رنگين کمان

                                          جاذبه های گردشگری ایران

                                                      کندوان     

موقعیت

 روستای باستانی تاریخی و کم نظیر کندوان ، واقع در نزدیکی شهرستان اسکو از توابع شهرستان تبریز ،در با صفاترین و خوش آب و هواترین منطقه ی آذربایجان در دامنه های غربی کوهستان های سهند ، بنا شده است .این دهکده در فاصله ی 18 کیلومتری جنوب اسکو ، در میان دره ی آبرفتی و پر آبی واقع شده است .فاصله کندوان تا تبریز 50 کیلومتر و جاده ی آن آسفالته است .

دهکده کندوان در دامنه ی شمالی "ارشد داغ " و قسمت غربی " نوور داغ " از توده ی کوهستان آتشفشان خاموش سهند قرار دارد .خانه های روستایی بسیار جالب توجه آن همگی در ساحل شرقی رودخانه بنا شده اند وقسمت غربی دره ی کندوان را باغات و مزارع ، به صورت تراس ، پوشانده اند . کندوان روستایی ییلاقی ، کوهستانی و سردسیر با آب و هوایی مطبوع در تابستان است .

وجه تسمیه

کلمه ی کندوجان از دو جزء "کند " و " جان " تشکیل شده است که در ترکی "کند " به معنای "ده " و " جان " به معنای "وجود وخود " است . این کلمه رفته رفته به صورت کندوان در آمده است .

جاذبه های گردشگری کندوان

جاذبهای کندوان در سه محور زیر خلاصه می شود :

1.آب معدنی کندوان

2.معماری صخره ای کم نظیر

3.محیط طبیعی زیبا ، دست نخورده و به دور از مشکلات شهری

ویزگی آب معدنی کندوان

آب معدنی کندوان از چشمه جاری می شود . موقعیت دهانه ی چشمه ، کف دره ای و تک دهانه است .استفاده از آب چشمه از طریق انتقال آب از حدود 100 متری به وسیله لوله ی پلیکا صورت می گیرد . جریان آب این چشمه دائمی و دبی آن یکنواخت است . فقط در فصول پر باران سال تغییراتی جزئی در آن به وجود می آید . دبی آب 5/0 لیتر در ثانیه است .

 از خاصیتهای آب معدنی کندوان ، یکی از بین بردن سنگ کلیه است که از این نظر در سطح کشور شهرت دارد .براساس آزمایش هایی که از این آب در دانشکده ی دارو سازی دانشگاه تبریز به عمل آمده ، آب معدنی کندوان در ردیف آب های معدنی سولفاته کلسیک سرد شناخته شده است که روی سنگ فسفات یا آپاتیت اثر می کند و سبب متلاشی شدن آن می شود . علت آن را اسیدی بودن آب تشخیص داده اند . PH آن در حدود 8/6 درصد  است . بنابراین ، آب این چشمه به عنوان یکی از موثرترین منابع طبیعی در درمان بیماران محسوب می شود .

معماری صخره ای

معماری صخره ای ، حاکی از صحنه های مبارزه و جدال انسان با طبیعت و در خدمت گرفتن صخره های طبیعی است .  معماری صخره ای کندوان در رابطه با کران های طبیعی و مناظر اطرافش ، دنیایی از زیبایی را آفریده است .

در ساخت مجموعه ی کندوان ، هیچ گونه نظر خاص معنوی و مذهبی نمی تواند وجود داشته باشد .بررسی نمونه شناسی یا تیپولوزی خانه های صخره ای کندوان نشان می دهد که  مهم ترین خصوصیات آنها ، ایجاد فضا در پیروی اجباری از طبیعت و فرم صخره هاست که به فراخور حال ، به یک واحد مسکونی و یا چند واحد عمومی تعلق د ارند .این خانه ها ، دارای نمای خارجی هستند و پنجره و نور گیر در آن ها تعبیه شده است . در کل مجموعه ، به مواردی خاص از معماری صخره ای نوع دوم نیز بر می خوریم که تماما در دل خاک حفر شده و تنها به وسیله ی درب ورودی با خارج ارتباط می یابند .

محیط طبیعی دور از مشکلات شهری

کندوان در انتهای دره ای که از کناره ی دریاچه ی ارومیه شروع می شود و در نهایت به نوورداغی می رسد ، واقع شده است .آب و هوای این دره ، به خصوص محیط طبیعی آن ، جالب و بسیار مطبوع است ؛ تا حدی می توان پوشش گیاهی و سر سبزی این دره ی با صفا را با شمال کشور ( نواحی اطراف دریای مازندران )مقایسه کرد .و از این مقایسه نتیجه می شود ، این است که شش ماه از سال ، یعنی از آغاز اردیبهشت تا اواخر مهر ، آب وهوای این منطقه بسیار دل پذیرتر از شمال کشور است . چون شرجی هوای شمال که به خصوص در فصل تابستان  خفه کننده است ، در این جا دیده نمی شود .

 

نوشته شده در ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۸:۳٧ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

دوباره باز خواهم گشت

 

دوباره باز خواهم گشت

نمی دانم چه هنگام ،از کدامین راه

ولی یک بار دیگر، باز خواهم گشت

و چشمان تو را، با نور خواهم شست

و از عرش خداوندی ، شما را هدیه های تازه خواهم داد

نوازش های مادر را ، دوباره زنده خواهم کرد

زن همسایه را ، نور و هوا و آفتابی تازه خواهم داد

به لب های فرو بسته، امید خنده خواهم داد

گل نرگس به دشت مهربانی ، هدیه خواهم برد

دوباره مزه لبخند را ، من برلبان خشک خواهم راند

نگاه مهربانانه ،امید گرمی خانه

رسوم عشق ورزی را ، دوباره زنده خواهم کرد

به محنت پیشه گان ، امید

به پر بشکسته گان ، پرواز

به ره گم کردگان ، میزان

به تنها ماندگان ، یاران

به غرقه گشتگان ، یزدان

به یلدا روزگاران ، من بهاران

هدیه خواهم داد

نمی دانم کدامین روز آدینه

ولی با تو صبور منتظر ، آهسته می گویم

سرای عشق را یک بار دیگر ،آب و جارو کن

منم مهدی

دوباره باز خواهم گشت .

 

نوشته شده در ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ توسط نسرین نظرات ()

رعد و برق
 
       آذرخش يا رعدوبرق يك تخليه ي الكتريكي شديد و بسيار سريع در هواست و همين تخليه الكتريكي است كه نور و صدا توليد ميكند.پيش از ايجاد رعدوبرق ابرها طي فرايندهايي بشدت باردار ميشوند كه اين بار معمولا مثبت است, روي سطح زمين بار منفي القا ميكند و به اين ترتيب مجموعه ي ابر هوا و زمين به يك خازن بسيار بزرگ تبديل ميشود كه لحظه به لحظه بارشان بيشتر ميشود و بنابراين اختلاف پتانسيل دو قطب ان در حال افزايش است. بالاخره مقدار اين بار الكتريكي انقدر زياد ميشود كه اختلاف پتانسيل بين ابر و زمين به 10 تا 100 ميليون ولت ميرسد.

      ميدان الكتريكي حاصل از چنين اختلاف پتانسيلي ميتواند هوا را با اينكه در حالت عادي نارساناست در يك سير خاص يونيزه و انرا به رسانا تبديل ميكند.به محض اينكه چنين سيري از مولكولهاي يونيزه رسانا از ابر تا زمين ايجاد شود بارهاي الكتريكي به طرف هم حركت ميكنند و در عرض يك ده هزارم ثانيه جريان وحشتناكي در حدود 30 هزار امپر از هواي يونيزه ميگذرد.اما هر جرياني ضمن عبور از ماده با مقاومت اتمهاي ان روبرو ميشود و اين مقاومت بخشي از انرژي الكتريكي را به گرما تبديل ميكند. با استفاده از اصول اوليه الكترومغناطيس ميتوانيد تخمين بزنيد اين جريان در ولتاژ 10 ميليون ولت توان گرمايي در حدود 100 ميليارد وات دارد.چنين تواني حتي در مدت زمان ناچيز - يك ده هزارم ثانيه - ميتواند گرمايي در حدود 10 ميليون ژول ايجاد كند اين گرما باعث ميشود دماي هوا در مسير اذرخش به 30 هزار درجه سانتي گراد برسد اگر كمي با قوانين حاكم بر گازها اشنايي داشته باشيد مي بينيد كه اين تغيير ناگهاني دما (از حدود 300 كلوين به 300 هزار كلوين) حجم هوا را 100 برابر ميكند و اين يعني يك انفجار واقعي انبساط سريع و شديد هوا يك موج ضربتي shock waveدر هواي اطراف ايجاد ميكند كه با سرعت صوت و به شكل تندر يا رعد به گوش شما ميرسد.

      اين از بخش صوتي ماجرا,اما گرماي ايجاد شده غير از انبساط بلاهاي ديگري هم سر مولكولهاي هوا مياورد.لامپ معمولي را به ياد بياوريد (لامپ نئون مثال بهتريست) يك جريان نه چندان زياد از رشته تنگستن ميگذرد و دماي ان را به بيش از 2000 درجه ميرساند .اين دما انرژي لازم براي بر انگيختگي اتمهاي فلز را فراهم ميكند.اتمها بر انگيخته ميشوند و در بازگشت انرژي اضافي را به صورت فوتونهاي نوري ازاد ميكند و به اين ترتيب رشته تنگستن روشن ميشود.در اذرخش هم چيزي شبيه اين ماجرا اتفاق مي افتد:جريان شديدي از هوا ميگذرد ان را گرم ميكند و به تابش وا ميدارد و تابشي كه يك مسير نوراني بين ابر و زمين ايجاد ميكند.حالا ميتوانيد تصور كنيد اگر هوا نبود رعدوبرق به چه روزي مي افتاد؟ 
منبع :سايت ملاصدرا

 

نوشته شده در ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

جمله های ماندگار:آنگاه که دوست داری همواره کسی بیادت باشد بیاد من باش که من همیشه بیاد توام  ( آیه ۱۵۲ سوره بقره)

کوه آتشفشان اتنا درايتاليا بيدار شد

كوه آتشفشان اتنا واقع در جنوب ايتاليا روز ۱۷/۰۲/۸۶ بيدار شد و مناطق اطراف آن شروع به لرزيدن كرد. 
  روزنامه ايتاليايي " لارپوبليكا" در شماره روز سه شنبه خود با درج اين خبر نوشت: آتشفشان اتنا روز گذشته بيدار شد و مواد مذاب از دهانه جنوب شرقي آن خارج گرديد. 
  سر و صداي ايجاد شده توسط فعاليت اين كوه آتشفشاني و لرزش زمين باعث هراس و نگراني اهالي منطقه شد اما پس از حدود ‪ ۱۰‬ساعت فعاليت خاتمه يافت. 
  خوشبختانه مواد مذاب اتنا اين بار بسوي دشت "وله دل بووه" سرازير شد بدون اينكه خطري ساختارهاي توريستي و منازل منطقه را تهديد كند. 
  از نهم فروردين ماه گذشته تاكنون اين چهارمين باري است كه اتنا بيدار مي‌شود. 
  به ‌گزارش ايرنا، كوه ‌آتشفشان اتنا كه در قسمت شرقي جزيره سيسيل ايتاليا قرار دارد با ‪ ۳۳۵۰‬متر ارتفاع بزرگترين كوه آتشفشاني فعال اروپا و يكي‌از مهم‌ترين ها در جهان محسوب مي‌شود. 
  مساحت اين كوه ‪ ۱۵۷۰‬كيلومتر مربع و محيط آن ‪ ۲۰۰‬كيلومتر بوده و بيش‌از ‪ ۲۰۰‬دهانه آتشفشاني دارد

منبع:پايگاه ملي  داده هاي علوم زمين

نوشته شده در ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ توسط نسرین نظرات ()

جغرافيدانان ايرانی-۳

گنجی ؛  پدر جغرافیایی ایران

در هر عصر و هر جامعه و در هر رشتۀ علمی افراد معدودی وجود دارند که با کارها وتلاش آنها روند حرکت به سوی تکامل را تسریع می کند. زنده یاد دکتر حسین شکوئی و دکتر محمد حسن گنجی از افرادی هستند که تلاشهای آنان اثر بسیار مثبت و سازنده ای بر علم جغرافیا و جامعۀ جغرافیدانان ایران داشته است.

