طبيعي آن‌هاست. در دانشگاه كيش صدها نمونه ازموجوداتي نظير پرندگان، خزندگان، سخت‌پوستان و موجودات دريايي خليج فارس و جزيره كيش تاكسيدرمي شده و در معرض ديد علاقمندان قرار دارد

 

منطقه جنگلی کیش

منطقه جنگلی کیش در جنوب شرقی جزیره قرار دارد . این جنگل مصنوعی که اغلب درختان آن در سال 1371 کاشته شده اند ، حدود 600 هکتار وسعت دارد . آکاسیا ، درمان عقرب ، اوکالیپتوس ، ابریشم مصری ، کهور ، کنار ، لور ، خرما و تمر هندی انواع درخان موجود در منطقه جنگلی است .

گذر هنرمندان

کیش با الهام از طرح بوستن دانشوران ، مجموعه ای را با عنوان سازمان منطقه آزاد افتتاح کرد . در این گذر تندیس چهره های شاخص رشته های مختلف نصب و ر معرض دید علاقمندان قرار می گیرد .هدف از این طرح معرفی هنرمندان و پیشنهاد الگوها و نمو نه هایی مناسب به نوجوانان و جوانان است . علاوه بر این گرد آوردن این تندیس ها در کنار یکدیگر بر آندی از جامعه هنری ایران را در ذهن بیننده تصویر می کند و هنرمندان این مرز و بوم را به فرهنگ دوستان سرزمین های دیگر می شناساند . هنرمندانی که تندیس آنها در گذر هنرمندان نصب شده است , عبارتند از :

(ابوالحسن صبا ، موسیقی ایرانی ،ساز  ) (غلامحسین بنان ، موسیقی ایرانی ، آواز ) (شریف لطفی ، موسیقی جهانی ) (حیدریان ، نقاشی ) ( حسین بهزاد ، مینیاتور ) ( مرتضی ممیز ، گرافیک ) (غلامحسین سپنتا ، سینما ) ( کریم پیر نیا ،معماری ) (قنبری مهر ، هنرهای دستی) (غلامحسین امیر خانی ،خوشنویسی ) ( عزت الله انتضامی ، بازیگری ) (عیسی بهادری ، طراحی قالی) 

 نوشته شده در ٢٥ تیر ۱۳۸٦ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ توسط نسرین نظرات ()

وجود جریان در اقیانوس ها توسط دریا نوردان کشف شده است. در اوایل قرن هجدهم ناخدایان کشتی های تجارتی امریکا از وجود گلف استریم و مسیر آن با خبر شدند و موقع سفر به اروپا از آن نیرو استفاده می کردند اولین طرح ترسیمی از جریان گلف استریم در سال 1770 میلادی توسط بنیامین فرانلکین منتشر شد. در آن طرح جریان آب گرم گلف استریم به صورت رود عریضی که در اقیانوس اطلس حرکت می کرد ترسیم شده است.

 

عوامل ایجاد کننده ی جریان های اقیانوسی

جریان های اقیانوسی و یا دریایی عبارت است از حرکت افقی و مداوم آب سطح اقیانوس در یک جهت معین و عوامل موثر در بوجود آمدن جریان های اقیانوسی عبارتند از:

 

1-    جریان های هوا در لایه های زیرین جو

2-    اختلاف وزن مخصوص آب

3-    نا هموار های بستر و سواحل اقیانوس ها 

 

مهمترین آن عوامل در سطح جهانی جریانهای هوا در لایه های زیرین جو می باشد به این مفهوم که اگر مهمترین عامل حرکت ابتدایی آب ها را اختلاف وزن مخصوص آنها به حساب بیاوریم باز به محض اینکه آبهای گرم قاره به سمت قطب شروع به حرکت بنمایند تحت تاثیر جریان های هوا قرار گرفته و از مسیر خود منحرف می گردند. وضعیت نا همواری های اقیانوس ها هم تاثیر محلی داشته و عامل اصلی انحراف جریان های اقیانوسی به اطراف می باشد. عوامل مختلفی در ایجاد جریان ها شرکت دارد، ولی نقش عمده با بادهای غالب است. در قلمرو بادهای غالب جهت جریان های سطحی با جهت باد یکی است. برخورد جریان ها به سواحل یا برآمدگی های زیر آب مسیر آن ها را عوض می کند. علاوه بر آن جریان های اقیانوسی نیز مثل هر متحرک دیگر در سطح زمین از نیروی کوریولیس متاثر می شوند

یکی دیگر از عوامل موثر اختلاف وزن آب می باشدبد ین صورت که آب سنگین تر همیشه متمایل به زیر رفتن است و آب سبک تر متمایل به رو آمدن.

آب های سنگین تر در یا ها هم سرد ترند و هم شورتر و وقتی آب در اقیانوس منجمد شمالی و منجمد جنوبی یخ می بندند این کیفیت پدید می آید در آبی که به این ترتیب یخ می بندد خیلی کم نمک یافت می شودو آب سرد و شوری که پس از یخ بستن باقی می ماند به ته دریا فرو می رود .

شورترین آبهای اقیانوس ها در مناطق حاره یافت می شود.در آن جاها آب خیلی گرم استو به این جهت مانند آب سرد و کم نمک تر که در طبقه زیرین قرار دارد سنگین نیست.

این آب سبک و گرم در سطح اقیانوس باقی می ماند و آب شور به وسیله ی باد به اطراف به حرکت می آید.

گاهی اتفاق می افتد که باد و شکل خط ساحلی آب های متحرک را به هم جمع می کنند

در آن وقت است که جریان تند تری پیدا می کند و بالنتیجه جریان های در یایی پدید می اید .این جریانهای دریایی مانند رودخانه هستند که معروفترین آنها گلف استریم است. 

گلف استریم از اقیانوس اطلس نزدیک خط استوا شروع می شود و بادهای دایمی مجاور آن خط که همیشه از طرف شرق می وزد آب های گرم و شور را به حرکت در آورده واز کنار جزایر کارائیب می گذرانند وبه سمت خلیج بزرگی که نزدیک فلوریدا و سواحل شرقی اتازونی است می رانند .در آنجا این آب ها جمع شده تشکیل توده عظیمی می دهند و به جانب شمال در حوالی خلیج هتراس حرکت می کنند.

در این محل گلف استریم باریک است و به سرعت جریان دارد وسرعت آن به چندین مایل در ساعت می رسد طول آن در حدود10 مایل و عمق آن تقریباًهزارو هشتصد پا است.

گلف استریم مانند رودخانه ای که روی زمین درجریانند به خط مستقیم در مسیر خود حرکت نمی کنندبلکه در پهنه اقیانوس راه خود را پیچ در پیچ می پیمایند وبر خلاف رودخانه مسیر ثابت ندارند .

ودر یک نقطه معینی جاری نیست.

بسیاری از جریان های دریا مثل گلف استریم جریانات دیگری هم در زیر خود دارند

که آن ها را جریان مخالف می خوانند.. این جریان ها بر خلاف جریان های سطحی

ولی در همان مسیر حرکت می کنند.

گردش زمین هم به مقدار زیاد در تعیین مسیر این جریان ها مؤثر می باشد

 

نوشته شده در ۱٥ تیر ۱۳۸٦ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

کارشناس ارشد آب و هواشناسی ، دبیر جغرافیا
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
لینک های مفید
امکانات وب


ساعت فلش

[ طراحی : وبلاگ اسکین ] [ Weblog Themes By : weblog skin ]