زندگینامۀ دکتر محمد حسن گنجی

دکتر محمد حسن گنجی در سال 1291شمسی در بیرجند متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطۀ خود را در مدارس شوکتیه همان شهر به اتمام رساند. دکتر گنجی در تمام دورۀ متوسطه همواره از شاگردان برتر کلاس خود بود. در آن مدرسه چنین معمول بود که در پایان سال تحصیلی به منظور تشویق دانش آموزان به نفر اول در پایان سال یک مدال طلا و به نفر دوم یک مدال نقره به رسم جایزه می دادند. و دکتر گنجی در شش سال دوره متوسطه ، چهار مدال طلا و دومدال نقره کسب کرده بود. دکتر گنجی خود دراین رابطه چنین می گوید.

در دوران متوسطه معامی داشتم که مرتب به ما توصیه می کرد همیشه دفتر یاد داشتی همراه داشته باشم ، تا چنانچه به مورد جالب و مطلب چشمگیری بر خوردیم آن را یادداشت کنیم. او معتقد بود که همیشه نمی توان به حافظه اعتماد کرد.اینکار باعث شد نظم خاصی در کارهایم به وجود آید. وقتی ششم متوسطه را تمام کردم، برای اولین بار گواهی رسمی به فارغالتحصیلان می دادند و این افتخار نصیب من شد، یعنی جزو اولین کسانی بودم که دیپلم رسمی از وزارت معارف (آموزش و پرورش) دریافت کردم. پس از آن در سال 1309 برای ادامه تحصیل در رشته حقوق به تهران آمدم. برای تحصیل در این رشته نیاز به دانستن زبان فرانسه بود که من بلد نبودم . من ار ابتدا انگلیسی خوانده بودم . بنابر این به دارالمعلمین عالی (دانشگاه) رفتم. درس تاریخ و جغرافیا را انتخاب کردم. و پس از دریافت لیسانس در این رشته در شهریور 1312 جزء آخرین دستۀ محصلان اعزامی ، به اروپا رفت.

در آن زمان چنین معمول بود که دانشجویان اعزامی یک سال به منظور آشنایی با زبان و آداب زندگی به خانواده های مذهبی با فرهنگی شناخته شده سپرده می شدند ؛ ولی دکتر گنجی که به تشخیص ممتحنین سرپرستی دانشجویان انگلستان به قدر کفایت با زبان انگلیسی آشنایی داشت ، از همان روز اول و بدون گذراندن یک سال در خانواده، به دانشگاه ویکتوریای منچستر که یکی از پنج دانشگاه معتبر آن روز انگلستان بود، معرفی گردید و در آن دانشگاه به تحصیل جغرافیا مشغول شد.

در دانشگاه منچستر او پنج سال تمتم به تحصیل در شاخه های مختلف علم جغرافیا و علوم وابسته بدان پرداخت و با گذراندن دوره های نظری و عملی این دانش موفق شد در سال 1317 درجۀ لیسانس اختصاصی در جغرافیا را که معادل فوق لیسانس دیگر کشورهای اروپائی بود به دست آورد.

در آن زمان در انگلستان ادامۀ تحصیل به منظور اخذ درجۀ دکتری به جز در رشته های پزشکی متداول نبود، لذا بلافاصله پس از پایان تحصیلات خود به ایران مراجعت کرد.و به سمت دبیری در دانشگدۀ ادبیات دانشگاه تهران و دانشسرای عالی به تدریس جغرافیا پرداخت و سال بعد به خدمت نظام اعزام شد . استاد خود چنین می گوید:

در رستۀ توپخانه افسر شدم و در تبریزبه خدمت پرداختم. خدمت نظام برای من خیلی آموزنده بود ؛ چون از طرفی عملیات نقشه برداری که از لوازم صنف توپخانۀ آن زمان بود، به تدریس سالهای بعد من کمک می کرد و از طرف دیگر در خدما صحرایی با چشم اندازهای طبیعی و وضع فرسایشی رودها و دشتها آشنا شدم. در روزهای پایانی خدمت نظام من قضایای شهریور سال 1320 پیش آمد و ارتش شوروی به آذربایجان حمله کرد. ما به مقابله پرداختیم.آنها توپ و تانک داشتند، در حالی که ما آمادگی کافی نداشتیم. به ما دستور عقب نشینی دادند.در نزدیکی مراغه روسها که تبریز را گرفته بودند، به ما حمله کردند.صفوف ما از هم پاشید.من همراه با چند سرباز و درجه دار به باغی رسیدیم و در آنجا پناه گرفتیم. قلبم به شدت می تپید و نفسم به شماره افتاده بود. مسلسلها با شلیک های پی در پی همرزمان مرا درو می کرد . احساس  می کردم دنیا به آخر رسیده است.چشمم به دیوار بالای باغ افتاد. خوشه های انگور از دیوار آویخته بود.اگرچه شهریور ماه بود، ولی من خیس عرق شده بودم.من مرگ را دیدم و طعم تلخ فراق همرزمانم را جلوی چشمم به زمین می افتادند، چشیدم. تأثیر بد آن هرگز از ذهنم نرفت.در روزهای بین ششم و شانزدهم شهریور ناچار بودم با لباس مبدل از مراغه تا زنجان پیاده سفر کنم. محبتهایی که در حین سفر از دهاتیان آذر بایجان دیدم جالبترین خاطرات زندگی مرا به وجود می آورد

پس از دو سال تحصیل در دانشگاه کلارک که مهمترین مرکز آموزش جغرافیای عالی آمریکا به شمار می رود، به اخذ درجۀ دکتری در جغرافیا نائل گردید ، به ایران مراجعت کرد و پس از طی پنج سال دورۀ دانشیاری به رتبۀ 10 استادی غیر تمام وقت دانشگاه تهران ارتقاع یافته و متصدی کرسی جغرافیای انسانی شد.

در مهر ماه 1347 دکتر گنجی خدمت تمام وقت دانشگاه را پذیرفته و در زمان ریاست دانشگاهی پروفسور رضا مقام معاونت اداری و مالی دانشگاه به او تفویض گردید و سپس مشاور دانشگاه شد و از آبان 1348 در سمت استاد و مدیر گروه آموزشی جغرافیا در دانشگاه تهرات انجام وظیفه کرد و در همین دوره بود که انجمن جغرافی دانان ایرانی را به وجود آورد. او از خرداد 1353 عهده دار ریاست دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی گردید و تا پایان خدمت 37 سالۀ دانشگاهی خود در این سمت باقی بود. وی در اول بهمن 1354 به افتخار باز نشستگی نایل آمد و در 15 بهمن همان سال دانشگاه تهران طی مراسمی عنوان استادی ممتاز دانشگاه تهران را به ایشان تفویض کرد.

دکتر گنجی در اول مهر ماه 1354 به موجب ابلاغ وزیر علوم و آموزش عالی مأموریت یافت که مقدمات تهیه وتشکیل دانشگاهی رادربیرجند فراهم سازد ودرتیرماه 1355 به سمت ریاست دانشگاه بیرجند برگزیده شد ودرمدت کوتاه با تلاش فراوان آن موسسه را بوجود آورد، بطوری که در مهر ماه 1356 آن موسسه با پذیرش 120 دانشجو کار رسمی خود را آغاز کرد.

دکتر گنجی در مدت غیر تمام وقت خود در دانشگاه تهران همواره در مشاغل غیر دانشگاهی نیز اشتغال داشته است. از جمله از مهر سال 1335 تا مهر ماه 1347 علاوه بر استادی دانشگاه ریاست ادارۀ کل هواشناسی ایران را نیز عهده دار بود و حاصل زحمات چند سال او ایجاد و توسعه دستگاه جوان و علمی هوا شناسی ایران است. او در حقیقت بنیان گذار هواشناسی ایران است که در مدت 12 سال تصدی او بر اساس و پایۀ علمی قابل تحسینی در حدود امکانات آن زمان ایجاد شد و توسعه یافت و امروز یکی از مهم ترین مراکز علمی کشور به شمار می آید که با دارا بودن بیش از 200 نفر دارندگان درجات دکتری و کارشناسی ارشد در حدود 10 موسسه علمی مربوط به شاخه های مهم هواشناسی در سطح ملی و بین المللی فعالیت می کند. ودر تمام وقت تصدی ریاست هواشناسی دکتر گنجی نمایندۀ ثابت دولت در سازمان هواشناسی جهانی بود و مدت پنج سال رئیس هواشناسی منطقه آسیا و عضو کمیته اجرایی سازمان مزبور بود. وی از جمله دانشمندان معدود ایرانی است که سالها با هیأت تحریریه دائره المعارف بریتانیا و مؤسسات معتبر مشابه همکاری داشته است. استاد در رشته های مختلف جغرافیای انسانی صاحب نظر است اما شهرت بین المللی وی بیشتر در زمینه مطالعات و انتشار گزارش ها و مقالات هواشناسی است. به گونه ای که تمام کتابها و مقالات منتشره در پهنه جهانی که به نحوی به شرح آب و هوای ایران می پردازد.

منبع مطالب: سایت دبیرخانه راهبری جغرافیا

نوشته شده در ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ توسط نسرین نظرات ()

جمله های ماندگار: از آهسته رفتن مترس ازبی حرکت ایستادن بترس( ضرب المثل چینی)

*  رنگین کمان ،قوس قزح     (rainbow)

کمانی رنگین که به هنگام برخورد اشعه ی خورشید با قطرات باران در هوا ایجاد می شود و علت ایجاد آن شکست اشعه ی خورشید و تجزیه آن در قطره های باران می باشد .در رنگین کمان رنگ قرمز و بنفش در دو کناره ی کمان قرار می گیرند. معمولا همراه با رنگین کمان اصلی ، رنگین کمان فرعی نیز وجود دارد که ترتیب رنگها در آن بر عکس رنگین کمان اولیه است .رنگی کمان اولیه دارای زاویه شعاعی حدود 42 درجه بوده و رنگین کمان دوم زاویه ی شعاعی حدود 54 درجه دارد .

 * تالاب‌ها

محیطهایی هستند که مشخصاتشان چیزی میان خشکی و دریا است. تالاب‌ها ممکن است همواره دارای آب باشند یا اینکه گاه خشک و گاه آبدار باشند. برخی تالاب‌های نزدیک دریا با جزر و مد تغییر وضعیت می‌دهند.

انواع تالاب

·         باتلاق (swamp) زمینهای آبدار یا خیس پر از گیاه و درخت.

·         مانداب یا هور (marsh) با آبی راکد و باز و گیاهان کوتاه بیشتر از جنس علف و نی.

·         خلاش (bog یا muskeg) آبگیری است که رستنی‌های آن پوسیده باشد.

·         خلنگزار (Moorland و Heath) تالاب‌هایی به شکل خارستان.

·         لشاب (fen) تالابی نیزاری است که آب آن از گیاه آکنده شده و هوای کمی می‌گیرد.

·         تالاب‌های مصنوعی که برای سیلگیری رودخانه‌ها و دریاها درست می‌شود

مشخصه اصلی تالاب ها ماندگاری نسبی آب در آنها است . آب تالاب ها ممکن است شور یا شیرین باشد.

 

 

 

 

نوشته شده در ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ توسط نسرین نظرات ()

جمله های ماندگار: زندگی ، محصول تفکر واندیشه ماست     ( دایر)

 

      تشنه هایی در کنار چشمه ( گردشگری درکشورهای اسلامی)

آمارها نشان می دهند در سال 2005 کشورهای اروپای غربی ، 7/17 درصد و کشورهای اروپای مدیترانه 6/19 درصد از جهانگردان جهان را به خود اختصاص داده اند ؛ همچنین درآمد ناشی از گرشگری در اروپای غربی 9/17  و در اروپای مدیترانه 6 دهم درصد از کل درآمدهای گردشگری دنیا بوده است . این مناطق همچنین در خروج گردشگر نیز آمار بالایی دارند ، اما آمارهای مطرح شده درباره فعالیت کشورهای اسلامی در حوزه گردشگری چندان امید وار کننده نیست .در میان 25 محور برتر در جذب گردشگر تنها 4 کشور ترکیه ، مالزی ، عربستان و مصر کمتر از 7 درصد کل گردشگری جهانی است . به طور کلی از حدود 900 میلیون جهانگردی که سالانه در جهان جا به جا می شوند 54 درصد مربوط به اروپا ، 5 درصد مربوط به آفریقا و 13 درصد مربوط به جهان اسلام است که از  این رقم درصد زیادی را زائران حج تشکیل می دهند . در سال 2005 درآمد جهان اسلام از محل گردشگری 35 میلیارد دلار و کل درآمد گردشگری جهان در سال 2006 ، 860 میلیارد دلار بوده است ، در حالی که ذخایر و ظرفیت های جهان اسلام این قابلیت را دارد که بسیار بیش از این تعداد جهانگرد را به خود جذب کند .

کشورهای اسلامی در منطقه ای واقع شده اند که عنوان برزخ زمین نام گرفته است و یک اکو توریسم طبیعی از منهای بی نهایت تا مثبت بی نهایت در اختیار دارند و همین ویزگی می تواند یک انگیزه مهم برای سفر گردشگران باشد . همچنین این کشورها در حوزه تمدن قدیم قرار گرفته اند و این پتانسیل بالا در زمینه تجربه دوره های مختلف تاریخی آنها را به کشورهای جذابی تبدیل کرده است . از طرف دیگر ، روح معنوی حاکم بر کشورهای اسلامی ، اصول گرایی و مذهب گرایی مردم ، ارزشها و قوانین حاکم بر آنها ،آداب و رسوم و مراسم مخصوص مذهبی و نوع پوشش خاص آنان انگیزه ای است که می تواند بسیاری از جهانگردان را راهی کشورهای اسلامی کند .

کارشناسان دلایل مختلفی برای پایین بودن آمار جهانگردان در کشورهای اسلامی با وجود جاذبه های بسیاری که دارند ،ذکر می کنند :

            تبلیغات منفی علیه کشورهای اسلامی ، نا مناسب بودن زیر ساخت های لازم برای توسعه جهانگردی مانند حمل ونقل و اماکن اقامتی ، مقررات سخت ویزایی ، نا آگاهی از ظرفیت های موجود در کشورهای اسلامی و نبود تبلیغات مناسب برای شناساندن این ظرفیت ها به جهانیان و مهتر از همه نبود نگرش کلان نسبت به صنعت گردشگری در جهان اسلام از جمله این عوامل می باشد .

         در چند سال گذشته تلاش تعدادی از کشورهای مسلمان مانند مالزی ، اندونزی و... نشان داده است که می توان با تاکید بر اسلامی بودن گردشگری را گسترش داد و از مزایای آن بهره مند شد .

 

گردشگری ایران (یک بام و دو هوا )

 

بر اساس تعریف بین المللی ، جهانگرد کسی است که به منظور تفریح ، بازدید از نقاط دیدنی ، معالجه ، تجارت ،ورزش و زیارت به کشور دیگری سفر کند ،مشروط بر این که مدت اقامت او از 24 ساعت کمتر و از 6 ماه بیشتر نباشد و در فاصله ای کمتر از 70 کیلومتر انجام نگیرد .در این میان ، جمهوری اسلامی ایران با داشتن بخش وسیعی از جاذبه های مورد توجه جهانگردان از قبیل جاذبه های تاریخی ،طبیعی، فرهنگی ومذهبی درکنار قوانین محکم ومتقن برای پاسداری از ارزشهای اسلامی می تواند بخش مهمی از گردشگرهای بین المللی وبویزه گردشگران کشورهای اسلامی را به خود اختصاص دهد . این تصور اشتباه است که فکر کنیم قوانینی مانند حجاب زنان یا منع استفاده از مشروبات الکلی یا سواحل مشترک باعث عدم تمایل گردشگران برای سفر به ایران خواهد بود .

درصورتی که ، گردشگران تابع قانون هستند وعلاقمندند آنرا رعایت کنند به شرط آنکه قوانین کاملا شفاف باشند وما برای آنان دراین زمینه برنامه ای ارائه کنیم و به انان کاملا این قوانین را توضیح دهیم . شاید اگر برای گردشگر درست تعریف کنیم که برنامه اش درکشورما چیست، حتی وقتی بگوییم نمی تواند از ساحل مشترک استفاده کنند، برایش جذاب باشد چون کاری را انجام می دهد که تا آن موقع انجام نداده است؛ اما آیا ماساحل را اینجا درست تعریف کرده ایم؟ وقتی اودرکنار طرح جداسازی بخشهایی را می بیند که برخلاف این قانون عمل می شود ، چگونه فکر می کند؟ نباید گردشگر را دچارتناقض بینی کرد هرچند اوتمایل به تبعیت از قانون دارد

نوشته شده در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

  آب در سیاره ای دور دست

           محققان برای نخستین بار موفق شدند نشانه هایی از وجود آب در سیاره ای خارج از منظومه شمسی را به دست آورند . این سیاره که به HD209458b  معروف است ، در صورت فلکی "پگاسوس " قرار گرفته که در فاصله 150 سال نوری از زمین واقع شده است .این در حالی است که پیش از این محققان اعلام کرده بودند نتوانسته اند به شواهدی مبنی بر وجود آب در سیارات دیگر دست یابند .در نتیجه این اکتشافات برای دانشمندانی که در جستجوی نشانه های حیات در خارج از زمین هستند ، حائز اهمیت خواهد بود .پیش از این نیز تصور می شد در اغلب سیاره های شناخته شده که در فا صله نسبتا زیادی از زمین و خارج از منظومه شمسی قرار گرفته اند بخار آب وجود دارد .همچنین وجود بخار آب در سیاراتی که در فاصله نسبتا کمی در اطراف ستاره خود در حال چرخش هستند نیز محتمل به نظر می رسید .

         در سیاراتی که در مجاورت ستاره مادری خود در حال چرخش هستند ، جستجوی آب و دیگر ترکیبات به سختی صورت می گیرد و کشف وجود بخار آب در این  سیاره به دلیل ویزگی خاص آن که هر سه روز و نیم زمینی یک بار به دور ستاره خود می چرخد امکان پذیر شده است .

         در حالی که یک سیاره از مقابل ستاره ای عبور می کند ، فضای اطراف این سیاره از تابش مقادیر متفاوتی از نور ستاره مجاور در طول موجهای مختلف جلوگیری می کند .بخصوص جذب این امواج نوری توسط آب موجود در فضای اطراف یک سیاره بزرگ ، سبب می شود .این سیاره در قسمت مشخصی از طیف مادون قرمز نسبت به طول موجهای طیف مرئی نور بزرگتر به نظر برسد .بر این اساس محققان اعلام کردند به نشانه هایی از وجود بخار آب در جو یک سیاره بزرگ گازی که به مشتری شباهت دارد ، دست یافته اند .

          این نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده از تلسکوپ فضایی هابل توسط ستاره شناسان دانشگاه هاروارد و همچنین مدلهای تئوری جدیدی است که توسط دیگر محققان ارائه شده است و نشان می دهد علی رغم اعلام نظر دیگر محققان مبنی بر نبود آب در این سیاره و دیگر سیاره ای که آن هم به مشتری شباهت دارد ، در دیگر سیاراتی که در خارج از منظومه شمسی قرار دارند نشانه هایی مبنی بر وجود آب بدست آمده است .

           در یک سیاره گازی که حدس زده می شود مانند زمین از جنس سنگ است ، احتمال وجود حیات هر گونه موجود زنده بعید به نظر می رسد و به یقین چنین یافته هایی در آگاهی از چگونگی توزیع آب در دیگر منظومه ها برای اطلاع از وجود حیات نقش مهمی را ایفا می کند .

این اولین سیاره خارج از منظومه شمسی است که چنین ویزگی هایی دارد ؛ در حالی که تاکنون بیش از 200 سیاره خارج از منظومه شمسی کشف شده است .فناوری به کار رفته در تلسکوپ های امروزی نور ضعیف منتشر شده از این اجسام را به عنوان نشانه هایی از وجود حیات جستجو می کنند .

این علائم مشابه دیگر علائم وجود حیات است که در نور منعکس شده از سطح زمین نیز وجود دارد و شامل آب و گازهایی مانند اکسیزن ، متان و دیگر مولکول های پیچیده مانند کلروفیل (رنگدانه ای که در عمل فتوسنتز نقش دارد )است.

منبع :روزنامه همشهری

نوشته شده در ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

                      پرتوهای خورشید در برخورد به موانع موجود در آتمسفر به همه سو پراکنده می شوند .این مانعها از جمله ملکولهای هوا ، قطرات آب (ابر ،مه ، غبارتر)،بلورهای یخ در ابرهای مرتفع و اجزای غیر گازی یا آئروسولهای مختلف موجود هوا هستند .در نتیجه ، قسمتی از انرزی تا بش که به سمت خارج از سطح زمین متوجه است ، در فضای خارج از آتمسفر از دست می رود و تنها بخشی از تابش که به سمت سطح زمین متوجه است به سطح زمین می رسد . همین قسمت از تابش که به سمت زمین می آید جلوه ی زیبای آسمان را سبب می شود .

          بازتاب این تاثیرات با ایجاد شکلهای رنگارنگ مختلف در ابرها و آسمان جلوه می کند . میزان این تاثیر به قطر و بزرگی موانع آتمسفری بستگی دارد .

فرایند پخش توسط ذرات جو ممکن است به سه طریق انجام گیرد .

پخش رالی

          در پخش رالی ، اندازه ذرات خیلی کوچکتر از طول موج تابش خورشید است .میزان این پخش ، با توان چهارم طول موج ، رابطه عکس دارد ، یعنی این که امواج کوتاهتر ،بسیار بیشتر از امواج بلندتر منعکس می شود (قانون رالی ).به همین جهت آسمان با پخش بیشتر نور آبی به رنگ آبی دیده می شود .

پخش مای

          هنگامی که قطر ذرات مساوی طول موج تابش خورشید است پخش نور قرمز بیشتر صورت می گیرد ، که به چخش مای موسوم است .علت قرمزی آسمان به هنگام شفق و فجر (زمان بین الطلوعین )، پخش بیشتر امواج در باند نور قرمز است. در این مواقع از روز ، امواج خورشید ، به طور مایل  از طبقات پایین جو عبور می کند و چون ذرات درشتتر ، با طول موج مساوی نور قرمز ، در این طبقات بیشتر است ، لذا پخش مای سبب قرمز دیده شدن آسمان میشود.

پپخش غیر انتخابی

           ذرات درشتر جو ، مانند قطرات آب ، تمام امواج را به طور یکسان باز می تابانند ، که به پخش غیر انتخابی موسوم است ، و زمانی صورت می گیرد که قطر ذره ، بزرگتر از طول موج تابش خورشید باشد . علت سفید دیده شدن ابرها از بالا و یا رنگ شیری آسمان گرد آلود ، پخش غیر انتخابی تابش در باند مرئی است .

منبع: مبانی اقلیم شناسی دکترعلیجانی

 

نوشته شده در ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

اروپا در حال طراحی واستقرار ماهواره مسیر یاب اختصاصی خود موسوم به گالیله است که در واقع مشابه ماهواره آمریکایی GPS است.

به گزارش ایسنا ، این سیستم که تا سه سال دیگر فعال خواهد شد .به 30 ماهواره مجهز است که با تشکیل شبکه ای فضایی دقیق تر از مشابه آمریکایی خود عمل خواهد کرد .

گالیله بر اساس برنامه تعیین شده تا پایان سال 2010 میلادی آماده بهره برداری خواهد شد . قبل از آغاز بهره برداری کارشناسان اروپایی با انجام آزمایش های تکنیکی مختلف ضریب دقت و اشکالات احتمالی ماهواره را بررسی می کنند .

کارشناسان مرکز هوا و فضا پیمایی آلمان به همراه مینی بوس حاوی تجهیزاتشان در سفری ده روزه به دور آلمان اثر سیگنالهای ماهواره یی مانند فرستنده های رادیویی یا تلویزیونی و یا رادار بر روی گیرنده های مسیر یاب گالیله را بررسی  کردند .

این ماهواره ویزه شهرها هست ، در مکانهایی که حضور ساختمانها موجب اختلال در دریافت سیگنال می شوند فعالند .گالیله مانند سیستم GPS رایگان نخواهد بود .

الکساندر اشتاینگاس و همکارانش از مرکز هوا و فضاپیمایی آلمان پروزه را دنبال می کنند .

در حال حاضر مشکل این جاست که ماهواره هایی مانند ماهواره های تلویزیونی و رادیویی و یا حتی موتورهای لوکوموتیو و جرثقیل ، دریافت سیگنالهای ماهواره را مختل می کنند .

نوشته شده در ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

      انرژی زمین گرمایی (geothermal energy) در نتیجه جمع شدن طبیعی بخار آب و آب گرم در زیر زمین و مناطقی که درجه حرارت زیر زمین به دلیل فعالیت های آتشفشانی نسبتا جدید بالاست ، تشکیل می شود .گر چه استفاده از نیروگاهها ی زمین گرمایی در سالهای اخیر توسعه زیادی یافته است ، اما کاربرد بخار طبیعی در تولید الکتریسیته چندان هم جدید نیست . در اوایل سال 1904 شکافهای دارای بخار طبیعی در لاردرلو در ایتالیا برای تولید برق به کار گرفته شد . در سال 1985 سازمان زمین شناسی امریکا گزارش داد که 188 واحد مجزای تولید برق در 17 کشور جهان در حال بهره برداری است .

علاوه بر ایالات متحده آمریکا کشورهای فیلیپین ، مکزیک ، ایتالیا و زلاندنو از جمله کشورهای پیشرو در زمینه استفاده از نیروگاههای زمین گرمایی به شمار می روند .

اولین نیروگاه برق زمین گرمایی تجاری در سال 1960 در آبفشانهای شمال سانفرانسیسکو واقع در ایالات متحده ساخته شد

انرژی زمین گرمایی صرفا به منظور تولید الکتریسیته مورد استفاده قرار نمی گیرد . در پایتخت ایسلند ، شهر ریکیاویک بخار و آبگرم جهت گرمایش به تمام ساختمانهای شهر لوله کشی شده و نیز برای گرم کردن گلخانه ها که در آنها در تمام فصول سال میوه و سبزی رشد  می دهند ، به کار می رود .

عوامل زمین شناسی مناسب جهت اقتصادی شدن یک مخزن زمین گرمایی عبارتند از :

1-     وجود منبع حرارتی مناسب مثل آشیانه ماگمایی بزرگ : آشیانه بایستی به قدر کافی عمیق باشد تا بتواند ضمن  مهیا نمودن فشار لازم به آرامی سرد شود . اما در ضمن چندان هم عمیق نباشد که مانع چرخش طبیعی آب شود . این نوع آشیانه های ماگمایی بیش از همه در نواحی دارای فعالیت آتشفشانی جدید وجود دارند .

2-     مخزن بزرگ و متخلخل حاوی کانانهای مرتبط با منبع  حرارتی ، که آب بتواند در آن گردش نموده و در مخزن ذخیره شود .

3-     پوش سنگهایی که تراوایی آن کم بوده به نحوی که مانع جریان آب و بخار به سطح زمین شوند .یک مخزن عمیق و کاملا عایق بندی شده به مراتب دارای انرزی بیشتری نسبت به مخزنی مشابه و بدون عایق بندی است .

همچون سایر شیوه های تولید برق ، انتظار نمی رود منابع زمین گرمایی نیز درصد زیادی از نیروی برق مورد نیاز جهان را فراهم کند . البته در نقاطی که پتانسیلی موجود باشد ، بدون شک استفاده از آنها گسترش خواهد یافت.

نوشته شده در ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۳:٤۸ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

۱- جهت یابی با ساعت و خورشید

عقربه ساعت شمار را طوری به طرف خورشید بگیرید که سایه آن درست در زیر عقربه قرار گیرد. در این حالت زاویه میان عقربه ساعت شمار و عدد ۱۲ را در نظر گرفته و نیم ساز آن را نظری رسم کنید. امتداد نیم ساز به طرف جنوب می‌باشد.

۲-  جهت یابی با سایه

چوبی را به طور عمودی در زمین فرو کنید و انتهای سایه چوب را علامت گذاری کنید. پس از چند دقیقه راس سایه دوم را نیز نشانه گذاری کنید. اگر از نقطه اول به نقطه دوم خطی بکشید و امتداد دهید به سمت شرق می‌رود. رو به خورشید جنوب است.

منبع:

  • ویکی پدیا(دانشنامه آزاد)-http://fa.wikipedia.org
نوشته شده در ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

 با افزایش جمعیت ، شهر به عنوان یک عنصر پویا در طول تاریخ ما پیوسته دچار تحولات و دگرگونی های بسیار بوده و هدف نهایی برنامه ریزان نیز بالا بردن سطح رفاه و آسایش مردم و حل مشکلات و معضلات جوامع شهری عنوان شده است . در حال حاضر می توان با استفاده از GIS به نقشه هایی که نمایانگر فصل مشترک چند شرط مختلف است و در امر مدیریت و برنامه ریزی بسیار حائز اهمیت است دست یافت ؛ تجزیه و تحلیل هایی که نیاز به اطلاعات فراوان و بهتری برای تصمیم گیری چند جانبه که عوامل مختلفی در آن دخیل می باشد بدون بهره گیری از یک GIS عملی به نظر نمی رسد 

در این راه برنامه ریزان کوشیده اند با ارائه مدل ها و راهکارهای علمی و عملی و بهره گیری از افراد و فنون نوین به حل مشکلات بپردازند.

از جمله مسائلی که مورد توجه برنامه ریزان امور شهری قرار داشته ، یافتن راه حل های علمی مکان گزینی بهینه مراکز خدمات شهری برای دستیابی شهروندان به رفاه و آسایش در قالب طرحهای توسعه شهری است.شهر های بزرگ ، مسط و ناحیه ای مثل تهران در حال حاضر با معضل عظیم رفت و آمدهای داخل شهری مواجهند  که این امر در درجه نخست ناشی از عدم مکان گزینی بهینه مراکز خدمات شهری و عمومی است .

عم توجه به این معضل موجب هدر رفتن سهم قابل توجهی از منابع مالی و از دست رفتن حجم زیادی از انرزی و نیروی کار انسانی در شهرها شده و صدمات زیست محیطی سنگینی را به مردم و دولت ها تحمیل کرده است .

با توجه به مسائل و مشکلات مذکور ،توجه به مکان گزینی صحیح مراکز خدمات شهری در شهرها به ویزه شهرهای بزرگ در چارچوب برنامه ریزی شهری ، می تواند با پویا و روان کردن جا به جایی های روزانه و عملکرد های متقابل عناصر شهری موجبات صرفه جویی اقتصادی ناشی از اتلاف وقت شهروندان را فراهم کرده و محیط زیست سالم و زندگی مطلوبی را که مورد نظر برنامه ریزان شهری است به ارمغان آورد .

امروزه با توجه به ابعاد پیچیده مسائل شهری و دخالت متغیرهای مختلف در برنامه ریزی شهری از مدل ها و نرم افزارهای مختلف برای برنامه ریزی استفاده شده که سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) یکی از ابزارهای قدرتمند در پاسخگویی به نیازهای مطالعاتی و کاربردی محسوب می شود.

سیستم اطلاعات جغرافیایی عبارت است از :یک سیستم اطلاعات دیجیتال که می تواند اطلاعات جغرافیایی ،زمینه ها و کاربردهای مختلف یک نقشه را به هم مرتبط ساخته و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و اطلاعات مورد نیاز تصمیم گیری را استخراج کند .

در ساده ترین تعریف GIS ادغام تصویر نقشه با سایر انواع اطلاعات است و در نهایت به عرضه اطلاعات تحت اشکال گوناگون و طبقه بندی شده منجر می شود ، اطلاعات در یک سیستم GIS به مراتب فراتر از یک پایگاه داده ها تلفیق و کامل می شود . قابلیت ها و توانایی های یک سیستم جامع اطلاعات شامل :

-          قابلیت بازیابی اطلاعات برای هر منطقه جغرافیایی از طریق نام ، طول و عرض جغرافیایی یا هر ترکیبی از این دو عامل یا تعیین محل هر منطقه و یا نقطه نسبت به منطقه و نقاط دیگر .

-          دارا بودن امکانات تصمیم گیری برای انتخاب مناسبترین عملیات روی اطلاعات موجود با توجه به هدف نهایی . 

-          داشتن امکانات ضروری برای بهنگام کردن اطلاعات جغرافیایی از طریق تطبیق اطلاعات قدیم با اطلاعات جدید به صورت خودکار با استفاده از کلیه واحدها و ارتباط های بین نام های مختلف . 

-          وجود امکانات لازم جهت تغییر سیستم مختصات در یک سیستم تصویر به سیستم دیگر . 

-          قابلیت محاسبه تعداد وقوع یک حادثه در فاصله مشخصی از یک یا چند نقطه مشخص . 

نوشته شده در ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ٢:٥٧ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

حافظ ابرو (وفات 834) شهاب‌الدين عبدا... بن لطف ا... بهداد ديني خوافي معروف به حافظ ابرو از مورخان بزرگ ايران در اواخر قرن هشتم و اوايل قرن نهم هجري قمري (دوره تيموريان) به شمار مي‌رود. حافظ ابرو در اواسط قرن هشتم هجري قمري در شهر هرات به دنيا آمد; وي در كودكي به همراه والدينش به همدان مهاجرت كرد و در اين شهر به تحصيل علوم ادبي معمول پرداخت. شهاب‌الدين در اوايل جواني به خدمت امير تيمور گوركاني درآمد و تيمور با مشاهده علم و فضل اين جوان او را مورد توجه خود قرار داد به گونه‌اي كه حافظ ابرو پيوسته ملتزم ركاب شاه بود و در سفرهاي جنگي تيمور به حلب و دمشق نيز او را همراهي نمود. حافظ ابرو پس از مرگ تيمور مورد التفات شاهرخ قرار گرفت و در زمره اصحاب خاص اين شاه و فرزند هنرمندش بايسنقر ميرزا درآمد. اين مورخ شهير در سال 834 در زنجان بدرود حيات گفت و در اين شهر به خاك سپرده شد. وي در طول مدت زندگاني خويش بيشتر سرگرم فعاليت‌هاي علمي وادبي و تأليف كتب تاريخي و جغرافيايي بود و اگرچه مورخي درباري به شمار مي‌رفت ولي در كتابهاي خود امانت و انصاف را رعايت نمود و در ضبط وقايع و صحت گفتار شهره خاص و عام بود. سبك نگارش اين دانشمند گرانقدر روان و عادي از تكلف است و برخلاف ساير مورخين عهد خود از به كاربردن استعارات و تشبيهات پيچيده و مغلق خودداري و بر شيوه ساده‌نويسي تأكيد نموده است. حاصل عمر اين مورخ بزرگ چند كتاب ارزشمند در تاريخ و جغرافي است كه جملگي از منابع مهم عهد تيموري به شمار مي‌روند. ــ مهم‌ترين اثر حافظ ابرو مجمع التواريخ سلطاني است كه در چهار جلد به رشته تحرير درآمده است و جلد چهارم آن موسوم به زبده التواريخ اغلب به كل اين دوره اطلاق مي‌شود. اين كتاب تاريخ عمومي جهان را از خلقت آدم تا پايان سال 830 ه. ق (دوره سلطنت شاهرخ) در بر مي‌گيرد. حافظ ابرو اين كتاب را به نام شاهزاده بايسنقر ميرزا پسر شاهرخ تدوين و به او هديه نمود. ــجغرافيا ديگر كتاب مشهور حافظ ابرو است كه بدستور شاهرخ از سال 817 ه. ق نگارش آن را آغاز كرد و در سال 823 ه. ق به پايان رسانيد. اين كتاب حاوي اطلاعات جغرافيايي مهمي شامل ممالك ربع مسكون و درياها و رودهاو كوهها و بيابانها و سپس حكام و سلاطين فارس و كرمان است. مورخ در جلد دوم اين كتاب در مورد ايالت خراسان از ابتداء هجوم اعراب مسلمان تا دوره سلطنت شاهرخ تيموري اطلاعات مهمي را ارائه نموده است. ــ ذيل جامع التورايخ رشيدي اثر ديگر اين مورخ است كه مؤلف در ادامه كتاب خواجه رشيد فضل‌ا همداني، حوادث دوره بين غازان خان تا وقايع تيمور را به رشته تحرير درآورده است. وي اين كتاب را به شاهرخ هديه كرده است. هر يك از كتب حافظ ابرو بيان كننده سعي و تلاش وافر اين دانشمند برجسته در روشن نمودن زواياي تاريك تاريخ ايران زمين مي‌باشد. اين نويسنده شهير با بنيان نهادن اصل صداقت گفتار ودقت در ثبت تاريخ و مكان وقايع و بررسي اسناد تاريخي معتبر شيوه علمي تاريخ نگاري را در ايران وساير كشورهاي مشرق زمين به پيشرفت قابل ملاحظه‌اي رساند. دانشمندان معاصر حافظ ابرو را يكي از افتخارات بزرگ ادب و هنر ايران دانسته‌اند.
منابع :

۱- رضايي، عبدالعظيم: تاريخ ده هزار ساله ايران (3 جلد)، تهران، اقبال، 1377.

۲- رازي، عبدا...: تاريخ كامل ايران، تهران، اقبال، 1377. 3-پيگولو سكايا و ديگران: تاريخ ايران از دوران باستان تا پايان سده هجد

نوشته شده در ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ توسط نسرین نظرات ()

به فضل الهی از این پس هرهفته زندگینامه یکی از دانشمندان علوم جغرافیا نوشته خواهد شد

۱- ابوریحان بیرونی (۳ ذیحجه ۳۶۲ ه.ق. حومه شهر کاث - ۴۴۰ ه.ق غزنین)

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی، دانشمند بزرگ و ریاضیدان،ستاره شناس و تاریخنگار سده چهارم و پنجم هجری ایران است و بعضی از پژوهندگان او را از بزرگ‌ترین فیلسوفان مشرق‌زمین می‌دانند. او در ۳۶۲ هچری قمری درخوارزم که در قلمرو سامانیان بود به دنیا آمده بود و زادگاه او که در آن زمان روستای کوچکی بود بعدا به «بیرونی» تجدید نام داده شده است. مرگش در غزنه در اوان انقلاب سلجوقیان و پادشاهی مسعود بن محمود غزنوی بوده است و برخی درگذشت او را در ۴۴۰ هجری قمری می‌دانند. تألیفات بیرونی به زبان عربی، یعنی زبان علمی و همه‌کس‌فهم عالم اسلام و ایران بوده است، مگر ترجمهٔ «التفهیم» که خود , آن را از عربی به فارسی برگردانیده است (یا احتمالاً برعکس).

بیرونی دقت و اصابت نظر خویش را مدیون مطالعات فلسفی بود، لیکن او در فلسفه پیرو روش متعارف عهد خویش یعنی آن روش که به وسیله کندی و فارابی و نظایر آنان تحکیم و تدوین شده بود نبود بلکه به عقاید ویژه و روش جداگانه و ایرادات خود بر ارسطو ممتاز است، وی همچنین از آثار فلسفی هندوان کتبی چون «شامل» را به عربی ترجمه نمود.

دانشنامه علوم چاپ مسکو ابوریحان را دانشمند همه قرون و اعصار خوانده است. در بسیاری از کشورها نام بیرونی را بر دانشگاهها، دانشکده‌ها و تالار کتابخانه‌ها نهاده و لقب «استاد جاوید» به او داده اند. بیرونی گردش خورشید، گردش محوری زمین و جهات شمال و جنوب را دقیقا محاسبه و تعریف کرده است. خورشید گرفتگی هشتم آوریل سال ۱۰۱۹ میلادی را در کوههای لغمان (افغانستان کنونی) رصد و بررسی کرد و ماه گرفتگی سپتامبر همین سال را در در غزنه به زیر مطالعه برد.

در زمان بیرونی، سامانیان بر شمالشرقی ایران شامل خراسان بزرگ‌تر و خوارزم به پایتختی بخارا، زیاریان بر گرگان و مازندران و مناطق اطراف، بوئیان بر سایر مناطق ایران تا بغداد، بازماندگان صفاریان بر سیستان و غزنویان بر جنوب ایران خاوری (مناطق مرکزی و جنوبی افغانستان امروز) حکومت می‌کردند و همه آنان مشوق دانش و ادبیات فارسی بودند و سامانیان بیش از دیکران در این راه اهتمام داشتند. بیرونی که در جرجانیه خوارزم نزد ابونصر منصور تحصیل علم کرده بود مدتی نیز در گرگان تحت حمایت مادی و معنوی زیاریان که مرداویج سر دودمان آنها بود به تحقیق پرداخته بود و پس از آن تا پایان عمر در ایران خاوری آن زمان به پژوهش‌های علمی خود ادامه داد. با این که محمود غزنوی میانه بسیار خوبی با بیرونی نداشت و وسائل کافی برای تحقیق در اختیار او نبود ولی این دانشمند لحظه‌ای از تلاش برای تکمیل تحقیقات علمی خود دست نکشید. بیرونی که بر زبانهای یونانی، هندی و عربی هم تسلط داشت کتب و رسالات متعدد که شمار آنها را زائد بر ۱۴۶ گزارش کرده‌اند نوشت که جمع سطور انها بالغ بر ۱۳ هزار است. مهم‌ترین آثار او التفهیم در ریاضیات و نجوم، آثارالباقیه در تاریخ و جغرافیا، قانون مسعودی که نوعی دانشنامه است و کتاب تحقیق الهند درباره اوضاع این سرزمین از تاریخ و جغرافیا تا عادات و رسوم و طبقات اجتماعی آن. بیرونی کتاب دانشنامه خود را به نام سلطان مسعود غزنوی حاکم وقت کرد، ولی هدیه او را که سه بار شتر سکه نقره بود نپذیرفت و به او نوشت که که کتاب را به خاطر خدمت به دانش و گسترش آن نوشته است، نه پول. بیرونی معاصر بوعلی سینا بود که در اصفهان می‌نشست و باهم مکاتبه و تبادل نظر فکری داشتند. بیرونی در جریان لشکرکشی‌های محمود غزنوی به هند (پاکستان امروز قسمتی از آن است) امکان یافت که به این سرزمین برود، زبان هندی فراگیرد و در باره اوضاع هند تحقیق کند که محصول این تحقیق، کتاب «هندشناسی» اوست. از ديگر آثار وی می‌توان به كتاب الصیدنه فی الطب اشاره كرد كه كتابی است در باره گیاهان دارویی و توسط استاد عباس زریاب خویی خویی تصحيح گرديده است.


 منابع

  • تاریخ علوم عقلی در تمدن اسلامی، جلد اول، صفحهٔ ۲۸۲
  • تحلیل نثر فارسی ابوریحان بیرونی و برخی از فواید لغوی التّفهیم،‌اسماعیل حاکمی
نوشته شده در ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

           خلیج فارس پیشرفتگی آب در سرزمینی است که تا محور 1000 کیلومتر (از شط العرب تا تنگه هرمز )ادامه دارد .مدخل آن در تنگه ی هرمز حدود 85 کیلومتر و بخش پایانی آن در راس خلیج فارس حدود 320 کیلومتر است . ٍبیش ترین عرض آن نیز 325 کیلومتر است .مساحت خلیج 226 هزار کیلومتر مربع و زرفای متوسط آن 35 متر ثبت شده است که در پاره ای نقاط به 90 تا 100 متر نیز می رسد .بنابراین ، بر خلاف دریای سرخ که در غرب جزیره العرب واقع است و دریای کم عمقی به شمار می آید ،خلیج فارس در منطقه ای فرورفته است که در جنوب آن ، فلاتی لم یزرع و به نام ربع الخالی و در شمال آن فلات دیگری با نمایی از کوهپایه های زاگرس قرار گرفته است .پزوهش های زمین شناسان  نشان داده است که این خلیج ، چندین خلیج فرعی دارد و در دوره ی سوم زمین شناسی به وجود آمده است که روزگاری برخی از جزیره های آن آتشفشانی بوده اند

     نام خلیج فارس در اسناد و مدارک

          در طول تاریخ همواره خلیج فارس هویت و نام خویش را حفظ کرده است و نویسندگان ، مورخان ،جغرافیدانان و نقشه برداران مشهور جهان ، از این منطقه ی جغرافیایی نام خلیج فارس یاد کرده اند .بررسی مختصر نوشته ها و دیگر اسنادی که از مورخان ، و جغرافیدانان و نقشه برداران یونانی ، رومی و مسلمان به جا مانده اند ، بیانگر اهمیت تاریخی این نام است .

بررسی اسناد تاریخی نشان می دهد که نام خلیج فارس ، از زمان حکمرانان سومری بین النهرین در هزاره ی سوم پیش از میلاد مسیح ، برای این منطقه به کار برده می شده است . نام خلیج فارس در نقشه ی جهانی ، "هیکاتیئوس " (قرن پنجم پیش از میلاد )آورده شده  و در سه نسخه گوناگون آلمانی ،فرانسوی و انگلیسی موجود است .نقشه جهانی "هرودت " نیز که به زبان انگلیسی و آلمانی به چاپ رسیده است ، موید قدمت نام خلیج فارس است .

          در کهن ترین نام گذاری ها ، دریای جنوبی ایران را "نارمرتو" به معنای رود تلخ  نامیده اند ،اما پس از مهاجرت آریایی ها و حرکت آنها به جنوب کشور ،قوم ایرانی پارس که حکمرانی خود را بر منطقه آغاز کرد ، نام خود را به خلیج مزبور داد و از آن زمان ، خلیج فارس در جهان نام آور شد .

          توماس بانیستر در سفر پنجمش به ایران در سال 1559 ، از خلیج فارس با نام "سینوس پرسیکوس " که بین ایران و سرزمین اعراب قرار گرفته است ، نام می برد . این ترجمه ی لاتین خلیج فارس ، در بسیاری از نقشه های قرون شانزدهم و هفدهم مورد استفاده قرار می گرفت.

استرابو معروف به پدر علم جغرافیا (مقارن با میلاد مسیح ) و بسیاری از مورخان یونانی ، اسم های چهار دریا به نام های خلیج روم (مدیترانه امروز )،خلیج عربی (دریای سرخ امروز )،خلیج فارس و دریای خزر را درآثار خود ذکر کرده اند .

        در کتاب "حدود العالم " که یک هزار سال پیش تالیف شده و قدیمی ترین کتاب موجود در دانش جغرافیا به زبان فارسی به شمار می رود ، در خصوص این خلیج آمده است :"خلیج فارس از حد پارس برگیرد ،با پهنای اندک تا به حدود سند "

                             نقل از مجله آموزش جغرافیا

نوشته شده در ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ٦:۱٦ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

جوانمردا!

این شعرها را چون آینه دان!

آخر دانی که آینه را صورتی نیست در خود.

اما هر که نگه کند صورت خودتواند در آن دیدن.

همچنین می دان که شعر را در خود هیچ معنایی نیست!

اما هرکسی از او آن تواند دیدن که نقد روزگار و کمال کار اوست.

و اگر گویی:

شعر را معنی آن است که قایلش(گوینده)خواست و دیگران معنی دیگروضع می کنند از خود

این همچنان است که می گوید:

صورت آینه صورت صیقلی است که اول آن صورت نموده!

و این معنی را تحقیق و غموضی هست که اگردر شرح آن آویزم از مقصود باز مانم.

برگرفته شده ازکتاب (خاصیت آینگی) اثر عین القضات  

نوشته شده در ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

همه انسانهای یک جامعه ی پیشرفته ویک جامعه اسلامی رهین معلمند ( مقام معظم رهبری)

دیگر بار،چون نسیم بهاران، فضای روح بخش اردیبهشت را چون بهشت بنمود موعد آن گشت تا دست بوس معلمی گردیم که پروردگار نه فقط بر قلمش که بر سطر سطر نبشته هایش قسم یاد نمود: "ن والقــلم و ما یســطرون".
معلمی که در پرتو عشق و دانش، زلال اندیشه های خویش را در ژرف اذهان ما، جاری ساخت و کمال را به سرحد خویش رسانید تا بر همگان گواه گردد که معلمی شغل انبیاست و چراغ هدایت راه بشریت.
و حال بر خود واجب می دانیم تا به پاس گوشه ای از خدمات آن بزرگوار، ایشان را صمیمانه سپاس گوییم و گوییم:
" من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق"

باتشکر از رامین نویسنده وبلاگ تنهاترین تنها(sooze-ney.blogfa.com ) که این متن زیبا را برای ماارسال داشتند . ماهم روز معلم را به همه معلمان زحمتکش وفرهیخته ایران تبریک عرض می نماییم

نوشته شده در ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ٥:۳۸ ‎ق.ظ توسط نسرین نظرات ()

  • طراحي، برنامه ريزي و مديريت شهري علومي هستند كه به منظور بررسي، تجزيه و تحليل و پاسخگويي به معضلات و مسايل موجود در شهرها، با حجم وسيعي از داده هاي توصيفي و مكان مرجع تعامل دارند. در حال حاضر و با استفاده از روشهاي موجود مشكلاتي در مسير استفاده از اين علوم وجود دارد. بواسطه وجود اين مشكلات اقدامات انجام شده، مشمول مرور زمان شهد و هماهنگي كافي بين تصميمات اخذ شده با واقعيت وجود ندارد. همگي اين مسايل بر لزوم استفاده از علوم و فناوري هاي جديد تاكيد دارد GIS. و ابزارهاي آن توانايي آن را دارند كه علاوه بر ساماندهي حجم وسيع اطلاعات، با تلفيق لايه هاي اطلاعاتي مختلف در قالب مدلهاي متفاوت در اين علوم مورد استفاده قرار گيرند.

منبع: مجله راه وساختمان ( جهت اطلاعات بيشتر به ماهنامه راه وساختمان شماره۱۳ مراجعه شود)

انشاء الله در آينده بحث مفصلي درباره GISانجام خواهد شد.

نوشته شده در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ توسط نسرین نظرات ()

مجموع نزولات جوی در فروردین ماه سال86 دو برابر نسبت به همین ماه در سال گذشته افزایش داشت.

بر اساس آمارهای سازمان هواشناسی کشور ، بارندگی ها در تمامی نقاط کشور بیش از مدت مشابه در سال گذشته بوده است ،به گونه ای که در برخی مناطق از جمله بنرعباس این بارش ها

بیش از ده برابر افزایش داشته است .همچین طبق اظهارات وزیر نیرو : متوسط بارش از شروع سال آبی

86-85 حدود 218 میلیمتر بوده که نسبت به متوسط 38 سال گذشته 12 درصد و نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش یافته است .دکتر " رسول زرگر " با اشاره به پیش بینی سازمان مدیریت منابع آب

ایران در خصوص پر باران ترین سال آبی ،86-85 گفت : بارش بیش از ۳۶۰میلیارد متر مکعب باران در شش ماه و نیم گذشته نشان داد این پیش بینی ها درست از آب در آمده است .بارندگیهای سال آبی جاری با شدت کم و فاصله بارش های طولانی رخ داد و این سبب شد قسمت کمتری از بارشها تبدیل به جریانهای سطحی شود و قسمت اعظم بارشها  به صورت منابع آب زیر زمینی ذخیره و بخشی از مشکلات منابع آبی زیرزمینی کشور حل شود.   

 منبع روزنامه همشهری

نوشته شده در ٩ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۸:۳٠ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

 

Global  Positioning  System  (GPS)

GPS چيست ؟
GPS يعني سيستم موقعيت ياب جهاني اين سيستم تشكيل شده است از يك شبكه 24 ماهواره اي در مدار زمين كه توسط وزارت دفاع دولت آمريكا پشتيباني ميشود.هـدف اصـلي و اولـيـه از طـراحـي
GPS ، اهـداف نـظامـي بـوده امـا از ســال 1980 به بـعــد بـراي اسـتـفاده هاي غــير نـــــظامي نيز در دسترس قرار گرفت.

GPS در تمام شرايط بصورت 24 ساعت در شبانه روز و در تمام دنيا قابل استفاده مي باشد . و هيچ گونه بهائي بابت  اين خدمات اخذ نمي شود.

 

GPS چطور كارمي كند ؟

ماهواره هاي GPS هر روز دوبار در يك مدار دقيق دور زمين ميگردند و سيگنال هاي حاوي اطلاعات را به زمين مي فرستند.

GPS براساس زمان مقايسه زمان ارسال و دريافت سيگنال توسط يك ماهواره كار مي كند . اختلاف زمان مشخص مي كند كه گيرندة GPS چقدر از ماهواره دور است . حال با انداره گيري مسافت از چند ماهواره گيرندة GPS ميتواند موقعيت كاربر را مشخص نموده حتي روي نقشه الكترو نيكي نمايش دهد.

يك گيرندة GPS بايستي حداقل سيگنالهاي 3 ماهواره را براي تعيين دقيق 2 موقعيت (طول و عرض جغرافيايي ) يك شيء دريافت نمايد و سيگنالهاي 4 ماهواره يا بيشتر ميتواند 3 موقعيت (طول و عرض جغرافيايي و ارتفاع ) را نشان دهد.

هم چنين ازGPS ميتوان براي اندازه گيري سرعت ، جهت يابي ، جستجو ، مسافرت طولاني ،‌رفتن به مقصد ، زمان طول و مغرب خورشيد و غيره نيز استفاده كرد .

نوشته شده در ٩ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ توسط نسرین نظرات ()

تبيين  و تدقيق  رابطه  ميان  انسان  و محيط طبيعى  او که  همواره  از دغدغه هاي  تاريخى  بشر بوده است ، امروز در گستره  انديشه  و فرهنگ  و در پهنه  جامعه  و حيات  انسانى  نيازمند توجه  ويژه  است . امروز  تدوين   نظام  هماهنگ ، مفيد و عادلانه اي  در ارتباط ميان  انسان  و طبيعت  و پاسداري  از ميراث  مشترک طبيعى ،  ضرورتى   انکارناپذير  است   و  اساسا  کاربردهاي   اصولى   دانش   جغرافيا  در  قلمروهاي   آمايش سرزمين   محلى ،  ناحيه اي ،  ملى   و  جهانى   برنامه ريزي هاي  محيطى  مورد بحث  و توسعه  پايدار، از همين  جا آغاز  مى شود. دانش  جغرافيا به  لحاظ پيشينه  و پشتوانه اي  که  در فرهنگ  و تمدن  اسلامى  و ايرانى  دارد و هم به   دليل   تاثيرهايى   که  بر شناخت  مزيت هاي  نسبى  و سامان  دهى  توسعه  اجتماعى  و اقتصادي  مى گذارد، بايد بيش   از  پيش  مورد توجه  نظام  برنامه ريزي  علمى  و اجرايى  کشور قرار گيرد."آمايش  سرزمين " از مهمترين اولويت هاي   برنامه اي   کشور  ما  است   و  اهتمام   به   اين  مهم  قطعا بدون  انجام  مطالعات  بنيادي  و کاربردي جغرافيايى  ميسر نخواهد بود.

نوشته شده در ۸ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

کمپانی گوگل اولین بار با موتور جستجوی ساده‌ي خویش، خود را به جهان معرفی کرد. این کمپانی از زمان تاسیس خلاقیت، نوآوری و در عین حال سادگی را پیشه‌ی خود نمود تا امروز به عنوان یک غول اینترنتی درآید.
چندی پیش گوگل با آخرین برنامه‌ی اینترنتی خود جهان را شگفت زده کرد و البته تا حدی هم ترساند! سرویس Google Earth با تصاویر ماهواره‌ای خود در آغاز امریکای شمالی و اینک  تمام نقاط جهان را پوشش داده است. گوگل با این کار جهان را بی‌اندازه کوچک کرده و مرزها را برداشته است.

این سرویس که سال‌ها فقط در اختیار سازمان‌های جاسوسی قرار داشت، امروز به شکل رایگان در اختیار همه‌ی مردم قرار گرفته است و هر کس می‌تواند در هر نقطه از جهان این تصاویر را دریافت کند.

                    

گوگل ارت يک نقشه‌ي معمولي نيست! کافی است نام کشور، شهر و یا حتی کدپستی محل مورد نظرتان را در کادر جستجوی این برنامه وارد کنید، تا تصاویری رویای و کاملا واقعی از محل مورد نظر در اختیار شما قرار گیرد.

اگر خطوط تلفن و امکانات ضعیف اینترنتی در ایران اجازه دهد شما می‌توانید بر فراز شهرتان پرواز کنید، خیابان محل زندگی‌تان را چنان که هست ببینید و حتی سری هم به مدرسه‌ی دوران کودکی‌تان بزنید. این‌ها همه امکاناتی هستند که گوگل به رایگان در اختیار همه در هر جای دنیا که باشند قرار داده است.

تاریخچه Google Earth چاپ ايميل

زماني حق اشتراک گوگل ارت که"keyhole" ناميده مي‌شد 90 دلار بود. وقتي گوگل  keyhole را خريداري کرد چيزي حدود يک تريليون بايت سوابق اطلاعاتي نقشه برداري ديجيتال را به "ارت" برد و شروع به ايجاد نسخه‌هاي پايه اي نرم افزاري نمود که بتوانند بصورت رايگان دانلود شوند. و اکنون در اختیار شما قرار گرفته است.

                

تصاوير نقشه هاي گوگل ارت از دو منبع ارسال و هدایت مي شوند: ماهواره و هواپيما؛ گوگل اينگونه نقشه‌ها و ديگر اطلاعات نقشه برداري ديجيتالي را از منابعي چون TeleAtlas و EaetSat که هردو از پدیدآورندگان تصاوير و نقشه هاي هوایی و ماهواره‌ای هستند بدست مي آورد.این تصاویر در اشکال ديجيتالي براي استفاده تجاري گرفته مي شوند.

به دليل اينکه اين اطلاعات و داده ها از منابع مختلفي بدست مي آيند ، جهت تحليل تفاوت‌ها می‌توانند به راحتی مورد استفاده قرار گیرند. اينکه چرا بر روي برخي از مناطق کره زمين  موج هايي ظاهر شده است، حتي بر روي سطح برخي خيابان‌ها ، در حالي که ديگران بدون استفاده از این امکان براي تحلیل اين نقاط ابهام، مشکلات  زيادي پيش رو دارند.

زماني که شما از گوگل ارت استفاده مي‌کنيد نمي‌توانيد تصاوير گرفته شده از ماهواره  را در همان لحظه‌ی ارسال به شکل(Online) مشاهده کنید. به عبارت دیگر بر خلاف تصور رایج تصاویر ماهواره‌ای گوگل ارت بین دو تا سه سال پیش گرفته و ارسال شده‌اند. در عین حال گوگل اعلام کرده است قدمت اين اطلاعات بيش از 3 سال نيست و بطور متناوب به روز مي شوند و همواره جديدترين اطلاعات در دسترس هستند.

                

بخش ديگري از آنچه گوگل ارت را اعتياد آور مي‌سازد همکاري این برنامه با موتور جستجوي گوگل است!

هنگامي که شما شهري را از نظر مي‌گذرانيد ،مي‌توانيد کافي شاپ ها،رستوران ها،بقالي ها و هزاران گونه مرکز تجاری در مجاورت آنها را بيابيد. شما مي توانيد با کليک کردن بر روي هر کدام از آنها جزئي ترين اطلاعات در مورد هر کدام را از Google search engine دريافت کنيد.

همچنين به کاربران اجازه داده شده است بوسيله‌ي کليک کردن بر روي:"Add/Edit a Business Listing" اماکن تجارتي را به نقشه اضافه کنند.

حالا اجازه بدهيد برگرديم بر سر مقوله‌ي کار با گوگل ارت. در ادامه با انجام اعمال پايه اي و اوليه آغاز مي‌کنيم.

گام به گام با Google Earth چاپ ايميل

بهترین راه برای یاد گرفتن روش کار با گوگل ارت کار کردن با آن است. پس اجازه دهيد یکبار با هم کار با این برنامه را تجربه کنیم می‌خواهیم تصویری ماهواره‌ای از مرکز علمی "HowStuffWorks" در آتلانتا دریافت کنیم. اگر شما گزينه‌ي "HowStuffWorks" و یا آدرس آن "3350 Peachtree Rd. Atlanta, GA" در قسمت جستجوي گوگل ارت تايپ کنيد و کليد جستجو را بزنيد شما روي اين ناحيه متمرکز مي شويد و مي‌توانيد عکس آن منطقه را ببینید.

                

براي بدست آوردن اطلاعات بيشتر و تبديل عکس به يک نقشه‌ي واقعي، گام بعدي به جريان انداختن لايه ها در اين قسمت است. این لايه ها شامل غذا خوري‌ها ، بانک‌ها، جاده ها، نواحي، مجتمع هاي تجاري، سوپر مارکت‌ها، ايستگاه‌هاي گاز، انبارها، پارک‌ها، جاده هاي ترانزیت، مدارس و جزئيات جغرافيائي ديگر است.

براي ايجاد يک نقشه‌ي اصولی و خوب بهتر است از جاده ها شروع کنيد. اگر کمي نقشه را برجسته نمائيد به خودي خود در يک پهناي باند در منطقه ي 3350 Peachtree Rd آتلانتا قرار خواهيد گرفت.

                 

اجازه بدهید در اين قسمت در باره ي گردش شما در در آتلانتا توضيحاتي بدهيم: اين مرحله شامل يک توقف در فرمان مرکزي HowStuffWorks که بدنبال آن يک سفر کوتاه به جرجيا براي نظارت بر بازی‌های سرگرم کننده ي اين منطقه خواهد بود مي باشد.
يک کليک بر روي دکمه‌ي راهنمائي گوگل ارت دو شکاف را نمايان مي سازد:يکي براي آغاز بکار در آدرس (3350 Peachtree Rd. Atlanta, GA)  و ديگري براي پايان بکار در منطقه ي (1 Georgia Dome Dr NW, Atlanta, 30313) کليک کردن بر روي دکمه ي جستجو هم راهنمائي هاي نوشته شده در اين زمينه و هم مسيرهاي برجسته شده در نقشه را نمايان مي سازد.
هر يک از اين‌ها به صورت اتوماتيک بر روي مسير هاي داخلي يک استاديوم با تطابق کامل زوم شده اند.

                 


شما مي‌توانيد تمام اطلاعات و نقشه هائي را که دریافت و اطلاعات لایه‌های آن را به اختیار خودتان ایجاد  نموده ايد را بصورت فایل با یکی از فرمت‌های استاندارد ذخیره کنید و يا با ايميل ارسال کنید. در جعبه ابزار گوگل ارت دکمه اي وجود دارد که انجام هر يک از اين فعاليت ها را براي شما ممکن مي سازد.
خب اجازه دهيد براي صرف غذا به يک رستوران برويم. پس ما بايد به منطقه ي جستجو برويم.

اولين کاري که ما بايد انجام دهيم اينست که دو باره روي نقشه تمرکز کنيم . پس برويم به سراغ منطقه‌ي جورجيا. براي انجام اين کار ابتدا در هر کجاي نقشه که بخواهيم کليک چپ مي کنيم. منطقه‌ي جرجيا را انتخاب مي‌کنيم و آن را مرکزي مي‌نمائيم. در قسمت جايگزيني ما مي توانيم منطقه ي "1 Georgia Dome Dr" را در قسمت جستجو قرار دهيم و بر فراز آن به پرواز در‌آئيم. شما مي‌توانيد روي اين قسمت تمرکز کرده و نماي زيبائي را از اين منطقه بوجود بياوريد.


                 

براي يافتن يک رستوران که در منطقه ي ويکينتي در جورجيا روي دکمه ي جستجو کليک کنيد و داخل شويد.گزينه ي "restaurants" را در قسمت "What" و در گزينه ي "Current view" در قسمت  "Where" زماني که شما روي دکمه ي جستجو کليک کنيد هر آنچه که خواسته ايد خواهد آمد.

                

قسمت هاي کوچکي که بر روي نقشه زوم و متمرکز شده است نتيجه ي جستجوي رستوران هاست ، ولي اين تنها راه براي يافتن رستوران نيست شما همچنين مي توانيد در دسته بندي رستوران هاي منطقه "Dining" را جستجو کنيد. در اينجا نيز همان اتفاق قبلي در مورد جستجوي رستوران ها خواهد افتاد.

                 

اکنون شما اختيارات بيشتري را در زمينه ي جستجو بدست آورده ايد.

در اين جلسه ، ما بيشترين کاربردهاي پايه اي گوگل ارت را پوشش داده ايم. اما بيشتر آنچه که ما در اين قسمت به پايان برده ايم کاربردهاي ديگري از نقشه برداري نيز بوده است. اگر چه اين ممکن است که تا حدي به اهداف گوگل ارت نزديک نباشد . آنچه در اين ميان بدست مي آيد شايد فقط در حد سرگرمي و وقت گذراني باشد و جنبه ي کاربردي نداشته باشد

نوشته شده در ٧ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

   

  میان ماسه و کف

    مد دریا پاهایم را پاک می کند

    و باد ، کف دریا را می برد .

   اما دریا و ساحلش

    برای همیشه بر جایند.

                                     (جبران خلیل جبران )

     هفت بار روحم را مواخذه کردم :

     اولین بار ، وقتی دیدم برای رسیدن به مراحل بالا ، خود

     را خوار کرد.

     دومین بار ، هنگامی که د ر مقابل معلولین وانمود به

    لنگیدن کرد.

    سومین بار ، هنگامی که اختیار داشت ، راحتی را بر

   مشکلات ترجیح داد .

   پهارمین بار ، اشتباه کرده بود ، و خود را با عیبها و اشتباهات

   دیگران تسلی می داد.

   پنجمین بار ، هنگامی که غایب بود و صبر خویش را در بی

   عملی ، نشانه قدرت خود می دانست .

   ششمین بار ، زمانی که زشتی چهره ای را نکوهش می کرد

   در حالی که نمی دانست یکی از نقابهای خودش است .

   و هفتمین بار ، وقتی که چاپلوسی می کرد در حالیکه آن را

   به حساب فضیلت خویش می گذاشت .

                                                   (جبران خلیل جبران )

   کلمات جاودانند .

                      و تو معتقد به جاودانگی شلن ،

                                                         ناچاری آن ها را بگویی یا بنویسی .

                                                 (جبران خلیل جبران)

نوشته شده در ٧ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ٥:۱٥ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

یک مسافر ،یک گنج

شکی نیست که صنعت گردشگری در دنیای امروز از جایگاه  خاصی میان عوامل رشد و توسعه اقتصادی کشورها برخوردار است .آمار نشان می دهد امریکا با نزدیک به 6 میلیارد دلار ، بالاترین درآمد حاصل از گردشگری را به خود اختصاص داده است و پس از آن کشورهای اسپانیا و فرانسه  در رتبه های بعدی قرار دارند .

به گزارش خبرگزاری فارس ،میان کشورهای حوضه مدیترانه ، ترکیه در دوره چهار ساله اخیر ،با رشدی برابر 68 درصد رکورددار بوده است .افزایش تعداد گردشگر در ترکیه ،موجب تاثیرگذاری در رشد تولید ناخالص ملی این کشور در سال 2005 به میزان 5/3 درصد شده است.

به طور کلی در سال ،900 میلیون جهانگرد جا به جا می شود که سهم ایران از این تعداد یک میلیون و 700 هزار نفر بوده است . به این ترتیب کشور ما با وجود پتانسیل های فراوانی که در زمینه جذب گردشگر در اختیار دارد سهم بسیار ناچیز و نزدیک به صفر از درآمدهای حاصل از صنعت گردشگری را به خود اختصاص داده است .در حالی که به گفته کارشناسان این صنعت یکی از صنایع  مهم اشتغالزاست که می تواند در حد زیادی مشکل بیکاری جوانان ما را رفع کند .کارشناسان معتقدند به ازای هر یک نفر گردشگر که وارد کشور می شود 4 فرصت شغلی مستقیم و 11 فرصت شغلی غیر مستقیم ایجاد می شود. این در حالی است که مقدار سرمایه لازم در این  بخش برای ایجاد اشتغال بسیار اندک  و قابل توجیه است .

اگر میزان سرمایه گذاری برای ایجاد یک شغل را در جهان 35 هزار دلار در نظر بگیریم ،در گردشگری بر اساس آمارهای موجود به ازای هر 6 هزار دلار سرمایه گذاری می توان یک شغل ایجاد کرد .پس می توان انتظار داشت به ازای هر یک میلیون دلار در آمدی که منجر به سرمایه گذاری شود ،برای 20 هزار نفر شغل جدید ایجاد شود.

اثرات غیر قابل انکار توسعه گردشگری در رشد و شکوفایی اقتصادی کشور و رهایی از اتکای محض به درآمدهای نفتی و اقتصاد تک محصولی مسولان کشور ما را نیز بر آن داشته است تا در این جهت برنامه ریزی کنند وتصمیم بگیرند از این خوان گسترده بهرهای عاید کشور کنند ؛در این میان نظرهای متفاوتی مطرح می شود.

عده ای با دیدگاهی افراطی معتقدند گردشگری در دنیای امروز یک صنعت است و باید به آن تنها از دیدگاه سود آور بودن نگریست . بنابراین باید برای جذب گردشگر به هر وسیله ای متوسل شد و توجه به بهیدها و نبایدها و ارزشها و اولویت ها میزان بهره مندی ما را از این فرصت کاهش خواهد داد . به عقیده این گروه با کمی چشم پوشی نسبت به ارزشهای ملی ،مذهبی  و اخلاقی و نیز با ایجاد امکاناتی برای جلب رضایت گردشگرانی که صرفا به منظور تفریح و خوشگذرانی سفر می کنند می توان گردشگر و در نتیجه درآمد بیشتری را جذب کرد ،چرا که سودآورترین بخش در گردشگری مربط به گردشگری تفریحی است.

عده دیگری از صاحب نظران دیدگاه متفاوتی را مطرح می کنند . این گروه معتقدند اگر چه یکی از مهمترین عواملی که باعث اهمیت گردشگر می شود منافع اقتصادی حاصل از آن است ، ولی امروز گردشگر تنها یک کیسه پول نیست ،بلکه جهانگرد و گردشگر حامل یک فرهنگ ، منش و رفتار اجتماعی خاص است که در ابعاد گسترده می تواند بر فرهنگ کشور مقصد تاثیر گذار باشد. در واقع جهانگردی ، تعامل فرهنگی و ارتباط میان مردم است ، بنابراین می تواند حامل پیامی باشد برای به وجود آوردن یک دیپلماسی .

امروزه به گردشگری تنها  به عنوان منبعی برای کسب منافع اقتصادی توجه نمی شود . در دنیا ثابت شده که در کنار منافع اقتصادی گردشگری که معمولا هم مثبت است .باید به اثرات اجتماعی ،فرهنگی و زیست محیطی آن که بیشتر اثرات منفی است نیز توجه شود . پس ما با  صنعتی رو به رو هستیم که از طرفی به عنوان یک ابزار توسعه بشدت مورد توجه است و از دیگر سو اگر درست و برنامه ریزی شده به آن توجه نکنیم ، اثرات سوء آن در زمینه های فرهنگی اجتماعی و زیست محیطی بر جامعه میزبان می تواند اثرات مثبت اقتصادی آن را نیز تحت تاثیر قرار دهد . این یک واقعیت است که تمام برنامه ریزان گردشگری جهان از تمام جهات به آن توجه دارند .با ورود گردشگر به همراه اثرات اقتصادی ،اثرات اجتماعی ، فرهنگی و زیست محیطی هم بر کشور میزبان تحمیل خواهد شد که اگر این اثرات کنترل نشوند و برای آنها برنا مه ریزی صورت نگیرد ، رفته رفته فرهنگ جامعه میزبان متاثر از فرهنگ جامعه میهمان خواهد شد . به عبارت دیگر می توان گفت از این دیدگاه ، درآمد زایی کمترین اهمیت جهانگردی محسوب شده .

اثرات غیر اقتصادی ناشی از گسترش گردشگرایجاب می کند برنامه ریزی دراین جهت با احتیاط وبادر نظر گرفتن جوانب مختلف صورت گیرد . کشورهای اسلامی واز جمله کشور ما درزمینه ارزشهای فرهنگی وملی ومذهبی دارای حساسیتهایی هستندکه این حساسیتها مانع خواهد شد بدون توجه به تبعات ممکن وتنها بادرنظرگرفتن منافع اقتصادی همه درها به سوی گردشگر ،از هر نوع که باشد ، باز شود . راه حلی که صاحب نظران در این زمینه پیشنهاد می کنند برنامه ریزی در جهت استفاده از گردشگری در زمینه فرهنگی ، درمانی ، تجاری ، مذهبی ، اکو گردشگر و حتی تفریحی با شرایط خاص است که می تواند ضمن رعایت اصول و ارزشها ، کشور را از منافع اقتصادی این صنعت بهره مند کند.

نوشته شده در ٦ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

  دماوند خاموش است ، خفته نیست

کارشناسان از مخروط بسیار جوان و زیبای دماوند به عنوان یکی از بارزترین نشانه های کوه های آتشفشانی نام می برند .اما آیا احتمال فعالیت مجدد این قله زیبا وجود دارد ؟

مهندس بلورچی رئیس گروه زمین شناسی ،سازمان زمین شناسی این سوال را اینگونه پاسخ می دهد :"دماوند در گروه کوه های بسیار جوان قرار دارد که تا حدود 7 هزار سال پیش فعال بوده است و حتی برخی معتقدند این فعالیت تا 4 هزار سال پیش ادامه داشته است .حال اگر بعضی ها دماوند جوان را مرده تلقی می کنند و عقیده دارند که دماوند به کلی خاموش و بی خطر است ،به خودشا ن مربوط است .چون از منظر علمی میان یک آتشفشان خاموش و یک آتشفشان خفته وجود دارد . هر چند ما تحقیقات کاملی درباره دماوند انجام نداده ایم و به طور قطعی نمی دانیم که اصلا مواد مذاب در زیر این کوه وجود دارد یا نه و اگر هست در چه عمقی است و متحرک است یا نه ؟ اما باید یادمان باشد دماوند خفته است نه خاموش و احتمالا در عمق 10 تا 12 کیلومتری آن ماگما وجود دارد ."

                اگر فوران کند

به گفته بلورچی ،هر چند با اطلاعات موجود ما کسی نمی تواند زمان فعالیت دماوند را پیش بینی کند ، اما طبق تعریف ،دماوند در رده آتشفشانهای انفجاری قرار دارد و ممکن است در اثر فوران نیمی از قله خود را از دست بدهد و لرزش بسیار شدید ایجاد کند که در نتیجه این پدیده ها می توانند برای مردم ساکن در منطقه نگران کننده باشند .

فراموش نکنیم که این قله 5671 متری که به لحاظ جغرافیایی در استان مازندران قرار دارد و نزدیک ترین شهر به آن لاریجان است ، از تهران 66 کیلو متر فاصله دارد و همین نزدیکی به تهران که بخش  اعظم امکانات و جمعیت کشور را در خو د جای داده است ،ریسک خطر احتمالی آتشفشان دماوند را بالا می برد.با این اوصاف شاید مهم ترین سوال این باشد که آیا اصولا آتشفشانی قابل پیش بینی است و می توان  برای رویارویی با آن آماده بود ؟

مهندس انصاری مدیر امور زمین شناسی ،مهندسی و زیست محیطی سازمان زمین شناسی کشور در این باره می گوید : "امروزه کارشناسان قادرند وقوع یک آتشفشان را با دقت روز و ساعت بر آورد کنند و به عنوان مثال می توان به آتشفشان سنت هلن اشاره کرد که توسط دوربین ها ی تلویزیونی لحظه به لحظه ثبت شد .در کشورهای آتشفشان خیز چون زاپن و اندونزی هم متخصصان روی این روشها کار کرده اند .و معمولا زمان وقوع آتشفشانها را پیش بینی می کنند و با اندیشیدن تمهیدات لازم خسارات جانی آنها را به کمترین میزان می رسانند."

برای پیش بینی زمان وقوع آتشفشان پیش نگر هایی وجود دارد ،همان طور که در مورد زمین لرزه ها این پیش نگرها وجود دارند ، اما خوشبختانه در مورد آتشفشان ها توجه به این نشانه ها متخصصان را قادر به پیش بینی دقیق زمان وقوع یک آتشفشان می کند، چیزی که در مورد زلزله احتمال آن هنوز به درصد اطمینان نرسیده است .

            تویی که نمی شناسیمت

توجه به این نکته لازم است که اهمیت دادن به این پیش نگرها در مورد هر آتشفشان با آتشفشان دیگر متفاوت است و در واقع تحت نظر گرفتن کامل یک آتشفشان است که به کارشناسان کمک می کند رفتار و عادت های آن را بشناسند و بروز تغییر در رفتار عادی را به فعالیت آن مرتبط کنند .ضمن اینکه در دست داشتن سابقه فعالیت آتشفشان در این زمینه کمک به سزایی به دانشمندان ارئه می کند، چیزی که متاسفانه در مورد دماوند ما از آن بی اطلاعیم.

مهندس انصاری در این زمینه می گوید:

ما آخرین فعالیت دماوند را از روی تخمین سن سنگ های آن به دستآورده ایم ،اما در باره چریود فعالیت آن اطلاعی نداریم و نمی دانیم که دماوند به طور معمول هر چند سال یک بار فعال می شود ."تعیین سن سنگ های دماوند در لایه های مختلف راهکاری است که این اطلاعات را در دسترس دانشمندان ما قرار می دهد .راهکاری نه چندان ساده، چون احتیاج به امکانات و افراد متخصصی  وجود دارد که در آن ارتفاع توان کار را داشته باشند و هزینه ای که مهندس انصاری این هزینه را برای هر نوبت تعیین سن بین هزار تا دو هزار دلار برآورد می کند .این راهکار هر چند ساده به نظر نمی رسد اما غیر ممکن نیست

نوشته شده در ٦ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

اشک های تو همیشه از چشم های من بزرگ ترند!!!

صورت تقویم دارد از نزدیک شدن روز معلم خبر می دهد . از چهره کاغذی اش چشم بر می دارم و به صورت تو مهربان ، نگاه می کنم ....تویی که عزیزترین معلم زندگی ام هستی ! تویی که نشسته ای با وقار ، و رو به خدا دعا می خوانی ، فضا پر شده از عطر حضور معصومانه ات .

چقدر طعم محبت چشمهایت را دوست دارم !تمام زندگی من فدای تک تک خط های عمیق صورتت که هر کدام شان حکایت از هزار بار فداکاری دارند . کاشکی زمان به عقب بر می گشت و من یک  بار دیگر فرصت داشتم تا لحظه لحظه زندگی ام را فدای دست های پر مهرت می کردم !

معلم دوست داشتنی من ! متشکرم که با عشق مرا به دنیا آوردی ...با عشق بزرگ کردی ... با حوصله ، هزار و یک درس عشق به من دادی ،هزار و یک مشق عشق!(من همچنان سیاه مشق می نویسم!) فقط وفقط به من عشق هدیه دادی ! متشکرم که به من عشق هدیه دادی ،عشقی بدون توقع و بی پایان . من اشتباه می کنم و تو صبوری !من نا سپاسی می کنم و تو محبت ! من جسارت می کنم و تو ...سکوت!!!

همیشه و همیشه سپاسگزارت هستم .روزگار مبارکت باد دوست داشتنی ترین ،مهربان ترین و عزیز ترین معلم زندگی من!!!

نوشته شده در ۳ اردیبهشت ۱۳۸٦ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ توسط نسرین نظرات ()

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

کارشناس ارشد آب و هواشناسی ، دبیر جغرافیا
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
لینک های مفید
امکانات وب


ساعت فلش

[ طراحی : وبلاگ اسکین ] [ Weblog Themes By : weblog skin ]